Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pajero mk4 3.2 2007 versus Outlander II Facelift 2010/2011 - pareri


Calin_D

Postări Recomandate

Buna, incep aceasta discutie deoarece as vrea mai multe pareri cu privire la un downgrade (din punctul meu de vedere) de la Pajero mk4 3.2 2007 la un Outlander II Facelift 2010-2011. Motivele care m-au facut sa ma gandesc la asta ar fi: Nevoia de mers pe teren foarte accidentat a disparut aproape in totalitate deoarece lucrarile mele se desfasoara in proportie de 90% in cadrul localitatii (in ultimul an am folosit reductorul o singura data 50m); In fiecare weekend merg la pescuit prin noroaie (nu am habar cum se descurca Outlanderul); Consumul banuiesc ca este in favoarea Outlanderului; Presupun ca Outlanderul se conduce mai usor de catre sotie.........dupa cum vedeti la mine in cap este o harababura, tin sa precizez ca sunt foarte multumit de pajero dar datorita schimbarii nevoilor (sotie cu carnet, bebe, drumuri mai lungi pe sosea) doresc sa aflu daca merita schimbarea sau nu. Am pus aceasta problema impins de rationament nu de inima (Pajero MK1, Pajero Sport, Pajero MK4). Astept pareri pro si contra schimbarii chiar daca datele furnizate de mine nu sunt suficiente, eventual pareri despre Outlanderul mentionat de mine. Va multumesc si imi cer scuze daca discutia initiata de mine nu isi are locul aici, atunci rog un moderator sa o mute/stearga. Editat de Astral
IMI...ITI....ISI....NU SE SCRIU NICIODATA CU CRATIMA !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero mk4 3.2 2007 versus Outlander II Facelift 2010/2011 - pareri

 

Pai in mare ti ai raspuns singur la intrebari

Outlanderul este in general o masina destul de slaba comparativ cu Pajero, dar din ce ai enumerat tu cam de asta ai nevoie.

Mai usor de condus de catre persoane neavizate decat Pajero, consum mai mic, impozit mai mic, mult mai usor/ieftin de intretinut, se simte mai bine pe sosea la fataiala stanga drepata.

Nu i la fel de descurcareata in teren, dar oricum ai spus ca acolo nu mai mergi, usor poti merge si cu asta.

Probabil nu este decizia pe care ti o doresti sa o iei, dar privind strict dpdv al necesitatilor tale asta este de departe cea mai buna solutie.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero mk4 3.2 2007 versus Outlander II Facelift 2010/2011 - pareri

 

Pajero are cutie automata si Outlander-ul are manuala (cred).

Outlander are doar dif central blocabil.

Pajer mai spatios.

Consum mai mic la Outlander si intretinere mai ieftina.

Diferenta mare la taxe.

Am avut Outlandel 2.0D 2007 si l-am tinut 250000km fara nicio problema.

Editat de XTra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero mk4 3.2 2007 versus Outlander II Facelift 2010/2011 - pareri

 

Outlander 2010-2011 motor 2.2 L de Peugeot-un motor cu destule probleme.Cauta unul incepind cu 2012,tot 2.2 L dar Japonia,combinat cu o cutie CVT.Ar mai fi varianta 2 L benzina dar astea cu 4x4 sunt mai rare.Sincer....nu as schimba niciodata Pajero cu un Outlander.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero mk4 3.2 2007 versus Outlander II Facelift 2010/2011 - pareri

 

Multumesc pentru implicarea voastra, acum totul depinde de mine in alegerea ce urmeaza sa o fac (inima/rationament). Nu diferenta de taxe m-ar face se schimb utilajul deoarece este inscrisa ca autilitara poate consumul ar fi un criteriu desi si acesta este decent din punctul meu de vedere la Pajero. Oare ma insel ca Outlanderul dupa mijlocul lui 2010 vine echipat si cu motorizare Mishu' nu doar PSA si VW?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero mk4 3.2 2007 versus Outlander II Facelift 2010/2011 - pareri

 

In prima ta postare te-ai cam contrazis.Zici ca mersul in teren accidentat a disparut in totalitate,dar mergi la pescuit in fiecare weekend prin noroaie.Acuma,noi ce sa intelegem?

Eu,in locul tau,nu as trece la Outlander.Motive:

- Pajero e mai spatios,daca e LWB,ca nu reiese din descrierea ta.Daca tot mergi la pescuit trebuie sa ai scule multe.Eu am,sunt pescar si eu.La inceput nu aveam,dar s-au tot adunat :grin:

- Pajero are distributia pe lant,la Outlander nu cunosc cum e distributia

- Pajero poate avea optiuni cu mult peste Outlander,daca si a ta e la fel.Incepand de la piele,incalzire in scaune,camera marsarier,trapa.....etc....daca tii la asa ceva

- Pajero se descurca mai bine in teren avand dif blocabil

- cutia automata la Pajero e mai comfortabila,iar daca o duci de la 170 cp la 200 cp atunci va trage mai bine si consumul va scadea

 

Daca la Pajero platesti impozitul acela nesimtit de 4600 roni atunci te inteleg

Urasc gropile ca mi se varsa berea. :be
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero mk4 3.2 2007 versus Outlander II Facelift 2010/2011 - pareri

 

- Pajero poate avea optiuni cu mult peste Outlander,daca si a ta e la fel.Incepand de la piele,incalzire in scaune,camera marsarier,trapa.....etc....daca tii la asa ceva

- Pajero se descurca mai bine in teren avand dif blocabil

- cutia automata la Pajero e mai comfortabila,iar daca o duci de la 170 cp la 200 cp atunci va trage mai bine si consumul va scadea

 

Am Outlander motor de 2 litri de la grupul VAG(inal). Un mare rahat. Dar:

1. Incalzirea in scaune, camera marsarier se pot instala ulterior. Fara mare stres si cheltuiala.

2. Nu diferentialul (*) face diferenta in teren. Un reductor da. Altceva.

(*) - Daca te referi la dif. central, si Outlander are. Daca te referi la bloncant spate, sunt modele de Pajero care nu au.

 

Strict din pct meu de vedere, tu esti indecis intre un SUV mare (full -size) si un SUV mediu (mid-size).

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare