Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Hayon blocat MK3


ursuletz_82

Postări Recomandate

Domnilor,s a blocat ușa la portbagaj. Mi s a rupt cablu sau minerul deoarece nu face nimic.

Acces la bagaje.....fara. doar dacă rabatez 1/3 din bancheta.

Oare sub trusă de scule de pe ușa o fi un mecanism de deschidere....??

In Romania LEGEA E BARIERA:-peste care trec dulaii- pe sub care trec cateii- in fata careia stau PROSTII !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hayon blocat MK3

 

Am patit la fel cum vreo 3 ani in sezonul rece.

Nu a fost nimic rupt, doar mizerie (vaselina si praf) care bloca mecanismul dedeschidere.

Din pacate nu are nici un maner in portbagaj dupa trusa de scule.

 

Si-a revenit singura a doua zi (a fost mai cald), drept pentru care am scos fata de usa si curatat mecanismul cu spray degresant.

N-am mai avut probleme de atunci.

 

Atentie! Nu baga vaselina sau ulei, mai ales daca obisnuiesti sa "iesi" in afara asfaltului, pe drumuri cu mult praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hayon blocat MK3

 

Daca nu ti-a zis nici un posesor de MK3 pana cum ... tine apasata clapa si da-i un pod de palma mai barbateste in maner ... de obicei se deschide ... demonteaza , curata , unge ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Hayon blocat MK3

 

Tocmai am rezolvat și eu aceeași problema.

Se întâmpla și vei găsi discuții pe aceasta tema dacă cauți pe google.

Eu am dat la o parte trusa de scule de pe haion, apoi am găurit panoul din plastic din spatele trusei de scule, sa pot avea acces la parghia metalică care face legătura între mânerul ușii și yala. Ulterior, am dat cu puțin wd40 pe mecanismele care acționează acolo.

Gaura făcută este mascata apoi de trusa de scule. Când se va mai bloca, se da jos trusa de scule, se bagă mâna pe gaura și se deblochează manual. Toată “lucrarea” se face din interiorul portbagajului.

Mitsubishi Pajero mk3 lwb 2.5 :cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hayon blocat MK3

 

am patit si eu aceeasi treaba, numai ca am reusit sa cracanez panoul de plastic si sa dau drumul la "poarta" apoi am curatat si uns toate chestiile acolo si de atunci nu am mai avut probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare