Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

2 Saptamini in muntii Tatra la vara


ivanx

Postări Recomandate

Vad ca nu prea mai e activa sectiunea de expeditii, usoare sau dificile, lungi sau scurte.

Exista si alte situri de profil, sau toata aceasta pasiune a ramas in jurul ograzii?

Oricum, uitindu-ma pe harta Europei spre munti inalti si pustii, cred ca ar fi interesant de vazut muntii Tatra(nu am mai fost).

Ma astept la ceva mediu ca dificultate, cu cauciucuri de mud luate in masina, cu cazare la cabana 2/3 zile si explorat imprejurimile.

Bineinteles orice sfat, parere e binevenita. Eventual alte propuneri de traseu, in aceeasi idee.

Multumesc!

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 Saptamini in muntii Tatra la vara

 

Salut, acolo nu ai acces nici pe majoritatea potecilor, perpedes, fara ghid autorizat, este rezervatie mai peste tot.

Nu exista posibilitatea sa faci foc sau sa campezi unde gasesti.

Ghidul obligatoriu trebuie platit, poti face programare pe net pentru vizitare, drumetie, pe jos evident.

Deci fara offroad :(

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 Saptamini in muntii Tatra la vara

 

in europa nu prea mai ai unde te duce, si unde a mai ramas a devenit atat de scump ca iesi mai ieftin in Africa. Desigur, mai sunt ceva locuri bine ascunse, dar e bine sa ramana asa. De la voi aveti turcia aproape, ieftin si frumos. Deocamdata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 Saptamini in muntii Tatra la vara

 

Evident ca nu se preteaza pentru o tura se 2-3-5 zile, insa Rusia e o destinatie fascinanta, iar in contextul actual, mai sigura decat Turcia. Dar deja ne intindem aiurea. Sa aduni oameni/masini pentru o tura mai mult sau mai putin hardcore prin Rusia, sau stanuri e aproape imposibil, si chiar daca, printr-o minune ar fi realizabil, intervine paihologia umana, deci ideal e tot un grup relativ omogen de oameni, care cat de cat sa se cunoasca, sau macar sa existe cateva persoane pe post de "liant".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 Saptamini in muntii Tatra la vara

 

Nu stiu cat de riscanta e Turcia, daca ma luam dupa stiri si sfaturile ministerelor de externe-care dau avize negative tuturor tarilor care nu le accepta politica- nu mai vedeam nici amsterdamul.

2-3masini, 6-7 oameni e prea destul si la o tura lunga vor apare probleme chiar si intre cei mai buni prieteni, ideea e sa puteti detensiona situatiile aparute.A pleca cu persoane gasite pe net, chiar si cu cunoscuti la iesiri de weekend, e un esec de la inceput, chiar cu un " liant".

Pe de alta parte, daca tura e intr-un loc cat de cat cunoscut vei gasi altii cu care sa faci echipa pe portiuni de drum unde nu e bine sa umbli singur. Dupa , fiecare o ia pe calea lui, sau continuati impreuna daca va convine. Simplu si fara complicatii. In general campurile unde se aduna overlanderii, ultimele puncte de aprovizionare inainte de traseele ciudate, sunt locuri ideale pentru asta. Studiati etichetele lipite pe usile de la campinguri sau la benzinarii, o sa gasiti o gramada de informatii interesante daca priviti dincolo design-ul etichetei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 Saptamini in muntii Tatra la vara

 

Sa compari turcia, care, chiar daca facem abstractie de situatia politico/militara(ca nu mai stii exact ce regim e pe acolo), se invecineaza, si e in conflict cu siria, plus exista tensiuni la granita cu iran si irak. Asta sub nicio forma nu poti sa o compari cu amsterdam !! Evident, partea vestica e mult mai ok ... Sub nicio forma nu sunt expert in zona respectiva, si nici nu e pe lista locurilor care vreau sa le vizitez. Am adus asta in discutie in idee in care se discuta despre zone accesibile in timp util, si mai putin restrictive in practicarea offroad-ului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 Saptamini in muntii Tatra la vara

 

Amsterdamul l-am dat ca exemplu, e considerat safe desi sunt lunar cel putin un atac/rafuieli cu arme ce foc, sa nu mai spun de alteleDar fireste, asta nu apare decat in stirile locale ca acolo nu pot si ascunse. Turcia e mare, nu am avut nici un fel de probleme, oameni tare de treaba. Fireste, nu am ajuns la granita cu Siria, dar am batut destul coclaurii. Cum spuneam , doar exemple, fiecare face cum crede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: 2 Saptamini in muntii Tatra la vara

 

Da... sa inteleg ca ar fi doritori de o astfel de aventura, dar nu exista traseu.

De liantul dintre oameni la offroad, nu cred ca e nevoie ca la o iesire cu familia in dosul curtii. Scopul nu ar fi cine e seful, ci un grup de vreo 5 masini care sa se aventureze cu offroaderul prin pustietati si eventual sa se si mai ajute intre ei. Nu vad rostul bagajului feminin spre ex :))

Turcia ar fi deasemenea interesant, dar dincolo de pericolul zoneler de conflict, trebuie vazut daca te lasa sa te dai pe dealuri cu masina. Zicea un coleg mai devreme ca in Tatra nu ar fi posibil, trebuie investigat. Apoi in Amsterdam sau prin Olanda pe tarlaua cu lalele eu nu ma risc sa fac opturi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare