GTC Auto Shop
Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 21

Discutie: Probleme motor VM

Data Inscriere
    Jul 2015
    Varsta
    42

Implicit Probleme motor VM

Salut tuturor, motorul VM2500 de pe Frontera imi face probleme:zgomot in filtrul de aer si pana la urma mi-a retezat un prezon ce sustine unul din tacheti(retezat in chiulasa).Am inteles ca se potriveste motorul de Chrysler Voiager.
    Doresc un raspuns sau un sfat de la cine se pricepe.
    Multumesc anticipat!

Data Inscriere
    May 2007
    Varsta
    51

Implicit Re: Probleme motor VM

motorul VM de 2500 cc il gasesti pe multe masini, Alfa Romeo, Jeep Cherockee etc. Nu trebuie neaparat Voyager, desi cred ca aceste motoare (italiene) s-au montat pe o groaza de masini de origine americana asamblate prin Europa. Deci cam ai de unde lua piese.
    ing. Luigi PIRSU

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

service si tunning NISSAN
    Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Data Inscriere
    May 2007
    Varsta
    50
    Masina
    Aro 10

Daca motorul "face probleme" te sfatuiesc sa-l arati unui mecanic bun, nu unui medic, avocat, etc. S-ar putea scoate prezonul rupt, cauta cauza si repara cu costuri mici. Eu nu imi schimb un motor bun pentru un prezon rupt. Mecanicul o sa vada starea motorului si o sa-ti dea un sfat in cunostinta de cauza! Cand sunt trist, citesc pe forumuri despre mecanica si ma apuca rasul de ma dau cu capul de tastatura...
    ARO, oriunde, oricand...

Data Inscriere
    May 2007
    Varsta
    51

Citat Postat original de dan-A10 Vizualizare Mesaj
    Daca motorul "face probleme" te sfatuiesc sa-l arati unui mecanic bun, nu unui medic, avocat, etc. S-ar putea scoate prezonul rupt, cauta cauza si repara cu costuri mici. Eu nu imi schimb un motor bun pentru un prezon rupt. Mecanicul o sa vada starea motorului si o sa-ti dea un sfat in cunostinta de cauza! Cand sunt trist, citesc pe forumuri despre mecanica si ma apuca rasul de ma dau cu capul de tastatura...
    bine punctat !
    ing. Luigi PIRSU

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

service si tunning NISSAN
    Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    46
    Masina
    ISUZU 3.0 TDI

Da chiar,cum ai ajuns la concluzia ca tb schimbat motorul?Zgomote in admisie vin de regula de la supape care nu inchid bine-in cauza ta din cauza tachetilor batrani si bolnavi.
    0722.246.245-YMS/

Data Inscriere
    Jul 2015
    Varsta
    42

Va salut, vreau sa spun ca am rezolvat partial problema, am reusit scoaterea prezonului rupt in chiulasa si am constatat uzura mare la culbutori.Nu gasesc sa cumpar culbutori noi.

Data Inscriere
    May 2007
    Varsta
    50
    Masina
    Aro 10

Gasesti culbutori noi la orice furnizor serios de piese de schimb. Poate nu ai cautat unde trebuie. Am gasit piese pentru masini si motociclete care au mai mult de 50 de ani vechime. Te sfatuiesc sa faci si un test de compresie, poate ai supape care nu inchid. Asta presupune demontarea chiulasei, rectificat supape si scaune, semeringuri noi. La montare, garnitura de chiulasa noua.
    Asta nu costa o avere si vei avea liniste multi ani.
    ARO, oriunde, oricand...

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    46
    Masina
    ISUZU 3.0 TDI

Citat Postat original de Dan Vl Vizualizare Mesaj
    Va salut, vreau sa spun ca am rezolvat partial problema, am reusit scoaterea prezonului rupt in chiulasa si am constatat uzura mare la culbutori.Nu gasesc sa cumpar culbutori noi.
    @Alin Jeep 0744 394 934-eu de la el am luat,noi,pret fara concurenta.Si nu culbutorii sunt problema,ci tachetii.Ei duc la uzura culbutorilor si la zgomotul motorului.Vezi poate are si ceva culbutori prin ograda-daca nu,incarca-i cu sudura si ia-i la polizor ceva,cu piatra fina sau diamantata,sa-i aduci cat de cat la forma initiala.Degeaba insa faci asta daca nu pui tachetii noi.Si da,garnitura de chiulasa de tabla,dintr-o bucata,de Ford Scorpio.
    Uita-te si la tije,daca au gaura marita in capete scade presiunea de ulei.Dar cu asta se poate trai atat cat nu se aprinde becul de ulei la relanti.
    PS-nu cred ca vrei sa stii ce inseamna 8 culbutori noi...
    Last edited by Astral; 11th March 2018 at 21:45.
    0722.246.245-YMS/

Data Inscriere
    Jul 2015
    Varsta
    42

Multumesc tuturor celor care s-au implicat in rezolvarea problemei mele.Am reusit sa inlocuiesc culbutorii cu unii second-hand, dar fara uzura.Pot spune ca motorul merge mult mai bine decat inainte.

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    46
    Masina
    ISUZU 3.0 TDI

Ma bucur ca ai rezolvat problema.Nu vreau sa te descurajez,insa ai eliminat efectul (temporar) nu si cauza.Daca tachetii ar fi lucrat bine,nu ar fi aparut uzura in culbutori.
    E descoperita de mine asta,dupa ce am pus tacheti sh buni,incarcat celalalt rand cu sudura si polizati pana m-am plictisit,iar schimbat,iar incarcat-devenisem expert-o faceam fara zgomot si nu dura mai mult de 1 ora.
    0722.246.245-YMS/

Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima