Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

cutit nieto


uzi

Postări Recomandate

Re: cutit nieto

 

Salut

 

Pentru ce iti trebuie acest cutit? Bushcraft/supravietuire, vanatoare, panoplie? In functie de asta iti pot da si un raspuns...

In mare, cutitele Nieto sunt "ok-ish", otelul din care e facuta lama este propietar Nieto, AN58, un fel de 440HC. Daca nu cauti pentru panoplie, iti sugerez sa te uiti dupa un "full tang". Si fara chinezarii, cauta Esee, Gerber, Becker, pe astea le gasesti si la noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutit nieto

 

Buna seara poate sa imi spuna cineva daca sunt ok cutitele nieto adica acesta https://www.arw.ro/cu-lama-fixa/nieto/14209-cutit-spania-miner-plastic-lama-180mm-black/ (sper sa nu se considere reclama )

 

 

eu sunt curios in ce razboi mergi cu el...

 

cat de ok, trebuie sa specifici pt ce? tai sunca sau suruburi.... aveam niste poze cu Miron Sorin care taia suruburi cu un cutit de catve sute E de la Soimu :grin:... era tare mandru ca poate....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutit nieto

 

Destinatia cutitului va fi la iesirile cu cortu adica taiat o slana, conserva ascutit bete pt. frigare nu cred ca voi crepa lemne cu el pentru asa ceva am topor

Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutit nieto

 

Destinatia cutitului va fi la iesirile cu cortu adica taiat o slana, conserva ascutit bete pt. frigare nu cred ca voi crepa lemne cu el pentru asa ceva am topor

 

Lasand de-o parte mai ieftin , clar mai util de 10 ori gasesti...

 

pentru slana(si papa in general) este suficient si recomandat un 10-14 cm de lama.

fara porcaria aia de pe lama, fara seratii sa poti face si treburi fine, fara sa aiba greutatea aia, muuult mult de discutat.

Cutilele sunt chestii fine, pentru oameni diferiti, precum branza... gusturile sunt greu de diferentiat.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutit nieto

 

Salut, ala nu este un cutit pentru outdoor... Daca nu vrei sa mergi pe ceea ce ti-am recomandat (Esee 4/5, GerberLMF/Strongarm/Prodigy, Becker Crewman/Campanion/etc) dintr-un motiv sau altul (eu, personal, nu m-am bazat niciodata pe un cutit ieftin, pentru supravietuire), gasesti variantele mai ieftine (in general china made, gen Shrade), pe la magazinele de la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutit nieto

 

Ce-i drept, mie imi plac lamele putin mai mari si cu seratii in partea de sus, asa, ca moft... ca de folosit, prea putin.... oricum pana vine sezonu de cort ramane sa ma hotarasc ce achizitionez

Editat de Astral
Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutit nieto

 

Daca iti plac astfel de cutite, cauta dupa "Walther X-large Tactical Knife" . Se vinde si la noi, arata foarte bine, dar nu e practic pentru supravietuire. Asta iti spun din proprie experienta, il am in colectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutit nieto

 

nu sunt utile si se ascut greu.

Daca vrei ceva ieftin, folositor si de calitate, cumpara un mora.

 

Cutitul meu cel mai folosit e un cold steel bushman.

Editat de BoZo

Frontera A Sport 2.0

freelander 2001 td4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutit nieto

 

Am uitat sa specific ca bugetul e de aproximativ 150 lei

Si un clip cu un nieto asemabator

s singuru incovenient ar fi ca lama cred ca e full rat tang si eu am o vorba un cutit mare va face intodeauna treaba unui cutit mic Editat de uzi
Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutit nieto

 

Cutitele astea de Rambo au multe dezavantaje, iar ca avantaje, poate doar aspectul, care poate nu e avantaj mereu, de exemplu cand explici politiei ce faci cu el...

 

Astea sunt cutite tactice, de lupta, facute pentru injunghiere, ca sa provoace cat mai multe daune. Pentru taiat lemne, jupuit, transat, etc, lama arata altfel.

Editat de BoZo

Frontera A Sport 2.0

freelander 2001 td4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutit nieto

 

Daca iti place cuțitul si ți-l dorești in colecția ta, cumpara-l !

Daca dorești un cuțit util in ieșirile cu cortul, atunci acesta ar fii cea mai nefericita alegere.

Si un briceag e mai util pentru activități outdoor decât acesta.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutit nieto

 

Vreau doar sa inlocuiesc cutitul pe care am reusit sa-l pierd si care era tot asa micut adica 17 cm lama deci sunt obisnuit cu astfel de marimi

Editat de Astral
Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare