Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Instabilitate in curbe in regimul 4×2


ivflorinel

Postări Recomandate

Buna ziua dragi colegi. Va rog sa mi spuneti daca la SUV urile ce le ati condus a ti intalnit urmatoarea situatie: derapaje frecvente in curbe, in special pe carosabil ud, in regim de tractiune 4×2, transmisie pe puntea spate, punte rigida, diferential deschis (clasic, fara autoblocare).

Dupa un astfel de derapaj destul de violent, fara urmari tragice din fericire, am constatat ca pe partea dreapta a puntii spate aveam arcul rupt. Nu am verificat inca uzura telescoapelor, insa tind sa cred ca si acestea sunt uzate.

Urmeaza sa efectuez o diagnoza amanuntita asupra tuturor componentelor suspensiei.

La verificarea sumara a erorilor ce pot fi inregistrate in bord nu au fost depistate erori.

Am observat uzura la un telescop fata, partea stanga, are urme de ulei pe el.

Aceste uzuri si defecte prezentate si detectate de mine la o simpla verificare sunt capabile sa imprime instabilitatea si implicit derapaje in curbe?

Masina este Kia Sorento, primul model, an 2004, cutie automata. Va multumesc pentru sprijin.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instabilitate in curbe in regimul 4×2

 

motor fata + tractiune spate = fuge de spate. nu are ESP?

si L200 in 4x2 fuge de spate cand accelerez in curba stransa (cu bena goala), dar intra ESP si isi revine fara volaneala multa (suspensiile sunt ok).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instabilitate in curbe in regimul 4×2

 

Salut.

 

Condusul unei masini cu tractiune spate (mai ales daca are centrul de greutate inalt) este diferit de regimul de condus al unei masini cu tractiune fata sau 4x4, in special in curbe sau in conditii de carosabil alunecos.

 

Ca idee, daca ai tractiune spate nu este recomandat sa accelerezi in prima jumatate a curbei, ca la masinile cu tractiune fata. In afara de asta, Kia Sorento este o masina inalta, nu e "lipita de sosea" astfel incat forta centrifuga este "amplificata" de centrul de greutate aflat la inaltime, manifestandu-se prin instabilitate in viraje la viteze mari.

 

Arcurile rupte, slabite, alaturi de amortizoarele uzate, conduc deasemenea la un comportament instabil in viraje. Combina arcul rupt cu tractiunea spate si vei avea ca rezultat acel derapaj de care vorbesti.

 

Unele masini au ESP, insa si acesta ajuta in mod "limitat" in functie de viteza de deplasare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instabilitate in curbe in regimul 4×2

 

Buna seara. Va multumesc pentru raspunsuri.

Intradevar, lipseste din dotarea masinii ESP.

Nu mai stiu daca am accelerat in intrarea in curba, insa m inteles ca inca nu sunt familiarizat cu cutia automata, lipseste comportamentul de frana de motor in condusul in selectia ,,Drive,,.

Derapajul s a produs dupa intrarea in curba, pot spune ca spre iesirea din curba. Stiu ca la intrare nu am accelerat, apoi totul s a petrecut foarte repede.

Avand si confirmarile dumneavoastra sunt constient de pericolele generate de defectiuni+stil de abordare a curbelor defectuos.

Va multumesc inca odata si sa auzim doar de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instabilitate in curbe in regimul 4×2

 

Teama mea era sa nu existe pe langa defectiunile depistate de mine si alte cauze mecanice gen diferential spate sau fata cu probleme, sau defecte la planetare, etc. care sa infraneze masina in curbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instabilitate in curbe in regimul 4×2

 

....

 

Ca idee, daca ai tractiune spate nu este recomandat sa accelerezi in prima jumatate a curbei, ca la masinile cu tractiune fata. ....

.

 

Ca idee ....daca in prima jumate accelerezi , in a doua jumate accelerezi , presupun ca pui frana in...a treia jumate a curbei.!:grin:

Editat de Yoghi

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instabilitate in curbe in regimul 4×2

 

Problema nu e neaparat tractiunea spate si motor fata, adica nu e principala cauza.

De exemplu am ramas efectiv fara directie ( rotile bracate , cu tot cu abs si cu de toate ) pe o masina grea de fata si cu tractiune fata! De ce ? S-a rupt aderenta , desi aveam teoretic masina perfecta, tractiune si motor pe aceeasi punte, ABS, grea de fata ( chiar sta pe 3 roti )

 

 

In curbe, parerea mea, ceea ce conteaza e distributia greutatilor in curbe ( fata / spate )

De exemplu intrii in curba usor in franare ( de motor eventual ) si automat masina pierde aderenta pe puntea spate, pentru ca esti in franare si nu mai ai aderenta pe spate.

Multi ani am condus un Cherokee XJ care se stie ca e foarte usor de spate, aproape ca nici nu trebuie sa accelerezi in curbe daca ai viteza mare si te si invarti. ( am patit pe Dealu Negru o pirueta 180 de grade in curba ... am avut noroc ... am scapat )

Acealasi fenomen il am in minte de acu 20 de ani si la veche dacie unde motorul si tractiunea sunt pe aceleasi punte, la fel piruete.

 

Concluzie mea e ca trebuie pus accentul pe abordarea curbei, viteza potrivita, si acceleratia, aproape de 0, a utilajului pentru distributia greutatilor, sau chiar usor accelerata.

 

O alta idee de care eu cred ca trebuie sa tina lumea seama, este atunci cand iti cumperi o masina oricare ar fi ea, trebuie sa inveti cat mai repede sa ii cunosti limitele si comportamentul.

Cel mai bine e sa mergi undeva intr-un poligon acoperit cu ceva zapada, loc izolat si sa inveti distributia maselor, viteza, balansul, cat sa tragi de volan, etc. Jocul asta , candva, te poate salva dintr-un accident fatal.

Editat de danciucu
XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instabilitate in curbe in regimul 4×2

 

Salut. Intradevar trebuie avut in vedere la achizitia unei masini second hand a verificarii amanuntite a starii tehnice, insusirii particularitatilor de condus in functie de starea drumurilor, teren uscat, umed, zapada, nisip, etc.

Eu dupa ce am avut aceasta experienta neplacuta insa cu final lipsit de un deznodamant tragic am reusit sa constientizez aceste reguli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instabilitate in curbe in regimul 4×2

 

(...) desi aveam teoretic masina perfecta, tractiune si motor pe aceeasi punte, ABS, grea de fata ( chiar sta pe 3 roti ) (...)

 

 

masina perfecta e cu tractiune si motor pe aceeasi punte, dar pe puntea spate :wink:

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instabilitate in curbe in regimul 4×2

 

Ca idee, daca ai tractiune spate nu este recomandat sa accelerezi in prima jumatate a curbei, ca la masinile cu tractiune fata.

Nici la masinile cu tractiune fata nu se accelereaza la intrarea in curba sau in prima jumatate. Se accelereaza dupa jumatatea curbei pt a evita (sau redresa) derapajul, prin fortarea rotilor de tractiune (adica fata) sa pastreze/creasca aderenta. Pastreaza directia, iar spatele te va urma. Stilul in care vei manevra volanul in curba, are o mare importanta.

 

Cum a spus danciucu, la orice masina nou sosita in maini trebuie testate si invatate limitele si capacitatile sale, pentru a evita situatii neplacute sau, daca le produc altii, pentru a iesi din ele. De starea tehnica a masinii nu are rost sa discutam, este clar ca trebuie sa fie in regula.

 

O concluzie finala, care bate toate testele si optiunile, ar fi legendarul "motto" din legislatia rutiera: "adaptarea vitezei la conditiile de drum" :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare