Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie Frontera A,2.0, benzina


fenderstrat

Postări Recomandate

Salutare tuturor pasionatilor de Frontera si 4x4.Ma intereseaza sa achizitionez un Frotnera A motor 2.0 benzina. Nu ma itnereseaza sa fie accesorizat foarte mult eventual aer conditionat.. Am inteles pana acum ca modelul A are doua variante.Care ar fi diferentele intre ele... Am vazut ca unele au MRL-uri automate altele manuale... apoi ma itnereseaza sa stiu cum este la drum intins..rigida..poti face fata unui drum lung de exemplu Bucuresti-Grecia? apropo esteo masina pe care te poti baza la iesirile din tara? ce probleme majore se intalnesc la motorizarile pe benzina de care vorbeam..cele 2..care dinc ele 2 este mai buna...primul model trage ok? faci fata in depasiri ? NU ma asptet la confort de touareg sunt constient...pe scurt as doris a afluc at mai mutle despre modelul A... bugetul meu este maxim 2500 E
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Frontera A,2.0, benzina

 

Salut...nu cunosc deloc modelele de frontera...nu pot decat sa-ti spun ca acum doua saptamani la o prieteneasca prin muntii Vrancei am fost pasager intr-un frontera de 2L benzina si am fost surprins de cat de bine s-a descurcat pe niste noroaie grave.

Masina mergea pe simexuri de peste un an si propietarul a zis ca nu a rup si nu a schimbat nimic la ea...singurul lucru negativ remarcat a fost ca dupa multa forja constanta...se ridica apa ...dar, cu atentie, nu s-a intamplat nimic.

Sint sigur ca ai sa primesti pareri mult mai avizate decat a mea.

Bafta la achizitie...

Editat de Astral

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Frontera A,2.0, benzina

 

De fapt, modelul A are 3 variante:

1992 - 1995 cu roti pe 15' si arcuri cu foi pe spate, motor C20NE, MRL-uri manuale

1995 - 1997 cu roti pe 16' si arcuri elicoidale, motor X20SE, MRL-uri automate

1997 - 1998 facelift, la fel ca precedentul, dar difera interiorul ...

Ca si confort, e mai buna pe elicoidale. MRL-urile ... mai bune manuale, dar nu la fel de comode.

Daca masina a fost intretinuta, n-ai probleme.

Motoarele au aceleasi performante, primul e cu 8 valve, al doi-lea cu 16 valve ...

Ca o parere personala, e submotorizata ...

Editat de Astral
4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Frontera A,2.0, benzina

 

Multumesc!

Am gasit una prin Slatina..ma voi duce in weckend sa o vad si sa o si iau eventual!Masina arata ok estetic.. Ieri am mers cu a unui amic tot motor 2.0 din 98 masina.Nu mi-a palcut caci atunci cand a cuplat 4x4 pe high masina isi pierdea in rulaj din putere nua veam acceleratie si plus de asta se auzea un zgomot ca un uruit care pe tractiune 4x2 nu se auzea.M-am gandit la grup dar el spune ca si-a schimbat uleiuri si alte nebunii.Asa e normals a se auda? NU am mai mers cu alta sincer m-a dezamagit putin parca conduceam o dacia=))masina tragea ca un logan de 1.4 asa e normal?eu personal nu am putut merge mait are de 70-80 km /h

Editat de fenderstrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Frontera A,2.0, benzina

 

Multumesc!

Am gasit una prin Slatina..ma voi duce in weckend sa o vad si sa o si iau eventual!Masina arata ok estetic.. Ieri am mers cu a unui amic tot motor 2.0 din 98 masina.Nu mi-a palcut caci atunci cand a cuplat 4x4 pe high masina isi pierdea in rulaj din putere nua veam acceleratie si plus de asta se auzea un zgomot ca un uruit care pe tractiune 4x2 nu se auzea.M-am gandit la grup dar el spune ca si-a schimbat uleiuri si alte nebunii.Asa e normals a se auda? NU am mai mers cu alta sincer m-a dezamagit putin parca conduceam o dacia=))masina tragea ca un logan de 1.4 asa e normal?eu personal nu am putut merge mait are de 70-80 km /h

 

in 4x4 pe aderenta ridicata? Pai nu are cutie de trasfer fara diferential central? Atunci normal ca se infrana masina! Pentru ca nu are diferential central, nu se merge in 4x4 pe aderenta ridicata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Frontera A,2.0, benzina

 

cand a cuplat 4x4 pe high masina isi pierdea in rulaj din putere nua veam acceleratie si plus de asta se auzea un zgomot ca un uruit care pe tractiune 4x2 nu se auzea.

 

Pun pariu ca ai vrut sa spui cand a cuplat pe 4x4 LOW ... iar in continuare ... sa spui ca nu avea acceleratie, pierdea putere ... clar nu intelegi rolul unui reductor (in afara de faptul ca faci confuzii intre LOW si HIGH). Iar uruitul ... daca a fost pe teren cu aderenta ... la ce a spus colegul mai sus as adauga ... bine ca nu s-a rupt vreo planetara ...

Sunt dezamagit de cel care te-a plimbat cu Frontera, se pare ca nu stie ce conduce si nu a fost in stare sa-ti explice nimic.

 

Subiectiv ... prefer Frontera B 2.2 diesel (1999-2004)

Editat de Flavicx
Opel Frontera B, 2.2 Diesel, 4 usi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Frontera A,2.0, benzina

 

Pun pariu ca ai vrut sa spui cand a cuplat pe 4x4 LOW ... iar in continuare ... sa spui ca nu avea acceleratie, pierdea putere ... clar nu intelegi rolul unui reductor (in afara de faptul ca faci confuzii intre LOW si HIGH). Iar uruitul ... daca a fost pe teren cu aderenta ... la ce a spus colegul mai sus as adauga ... bine ca nu s-a rupt vreo planetara ...

Sunt dezamagit de cel care te-a plimbat cu Frontera, se pare ca nu stie ce conduce si nu a fost in stare sa-ti explice nimic.

 

Subiectiv ... prefer Frontera B 2.2 diesel (1999-2004)

 

Nu vad ce legatura are ca a cuplat low in 4x4 pe teren cu aderenta. Pai daca mergi drept care e problema? PRoblema e daca iei o curba. Daca cuplezi 4x4 si mergi drept, chiar si la masinile parttime cum e Frontera, nu rupi nimic. Am mers si eu cu Frontera 2.0 si mi s-a parut mult mai lesinata decat Daihatsu meu. Habar n-am ce masa proprie are, insa cred ca ii trebuie minim 130 140 de armasari. Vorbesc pe asfalt, ca pe teren accidentat e altceva cu reductia aferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Frontera A,2.0, benzina

 

La LOW ... am facut observatia ca nu poate spune ca se pierde din acceleratie ... EVIDENT ca nu mai ai acceleratie, masina devine TRACTOR (in sensul momentului puterii ... adica sensul bun)

 

 

La 4x4 (fie LOW fie HIGH ... unde naiba am scris ca pe LOW???) ... poti sa mergi cat de drept vrei, ceva tensiuni si huruit tot apar (traim in lumea reala unde nu totul e perfect ... cauciucuri inegale, denivelari in drum .... adaugati voi) ... in plus acestea se intensifica pe masura ce creste viteza ... adica vad legatura intre 4x4 pe teren cu aderenta buna si huruit (in special la 70 km/h).

 

 

Legat de observatia ... bine ca nu s-a rupt o planetara ... o sa o traduc pentru cei care nu au inteles ... bine ca nu au luat si curba in 4x4 pe teren cu aderenta

 

 

PS. Unde dai si unde crapa .... Cosmin, stim cu totii ca Daihatsu este o masina net superioara, care ruleaza pe drumurile drepte asfaltate ale patriei, in 4x4, la 70km/h, in perfecta liniste si comuniune cu natura.

Editat de Flavicx
Opel Frontera B, 2.2 Diesel, 4 usi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Frontera A,2.0, benzina

 

Flaviu, nu inteleg remarca vis a vis de Daihatsu. Nu am zis ca e mai buna sau mai proasta, am zis doar ca e oricum mai sprintena decat Frontera 2.0.

Aici nu e versus Vandam cu Cichicean, sa stii. DAca ai chef de ironii, esti invitatul meu. Dar tu ai fost primul care l-ai luat peste picior pe om si mi s-a parut ca e pe langa subiect.

Ps: nu exista "net superioara", dar sunt sigur ca stii si tu asta, nu?

Editat de dcosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Frontera A,2.0, benzina

 

Confirm ce a spus Tommy.Masina este a unui prieten .Se da cu ea de vreo 2 ani fara probleme.Este varianta A cu arcuri lamelare pe spate-surprinzator de confortabila Tommy poate confirma.La el apa incepe sa se ridice din cauza radiatorului care se umple relativ repede de noroi si mai trebuie curatat din cand in cand.Putere are destula.Cu simex-uri pe 31(rusesti cauciucuruile) pe low cam aceeasi putere ca samuraiul meu de 1.6 cu simex-uri reesapate 195.80.15.Daca gasesti una in stare buna -go for it.La Soveja multi din cei prezenti si-au schimbat parerea despre Frontera!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Frontera A,2.0, benzina

 

Ps: nu exista "net superioara", dar sunt sigur ca stii si tu asta, nu?

 

Net nu este un grad de comparatie ... puteam spune si mult superioara ... nici asa nu e grad de comparatie ... (exista dex online te rog verifica ...)

Sincer regret ca inca nu vezi legatura dintre huruit si mersul in 4x4 pe asfalt cu 70 km/h. (fara ironie)

Opel Frontera B, 2.2 Diesel, 4 usi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

@stelea : "Motoarele au aceleasi performante, primul e cu 8 valve, al doi-lea cu 16 valve ..." - 2.0 16v pe frontera ??

@fenderstrat : frontera sport 2.0 se misca aproape ca orice masina de 1,5tone si acelasi motor (2.0 8v aspirat)...

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stelea : "Motoarele au aceleasi performante, primul e cu 8 valve, al doi-lea cu 16 valve ..." - 2.0 16v pe frontera ??

@fenderstrat : frontera sport 2.0 se misca aproape ca orice masina de 1,5tone si acelasi motor (2.0 8v aspirat)...

 

Foarte util, dar mai ales prompt raspunsul ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare