Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida


turdeanu

Postări Recomandate

Salut,

 

Am o intrebare de incepator , destul de banala cred, dar nu am gasit un raspuns la obiect desi am cautat

pe forum. Daca exista vreun topic despre lucrul acesta, imi cer scuze si rog pe admin sa il stearga pe acesta.

 

Deci intrebarea mea este : de ce suspensiile independente pe fata sunt mai slab cotate pentru o masina de teren in off road?

Am inteles ca asta e o slabiciune mare in off road, si nu am inteles exact de ce.

Eu am Nissan Terrano si toti de pe aici zic ca nu e chiar masina de teren, una din cauze fiind ca puntea fata nu e rigida.

Din ce am citit pe forum si in alte parti, stabilitatea e mai mare cu suspensiile independente si asta mie mi se pare a fi un avantaj mare la off road.

Iar dezavantaj am inteles ar fi ca nu sunt fiabile.

Inafara de faptul ca nu este fiabila off road, ce dezavantaje de ordin tehnic mai sunt?

Sau ce alte limitari impune acest tip de punte si face ca masinile fara punte fata rigida sa nu fie considerate destul de capabile off road?

 

Multumesc

Editat de turdeanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Multumesc pentru raspuns.

Poate n-am fost destul de clar. Imi cer scuze. Ma intereseaza strict off road (am completat acum si in prima postare, ca sa fie mai clar)

De ce suspensiile independente pe fata nu sunt asa bine cotate ca cele rigide in off road

si care sunt limitarile off road ale suspensiilor independente pe fata.

 

Deci @rbr daca sti ceva dezavantaje ale suspensiilor independente pe fata in off road, ai putea te rog sa le scri aici

ca ai zis ca sunt plusuri si minusuri :grin: De fapt asta era rugamintea mea , fiindca banuiam ca sunt , dar nu stiam care, de aceea am intrebat pe forum :grin:. Multumesc.

Editat de turdeanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Ma bag si eu in discutie fara a avea pretentia ca stiu prea multe...

Strict legat de offroad, daca nu ai muntele in spatele curtii, ai destul de mers pana la locul de joaca - deci ar fi buna o viteza de croaziera mai mare. Confortul la puntea cu suspensii independente e peste cel oferit de puntea fixa. Asta ar fi un plus.

Minusuri eu vad 2 rapid:

- mult mai multe piese care se pot uza (bucse pivoti capete de bara ...)

- flex maxim mult mai mic decat la cel posibil de obtinut la puntea fixa.

 

Pe de alta parte am tot atarnat in ultima vreme pe youtube la australieni si am vazut mai multe masini cu suspensie indepenta fata care fac lucruri la care eu as ezita sa le fac cu Patrolul (problema e la piesa dintre volan si scaun nu la masina :) ). Si am vazut si Isuzu pickup si Ford Ranger si Toyota Hilux care sunt folosite ca masini de expeditie si merg pe trasee care au si parti mai nasoale. Tot acolo in schimb am vazut ca ei daca pot ocoli un loc mai periculos sau mai greu, il ocolesc, exact din considerentul ca nu vor sa afecteze grav masina.

 

Asa ca trebuie sa te hotarasti la ce vrei sa folosesti masina si dupa, multe se vor clarifica.

 

LE: daca prin comparatie ar trebui sa merg cu @rbr intr-un loc de campare la vreo 200km, ori as pleca eu cu 1 ora mai repede, ori m-ar apuca sughitul de la urarile lui de bine ca tre sa mearga cu 90km/ora :ha:

Editat de opinion
Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Asa ca trebuie sa te hotarasti la ce vrei sa folosesti masina si dupa, multe se vor clarifica.

 

 

Eu as vrea sa cresc capacitatile de off road ale Terrano-ului meu. Am vazut ca Patrolul este un etalon de masina buna in off road. Iar Terrano este foarte slab cotata. Primul lucru m-am gandit ca pot sa pun diferential blocabil si pe Terrano, dar nu am inteles exact de ce este asa importanta puntea rigida pe fata.

Si acum ma gandeam daca ar fi mai bine sa imi schimb Terrano cu un Patrol, sau mi-ar ajunge sa pun diferential blocabil pe spate la Terrano ca sa inceapa sa semene cu Patrolul, asta era scopul intrebarii mele.

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

în primul rând trebuie să definești ce inseamnă offroad:

-plimbare pe forestiere sau

-competiții

 

pe urmă te gândești dacă ai nevoie tot timpul de aceeași gardă la sol sau ai nevoie de viteză și confort

 

pe urmă vezi dacă vrei și poți face modificări tehnice la mașină (rapoarte, blocanți etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Nu ma refer la competitii.

Dar sunt forestiere destul de greu de strabatut, am ramas impotmolit de multe ori

cu anvelope noi MT. Pe drumuri de astea m-ar interesa sa pot iesi cat mai usor si sa nu mai raman impotmolit.

(sa pot iesi fara troliere tot la doi pasi).

 

Si intrebarea mea era cu ce ma ajuta puntea rigida strict tehnic in off road ?

(am aflat deja unele avantaje si dezavantaje din raspunsurile anterioare)

 

Alte intrebari adiacente ce decurg din asta:

Puntea rigida fata face diferenta intre Patrol si Terrano (cu diferential pe spate)?

Ca motorul si cuplul este cam la fel. Terrano este mult mai usor.

Sau de ce Patrolul este asa bine cotat fata de Terrano?

Mersi.

Editat de turdeanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Din proprie experienata vitara vs jimny:

-la vitara am spart grupul fata, rupt planetare, pivoti

-la jimny... nici o sansa

 

Acelasi stil de mers, in plus, la puntea fixa ai flex mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Nu ma refer la competitii.

Dar sunt forestiere destul de greu de strabatut, am ramas impotmolit de multe ori

cu anvelope noi MT. Pe drumuri de astea m-ar interesa sa pot iesi cat mai usor si sa nu mai raman impotmolit.

(sa pot iesi fara troliere tot la doi pasi).

 

Si intrebarea mea era cu ce ma ajuta puntea rigida strict tehnic in off road ?

(am aflat deja unele avantaje si dezavantaje din raspunsurile anterioare)

 

Alte intrebari adiacente ce decurg din asta:

Puntea rigida fata face diferenta intre Patrol si Terrano (cu diferential pe spate)?

Ca motorul si cuplul este cam la fel. Terrano este mult mai usor.

Sau de ce Patrolul este asa bine cotat fata de Terrano?

Mersi.

 

Nu o sa mai ramai in acelasi locuri, dar tot poti sa ramai impotmolit. Pui roti mai mari si eventual alta suspensie, o sa treci mai departe, dar ghici ce, tot o sa ai posibilitati de impotmolire.:dr2

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Nu o sa mai ramai in acelasi locuri, dar tot poti sa ramai impotmolit. Pui roti mai mari si eventual alta suspensie, o sa treci mai departe, dar ghici ce, tot o sa ai posibilitati de impotmolire.:dr2

 

Pai sunt convins de asta, dar pe principiul asta nu se mai inventau masinile de teren.:grin:

 

As putea merge cu Loganul, ii pun troliu , ma troliez la fiecare groapa si

pana la urma ajung unde ajunge si ditamai masina de teren.

(Bine, pe langa troliu imi iau si niste piese de schimb si un mecanic):2dr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Marele castig al puntii rigide este paralelismul rotilor, din asta rezultand o solicitare "minima" a planetarelor.

La suspensia idependenta, rotile lucreaza (cum altfel?), independent,

deci vor fi multe situatii cand vor fi in "V", planetara se suprasolicita si se rupe, in caz ca nu cedeaza ceva in grup.

Dar sigur vor veni cu lamuriri suplimentare extrem de binevenite si necesare inginerii mecanici @luigiparsu,@cos si altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Scriu la final o concluzie trasa de mine (adica ce am inteles eu :grin:)

in urma postarilor voastre in caz ca cineva e interesat si nu are timp sa citeasca tot topicul

 

Dezavantajele suspensiei independente in off road:

1. suspensia independenta este cumva improprie pentru off road (mediu spre extrem).

Pentru ca nu e facuta sa reziste solicitarilor specifice si prin urmare se cam face praf

chiar si la un off road mediu.

2. masina este mai greu de inaltat pentru a pune roti mai mari si a castiga garda la sol.

3. flexare slaba

 

Ca avantaje nu am retinut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Scriu la final o concluzie trasa de mine (adica ce am inteles eu :grin:)

in urma postarilor voastre in caz ca cineva e interesat si nu are timp sa citeasca tot topicul

 

Dezavantajele suspensiei independente in off road:

1. suspensia independenta este cumva improprie pentru off road (mediu spre extrem).

Pentru ca nu e facuta sa reziste solicitarilor specifice si prin urmare se cam face praf

chiar si la un off road mediu.

2. masina este mai greu de inaltat pentru a pune roti mai mari si a castiga garda la sol.

3. flexare slaba

 

Ca avantaje nu am retinut nimic.

 

Ca avantaj, la aceeasi marime de roata, la independenta ai garda mai mare, deci capacitate de trecere mai mare :wink:

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

tradus pe scurt de pe http://www.fourwheeler.com/how-to/suspension-brakes/1703-axle-101-solid-reasoning-or-independent-thinking/

 

punte rigida

avantaje:

- simpla, durabila, indelung testata

- contact mai bun cu solul (daca o roata o ia in sus, cealalta o ia in jos)

- mai putine imbinari stresate in transmisie la flexare

dezavantaje:

- grea

- garda la sol mai mica

 

suspensie independenta

avantaje:

- usoara

- geometrie mai buna (talpa rotii paralela cu solul)

dezavantaje

- complexa (mai putina fiabila)

- mai greu de inaltat din suspensii

- mansonul de protectie se uzeaza mai repede

 

legat de offroad, suspensia independenta e mai buna pt viteze mai mari (gen raliu), evident insa ca acolo sunt alte suspensii decat cele de serie

 

legat de mere vs pere, nu poti compara doua tipuri diferite de axe de pe doua masini diferite (gen Terrano vs Patrol), poti cel mult compara doua generatii de la acelasi model la care s-a trecut de la punte rigida la suspensie independenta, dar si acolo e destul de subiectiva comparatia pentru ca intervin si alte schimbari, plus ca nu e simplu de testat si comparat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Poveste e f luuunga. Patrolul nu prea il poti compara cu multe masini de teren. E ca o vita incaltata , mare , grea , lenesa si care nu cedeaza , fireste in comparatie cu alte masini de offroad de serie. Nu il comparam cu TAF-uri sau transportoare senilate de la armata. Eu cred ca poate doar 2 - 3 masini de serie ce se ridica la duritatea lui , LC-ul , G-ul , poate Wranglerul.Daca o sa ai curiozitatea sa te uiti pe sub un patrol o sa fii surprins de dimensiunile pieselor de pe acolo , sa zicem in comparatie cu Terrano. La ce fel de offroad fac eu rezistenra pieselor e esentiala. Pentru mine e mult mai important sa ajung pe roti acasa decat sa reusesc sa trec neaparat printr-o zona si neaparat din span fara ajutorul troliului. Aici diferiti soferi pot vedea lucrurile diferit. Pt mine e importanta anduranta tura de tura fara sa trec pe la service in detrimentul orgoliului , cine trece din prima incercare sau cine nu are nevoie de troliu. Eu mai merg cu colegi ce au GC sau Cheroke , dar dupa fiecare tura mai dura trebuie mici interventii pe la service , ba o planetara , ba un grup , ba o bara de conexiune eu nu am treaba. Fac mentenanta periodica si cu asta basta.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Multumesc tuturor pentru lamuriri.

Sincer sa fiu, sunt mai indecis decat inainte de a pune intrebarea pe forum

dar macar acum cunosc mai bine datele problemei si o sa iau o decizie argumentata.

Poate daca stiam detaliile astea inainte de a imi lua Terrano, ma gandeam de doua ori.

Dar cateodata cand ti se pune pata, nu scapi ....

Cel mai bine e sa stii dinainte ce anume vrei sa faci cu masina, asa zic toti, asa sunt toate sfaturile

si asa am incercat sa fac si eu. Problema la abordarea asta este ca dorintele se schimba dupa

ce intri in joc si vrei tot mai mult, e ca un drog.

Asa ca cel mai fain ar fi sa mai iau si un Patrol, ca si @Irod.:grin:

Ma intreb ce parerea ar avea nevasta-mea despre asta .:ha:

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Multumesc tuturor pentru lamuriri.

Sincer sa fiu, sunt mai indecis decat inainte de a pune intrebarea pe forum

dar macar acum cunosc mai bine datele problemei si o sa iau o decizie argumentata.

Poate daca stiam detaliile astea inainte de a imi lua Terrano, ma gandeam de doua ori.

Dar cateodata cand ti se pune pata, nu scapi ....

Cel mai bine e sa stii dinainte ce anume vrei sa faci cu masina, asa zic toti, asa sunt toate sfaturile

si asa am incercat sa fac si eu. Problema la abordarea asta este ca dorintele se schimba dupa

ce intri in joc si vrei tot mai mult, e ca un drog.

Asa ca cel mai fain ar fi sa mai iau si un Patrol, ca si @Irod.:grin:

Ma intreb ce parerea ar avea nevasta-mea despre asta .:ha:

 

Nu te stresa , nu merita. Ca idee Terrano e o masina mediocra de teren , comparabila cu Pajero , Vitara , Frontera. Nu se va putea compara nici o data cu " legendele " gen G , LC , Patrol , Wrangler. DAR noi stim foarte bine ca foarte multa lume face offroad si cu vitara si cu Pajero si cu Terrano. Diferenta se vede DE OBICEI , in portofel la servisare si mai rar in teren. Bine accesorizat si gandit si R20-ul poate face chestii grele. E o masina extraordinara. Consuma putin , distributie pe pinioane ( nu are moarte ) , piese aftermarket f ieftine , e spatioasa , mare parte au AC. Eu il am de 10 ani si am parcurs cu el 200.000 km .Cea mai scumpa piesa schimbata vreo data a fost lantul din cutia de transfer ~ 1,400 lei. Daca as fi in locul tau as folosi masina asta o vreme. Sa vezi cum iti place offroadul , sa o cunosti , sa vezi ce plusuri si minusuri are, poate ca e foarte buna pentru ce vrei tu sau poate o sa treci la altceva.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Cea mai ieftina si buna masina e cea pe care o ai. Daca ai timp si tovarasi de iesiri te poti simti bine cu orice masina. Cel mai mult conteaza cu cine iesi. Daca aveti masini asemanatoare din punct de vedere al performantelor, indiferent de care sunt acestea, puteti gasi un traseu care sa fie putin peste posibilitatile masinilor si veti fi satisfacuti ca l-ati strabatut. De stricat se strica toate si bani vei baga in oricare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

R20-ul e o masina de teren iubita in portugalia si spania. Pe vremuri aveau portughezii si un forum terrano. Poate mai exista , unde prezentau modificarile la masinile lor si turele ce le faceau. L-am accesat un timp cu ani in urma , dar datorita barierelor lingvistice am renuntat sa il mai urmaresc. Erau pe atunci si baieti ce aveau masinile puse pe 33 sau 35. 31 era ceva la ordinea zilei.

Si aci pe forum avem un coleg care a pus R20-ul pe punti de Patrol si apoi roti de 33.

Ca idee multe se pot face. Ramane mereu intrebarea cum e mai bine : cumperi o legenda ( dai pe ea fireste mai multi bani ) si apoi simex + troliu. Sau iei o masina medie ( scapi mai ieftin ) ca sa zic asa , dupa care incepi cu modificarile si pregatirile la ea .

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Multumesc tuturor pentru lamuriri.

Sincer sa fiu, sunt mai indecis decat inainte de a pune intrebarea pe forum (...)

 

Important e sa te simti bine in masina, sa te intelegi cu ea si sa o simti ... altfel, indiferent ce vei lua, rezultatele vor fi dezamagitoare ... Au fost destule cazuri in care colegi si-au luat direct masini de top, dar in teren s-au vazut depasiti de tot felul de masini considerate mediocre :wink:

  • Like 1
4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Important e sa te simti bine in masina, sa te intelegi cu ea si sa o simti ... altfel, indiferent ce vei lua, rezultatele vor fi dezamagitoare ... Au fost destule cazuri in care colegi si-au luat direct masini de top, dar in teren s-au vazut depasiti de tot felul de masini considerate mediocre :wink:

 

:g

 

Frontera lui Stelea a vazut offroad cât 10 patroale cumparate pentru că asa e la modă.. :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

:g

 

Frontera lui Stelea a vazut offroad cât 10 patroale cumparate pentru că asa e la modă.. :ha:

 

:grin: :g

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezavantaje suspensii independente fata de puntea rigida

 

Salut eu prefer terrano e o masina practica si nu caut off road extem in sensul ca daca vad o balta cu namol ma arunc acolo sa vad eu cum imi ajunga apa pana la aripa sau mai sus ca na mi-am pus snorkell si asta rezolva multe.

 

cum muntii sunt la minim 70-100 km in cazul meu R20 e mai placut la drum si daca esti putin atent in offroad poti avea si bucurii cu el, desigur nu arata ca un patrol cocotat pe 33/35 dar nici nu crapa chiuloasele ca la 2.8 sau bubuie motoarele la 3.0.

 

referitor la punti da puntea rigida e mai rezistenta in timp ca una independenta ( iar mi-am adus aminte ca imi bate un cap de planetara pe stg :grin:)

 

pt mine personal off road ala urat e masina scurta cu punti blocabile fata spate suspensie ramforsata, troliu, cizme de cauciuc, lopeti, winch, snorkel, si daca se poate un nr de la tractoristul din satul cel mai apropiat :grin: .

 

pt ce ma manca pe mine am inaltat suspensia cat permite masina fara multe artificii anvelope decente M/T , o stare tehnica ok si nr de telefon de la tractoristul de mai sus :grin: am pus suspensia de poliuretan de la polaci aia Dr.octeur sper ca nu i-am trecut pe aia cu budinca,

 

acum ma manca sa fac o bara de fata din metal asta de plastic am cam chinuit-o rau de tot si deja lipsesc bucati din ea am suportul de troliu sub cea originala :) in rest timp liber sa fie si voie buna.

 

sa nu uitam ca e mai safe pt noi sa nu ne aventuram singuri in teren la tura ca si mama masinilor 4x4 tot poate ramane suspendata inpotmolita sau mai rau poate face o parcare pe plafon sau laterala.

 

o zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare