Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Set Bucse Niva Vechi versus Nou diferente


Tinut87

Postări Recomandate

Buna. Nustiu daca s-a mai discutat pe tema asta spers ca nu am deschis un topic aiurea. Cei care aveti cunostinte in directia asta as vrea sa ma luminati si pe mine.

Detin o Niva cam veche ce-i drept. Nu detin nici un act al acestei masini si din cauza asta nu pot sa dau informatii referitoare la anul de fabricatie tot ce stiu momentan este ca masina are stopurile dreptunghiulare si nu sunt pe colt ca la modelele mai noi. Dupa o serie de probleme rezolvate la masina (foarte multe mai ales pe partea electrica si mai sunt) am ajuns la caitolul bucse. Am tras concluzia dupa o inspectie vizuala fugitiva ca bucsele de la brate nu au fost schimbate niciodata sau cel putin de foarte mult timp. FIecare bucsa fiind crapata mancata guma fiind foarte imbatranita din aceste cauze caroseria cam vibreaza urat intr o anumita plaja de turatii ceea ce este de-a dreptul suparator. Am si un"zvac" in transmisie undeva suspectez la unul din grupuri sau fata sau spate iar la accelerare si deccelerare se simte ca acolo este un joc undeva. Crucile de la cardan sunt in mintile. Bagat sub masina verificat oarecum.

Acum intrebarea mea este : Exista vreo diferenta la bucsele de la brate intre modelele vechi si astea mai noi sa zicem pana in 2010?

Am vorbit cu un baiat care vinde asa ceva si el sustine ca nu exista nici o diferenta.

Alt aspect : La acest model exista acea bucsa deformabila la diferential spate?

Se poate face ceva reglaj sau cum as putea sa procedez ?

Intentionez sa dau grupul jos sa vad ce este acolo. Si in cazul in care exista acea bucsa as vrea sa o am sa o pot inlocui sa nu fac lucrarea de 2 ori. Poate va intrebati de ce ma chinui daca chiar nu are acte. Masina vreau sa o folosesc pentru agrement si nu prea o sa vada mult asfaltul. In plus are montat un motor de 1.6 Diesel provenienta wolksvagen si chiar as vrea sa o repun pe picioare.

 

Multumesc astept ceva raspunsuri de la cei avizati.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Set Bucse Niva Vechi versus Nou diferente

 

alea mai vechi originale sunt mai bune

da nu costa o avere sa schimbi si tu o data pe an un set de bucse daca tot e.

grupul are bucsa deformabila dar cauta prin topicuri sa vezi ce si cum e cu ea

zvacnitul ala il poti avea din cruci cardanice, din culisanta, din angrenaj sau chiar din cutie sauu tampoanele ei de prindere inclusiv la CT.

vezi ca intre cutie si reductor ai o gogoasa din cauciuc si aia daca e dusa provoaca socuri.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Set Bucse Niva Vechi versus Nou diferente

 

Scuze pentru exprimarea ambigua. Din cauza grabei si a exprimarii care nu a fost la subiect s-a inteles altceva. Intrebarea mea era defapt daca difera cu ceva bucsele de pe nivele vechi fata de modelele mai noi. Daca sunt altfel concepute nu am vazut nicaieri sa specifice ceva in legatura cu asta. Daca exista nepotriviri intre ele sau schimbari de a lungul timpului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare