Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

sfat achizitie Jeep GC WJ 4.7


marga2

Postări Recomandate

Re: sfat achizitie Jeep GC WJ 4.7

 

PS.Am gasit si tel.0775244378. Vopsea Raptor ,jante pe 17 si GPL.

 

Mersi mult. Am vazut-o pe net si am vorbit cu proprietarul, dar as vrea totusi una care nu a facut offroad sau daca a facut, sa fi fost si intretinuta corespunzator. Mai caut :).

 

Multumiri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat achizitie Jeep GC WJ 4.7

 

Depinde ce ai e gand cu masina, daca o vrei strict pentru ture mergi pe 4.7, silentios, distractiv de condus, etc.

Daca o utilizezi zilnic si in concedii, recomand 2.7, 90-100 km/h consum mediu 6 si un pic. Fara catalizator mai scade. Soft diagnoza gratis si 100 de pagini de forum...de rezolvari si nu neaparat probleme. Si cele mai comode scaune puse pe o masina, parerea mea.

La 4.7 daca ii pui gaz mai decartezi 40-55 mil. pentru 8 cilindri. Altfel devine putin incomoda pentru mers zilnic in comparatie cu 2.7. Daca banii nu reprezinta un impediment si ti-a cazut pe 4.7...multa bafta!

O idee. Sunt convins ca mai trebuie bagati bani.

https://www.olx.ro/oferta/jeep-grand-cherokee-IDagoYP.html#6aafbdc435;promoted

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat achizitie Jeep GC WJ 4.7

 

Depinde ce ai e gand cu masina, daca o vrei strict pentru ture mergi pe 4.7, silentios, distractiv de condus, etc.

Daca o utilizezi zilnic si in concedii, recomand 2.7, 90-100 km/h consum mediu 6 si un pic. Fara catalizator mai scade. Soft diagnoza gratis si 100 de pagini de forum...de rezolvari si nu neaparat probleme. Si cele mai comode scaune puse pe o masina, parerea mea.

La 4.7 daca ii pui gaz mai decartezi 40-55 mil. pentru 8 cilindrii. Altfel devine putin incomoda pentru mers zilnic in comparatie cu 2.7. Daca banii nu reprezinta un impediment si ti-a cazut pe 4.7...multa bafta!

O idee. Sunt convins ca mai trebuie bagati bani.

https://www.olx.ro/oferta/jeep-grand-cherokee-IDagoYP.html#6aafbdc435;promoted

 

 

 

Salve,

Un 4.0 sau 4.7 mi-ar trebui pentru ca o folosesc doar in off-road, clar. Acum fac upgrade la long arm si trec pe anvelope de 35" la a mea, deci daca iau una pe benzina, vreau sa merg minim la 35" sau chiar 37" din prima. Inteleg ce inseamna si care sunt investitiile si mi le-am asumat cand am plecat pe drumul modificarilor WJ-ului, dar e o masina care-mi place foarte, foarte mult si care poate face foarte multe in teren.

Zi frumoasa,

Cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat achizitie Jeep GC WJ 4.7

 

Si eu cred ca nu trebuie sa te uiti 2.7 ( la ce folosesti tu masina si asa cum s-a zis mai sus ).

Eu as zice nici chiar si la 4.0. Mergi direct pe 4.7.

Eu am simexuri de aproape 32 ( masurate) si e ce trebuie ( in sensul ca mai poate, mai are de unde sa traga motorul, cu rapoarte stoc), mai ales daca vrei 35.

Multe se pot evita cu o conduita inteleapta, arica dai talpa numai si numai in extremis , nu oricand, ca altfel se sparge si niciodata talpa mare pe pietre sau unde primesti socuri.

 

Sunt tare curios cum o sa iasa proiectul pe 35uri la WJ. Tine-ne te rof la curent cu detalii tehnice. Te-ai gandit la punti de patrol ?

 

In rest, ne uitam pe net sa vedem ce merita.

Ca recapitulare sfat achizitie:

vezi la cutie sa nu aiba intarziere din N in D, sa nu schimbe peste 2200 la apasare normala pe acceleratie ( avand anvelopele stoc ), sa nu intre fortat in Low ( intra greu dar nu fortat uneori )

De alea cu caldura, franele ( akebono vs teves ) , cardan fata impuscat, etc , nu mai zic.

Recomand pe RO inscrisa si pe persoana juridica, ca sa nu ai batai de cap :)

 

Sunt mai multe persoane pe forum care cunosc mai bine limitarile si ce ar trebui sa faci pentru un astfel de upgrade la 35" . Ma gandesc la @Alin , @cos si altii.

Editat de danciucu
XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare