Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

cum functioneaza mrl urile la navara d22


smeagle

Postări Recomandate

colegi , de curand si-a luat o cunostinta o navara 2,5 td d22 , si nu prea inteleg cum functioneaza la el mrl urile si cuplarea din 2x4 in 4x4 , eu la feroza si vitara , cuplez , dau usor 1-2 m se aute un TAC (sunt mrl uri automate) si la decuplat dau inapoi si tot asa se aude , al el cupleaza direct , nu se aude nimic la roata niciun tacanit de cuplare nimic , si nici nu seamana mrl uri le cu cele de la vitara , cert este ca atunci cand decupleaza , cardanul din fata nu se mai invarte Editat de smeagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum functioneaza mrl urile la navara d22

 

Daca are MRL cu actionare manuala:

- inainte de a intra pe suprafata alunecoasa ce se presupune ca ar avea nevoie ulterior de tractiunea integrala, se da jos din masina si cupleaza MRL-urile . In acest fel "leaga" planetarele de roata. Masina nu ruleaza inca in 4x4!!!

- in situatia cand doreste sa foloseasca 4x4 , cupleaza maneta in 4x4 High sau daca situatia o impune , in 4x4 Low.

La iesirea din teren , la asfalt , se da jos si "scoate" MRL-urile din pozitia lock si pune maneta in 4x2 (tractiune spate)

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum functioneaza mrl urile la navara d22

 

nu colegu , nu sunt cu ctionare manuala , le stiu cum sunt , am sa revin cu o poza sa vedeti exact ...

 

La mine la Feroza, ROcky si Bertone nu se aude absolut nimic cand cuplezi/decuplezi. Si sunt sigur ca functioneaza 4x4. :))

La Rocky am Mrl manuale Aisin din fabrica, asa a venit masina fiind model american.

Bertone are aisin automate tot de fabrica, dar e total silentios nu se aude nimic la cuplare.

Editat de dcosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum functioneaza mrl urile la navara d22

 

am avut feroza cu mrl urile ei originale si se auzea un mic tac la cuplare si la decuplare , la vitara acum la fel , dar sunt si mai mari fata de ce are el acolo , lasa ca maine daca vine cu ea ii fac poza si sigur o sa va dati seama , ca mie nu mi se alege

Editat de Astral
Ii....niciodata nu se scrie cu cratima !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum functioneaza mrl urile la navara d22

 

colegi , de curand si-a luat o cunostinta o navara 2,5 td d22 , si nu prea inteleg cum functioneaza la el mrl urile si cuplarea din 2x4 in 4x4 , eu la feroza si vitara , cuplez , dau usor 1-2 m se aute un TAC (sunt mrl uri automate) si la decuplat dau inapoi si tot asa se aude , al el cupleaza direct , nu se aude nimic la roata niciun tacanit de cuplare nimic , si nici nu seamana mrl uri le cu cele de la vitara , cert este ca atunci cand decupleaza , cardanul din fata nu se mai invarte

 

Daca are MRL automate atunci ele se activeaza in momentul in care cuplezi 4x4 din maneta reductor. Nu e musai sa se auda vreun zgomot la cuplare, doar trebuie sa se aprinda martorul de 4x4 in bord. Eu am D22 cu MRL automate si nu se aude nimic la cuplarea lor. Pune o poza cu roata din fata, de obicei cele cu MRL automat au un capac de butuc oe care scrie Automatic MRL.

Stima

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum functioneaza mrl urile la navara d22

 

am atasat poza , scrie automatic , inseamna ca sunt automate, dar ca si principiu de cuplare si decuplare , este tot ca la feroza de exemplu sau vitara , pleci usor 1-2 m si a cuplat si la decuplare la fel , inapoi 1-2 m si a decuplat , binenteles aducand maneta in pozitia de 4x4 sau 2x4 la decuplare ? si inca o intrebare , din ce m-am uitat , are reductorul ca la celelalte cu 2x4 si 4x4 , adica fara diferential central , este adevarat ?

 

IMG-20180212-WA0003.thumb.jpg.5d82ab47e3adc595660aa0cb8e58f4e4.jpg

Editat de smeagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum functioneaza mrl urile la navara d22

 

Cutia de transfer are pozitiile 4x2, 4x4 high, 4x4 low. In ultima pozitie (low) diferentialul central e blocat. Suplimentar unele modele D22 au LSD pe diferentialul spate (LSD = Limited Slip Differential).

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum functioneaza mrl urile la navara d22

 

bun , si atunci raman la mrl uri , poza cred ca spune ca sunt automate , ok , dar cum lucreaza ele , ca la feroza sau vitara sa decuplez tre sa dau inapoi , la astea nu , este in 4x4 merge masina , se invarte cardanul , o dau in 2x4 , merg tot inainte si cardanul nu se mai invarte ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum functioneaza mrl urile la navara d22

 

bun , si atunci raman la mrl uri , poza cred ca spune ca sunt automate , ok , dar cum lucreaza ele , ca la feroza sau vitara sa decuplez tre sa dau inapoi , la astea nu , este in 4x4 merge masina , se invarte cardanul , o dau in 2x4 , merg tot inainte si cardanul nu se mai invarte ...

 

 

Ele lucreaza ...automat ! Cand bagi in 4x4 , planetara se invarteste un pic in MRL su click ...acesta se zavoreste. Cand scoti din 4x4 , rotatia anvelopei il decupleaza.

Daca nu face asa , ai unul sau ambele ....defecte.

Sfat: Scapa de gunoaiele astea , pune unele manuale si ai inchis problema

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare