Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Revizie W460 200GE


catalin123

Postări Recomandate

Salutare,

 

Tocmai ce m-am pricopsit in weekend cu un W460 200GE, este prima mea masina off road si nu prea gasesc informatii despre el. Inca sap pt un manual de reparatii.

In weekedul ce vine as vrea sa ii schimb toate lichidele si as vrea ceva recomandari si cantitati pentru:

 

-ulei motor

-ulei cutie de viteze

-ulei grupui

-lichid servo

-antigel

si ce altceva ar mai trebui sa schimb.

 

Stiu ca e o intrebare simpla, dar chiar nu am nici o idee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Revizie W460 200GE

 

Pana la urma am luat:

Ulei diferential Mercedes Benz 85W90 4L

Ulei de motor Valvoline 10W40 2x4L

Filtru de combustibil Mann WK830/3

Filtru de ulei Mann H614n

Ulei Cutie de viteze manuala Swag 75W 2L

 

M-ar ajuta foarte mult daca stie cineva ce ulei este in cutia de transfer si ce lichid de servo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Revizie W460 200GE

 

https://products.liqui-moly.com/olyslager/endpoint?category=1&countryCode=ROU&type=31a73c99081bce5480ad2ea5b3b309e1 In ghidurile firmelor producatoare de lubrifianti gasesti aceste informatii sau in cartea tehnica(daca o poti obtine). Nu am gasit G200 in ghid dar in general la W460 toate fluidele sunt identice exceptie face motorul. Sa il stapanesti sanatos fara evenimente. Daca poti pune si poze cu masina sa mai vada si cei pasionati ceva proaspat aici la rubrica mercedes. Si ai grija daca ai cutia de viteze originala, ai cumparat uleiul gresit. Daca ai cutie manuala ar trebui sa ai cutie 717.420 si sa pui ulei cu norma MB 236.2

Editat de maxian paul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Revizie W460 200GE

 

Daca tot e deschis topicul asta postez si eu aici, sper ca nu e cu suparare.

In primul rand iti doresc sa te bucuri de masina! Este cu injectie K-Jetronic motorul?

 

In alta ordine de idei, vreau sa te intreb Paul tu ce marca de ulei bagi in motorul de la G-ul tau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Revizie W460 200GE

 

Daca tot e deschis topicul asta postez si eu aici, sper ca nu e cu suparare.

In primul rand iti doresc sa te bucuri de masina! Este cu injectie K-Jetronic motorul?

 

Da, e injectie mecanica K-Jetronic. Stii ceva despre el? Eu doar am auzit ca-i bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Revizie W460 200GE

 

Sincer nu stiu mai nimic despre injectia asta pt ca inca nu e gata masina si nu am apucat sa ma plimb cu ea la drum mai lung sa vad macar daca merge in parametri.

 

Stiu ca e foarte fiabil sistemul, nu se prea strica. Cate-odata se mai defecteaza mecanismul de soc si atunci iti merge si injectorul de mers la rece cand nu trebuie. Si mai stiu ca e sensibila la apa din benzina. In rest numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare