GTC Auto Shop
Afisez rezultatele 1 la 4 din 4

Data Inscriere
    Mar 2011
    Varsta
    43
    Masina
    Grand Vitara 2.0L - 2006

Implicit Cei 3 martori 4x4 se aprind simultan

Salut, de curnad sunt posesorul unui GV din 2006 2.0L benzina.
    Am constatat ca uneori, in timpul mersului, se aprind cei 3 martori N, 4L si 4x4Lock pentru 1-2 secunde si apoi se sting.
    Nu sunt convins ce anume determina asta - initial am crezut ca se intampla aleator - dar cred ca ii pot asocia cu palierele de accelerare, in special la viteze mici.
    Am remarcat ca se aprind si daca stau pe loc, cu ambreiatul apasat si ii dau brusc talpa turand doar motorul fara sa ridic ambreiajul Asta ma face sa cred ca nu are legatura cu transmisia.
    Uneori simt in mers o mica pierdere de putere ca si cum s-ar ineca motorul, imediat dupa asta aprinzadu-se temporar martorii respectivi.
    Aveti idee ce ar putea fi ?

Ce soft / interfata sunt disponibile pe piata pentru diagnoza acestor masini ?
    Apreciez sfaturile voastre. Multumesc

Data Inscriere
    Mar 2009
    Varsta
    38
    Masina
    un fel de vitara :))with samurai solid axel,JEEP GC 2,7 CRD

Implicit Re: Cei 3 martori 4x4 se aprind simultan

Citat Postat original de slough Vizualizare Mesaj
    Salut, de curnad sunt posesorul unui GV din 2006 2.0L benzina.
    Am constatat ca uneori, in timpul mersului, se aprind cei 3 martori N, 4L si 4x4Lock pentru 1-2 secunde si apoi se sting.
    Nu sunt convins ce anume determina asta - initial am crezut ca se intampla aleator - dar cred ca ii pot asocia cu palierele de accelerare, in special la viteze mici.
    Am remarcat ca se aprind si daca stau pe loc, cu ambreiatul apasat si ii dau brusc talpa turand doar motorul fara sa ridic ambreiajul Asta ma face sa cred ca nu are legatura cu transmisia.
    Uneori simt in mers o mica pierdere de putere ca si cum s-ar ineca motorul, imediat dupa asta aprinzadu-se temporar martorii respectivi.
    Aveti idee ce ar putea fi ?

Ce soft / interfata sunt disponibile pe piata pentru diagnoza acestor masini ?
    Apreciez sfaturile voastre. Multumesc
    avand invedere ca la masinuta dumneavoastra cuplarea se face vacuumatic,tind sa cred ca aveti pe undeva pe traseul de vacuum o scapare de aer
    Last edited by Astral; 12th February 2018 at 21:21.
    suzuki vitara 1.6
    yo5PKM
    0763630114

Data Inscriere
    Mar 2011
    Varsta
    43
    Masina
    Grand Vitara 2.0L - 2006

Multumesc pt raspuns. Puteti sa-mi recomandati unde sa ma duc cu ea ? sunt din Bucuresti

Data Inscriere
    Oct 2011
    Masina
    Land Rover Freelander 2 HSE TD4 2009

Poate fi o scapare pe la un furtun de vacUum sau poate fi pompa, care se afla in spatele barEi fata.
    Daca nu o rezolvi sau nu ai unde sa o duci, da-mi un PM. Bafta!
    Last edited by Astral; 13th February 2018 at 20:20.