Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme motor VM


Dan Vl

Postări Recomandate

Salut tuturor, motorul VM2500 de pe Frontera imi face probleme:zgomot in filtrul de aer si pana la urma mi-a retezat un prezon ce sustine unul din tacheti(retezat in chiulasa).Am inteles ca se potriveste motorul de Chrysler Voiager.

Doresc un raspuns sau un sfat de la cine se pricepe.

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor VM

 

motorul VM de 2500 cc il gasesti pe multe masini, Alfa Romeo, Jeep Cherockee etc. Nu trebuie neaparat Voyager, desi cred ca aceste motoare (italiene) s-au montat pe o groaza de masini de origine americana asamblate prin Europa. Deci cam ai de unde lua piese.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor VM

 

Daca motorul "face probleme" te sfatuiesc sa-l arati unui mecanic bun, nu unui medic, avocat, etc. S-ar putea scoate prezonul rupt, cauta cauza si repara cu costuri mici. Eu nu imi schimb un motor bun pentru un prezon rupt. Mecanicul o sa vada starea motorului si o sa-ti dea un sfat in cunostinta de cauza! Cand sunt trist, citesc pe forumuri despre mecanica si ma apuca rasul de ma dau cu capul de tastatura...

ARO, oriunde, oricand...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor VM

 

Daca motorul "face probleme" te sfatuiesc sa-l arati unui mecanic bun, nu unui medic, avocat, etc. S-ar putea scoate prezonul rupt, cauta cauza si repara cu costuri mici. Eu nu imi schimb un motor bun pentru un prezon rupt. Mecanicul o sa vada starea motorului si o sa-ti dea un sfat in cunostinta de cauza! Cand sunt trist, citesc pe forumuri despre mecanica si ma apuca rasul de ma dau cu capul de tastatura...

 

bine punctat !

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor VM

 

Da chiar,cum ai ajuns la concluzia ca tb schimbat motorul?Zgomote in admisie vin de regula de la supape care nu inchid bine-in cauza ta din cauza tachetilor batrani si bolnavi.

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor VM

 

Va salut, vreau sa spun ca am rezolvat partial problema, am reusit scoaterea prezonului rupt in chiulasa si am constatat uzura mare la culbutori.Nu gasesc sa cumpar culbutori noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor VM

 

Gasesti culbutori noi la orice furnizor serios de piese de schimb. Poate nu ai cautat unde trebuie. Am gasit piese pentru masini si motociclete care au mai mult de 50 de ani vechime. Te sfatuiesc sa faci si un test de compresie, poate ai supape care nu inchid. Asta presupune demontarea chiulasei, rectificat supape si scaune, semeringuri noi. La montare, garnitura de chiulasa noua.

Asta nu costa o avere si vei avea liniste multi ani.

ARO, oriunde, oricand...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor VM

 

Va salut, vreau sa spun ca am rezolvat partial problema, am reusit scoaterea prezonului rupt in chiulasa si am constatat uzura mare la culbutori.Nu gasesc sa cumpar culbutori noi.

@Alin Jeep 0744 394 934-eu de la el am luat,noi,pret fara concurenta.Si nu culbutorii sunt problema,ci tachetii.Ei duc la uzura culbutorilor si la zgomotul motorului.Vezi poate are si ceva culbutori prin ograda-daca nu,incarca-i cu sudura si ia-i la polizor ceva,cu piatra fina sau diamantata,sa-i aduci cat de cat la forma initiala.Degeaba insa faci asta daca nu pui tachetii noi.Si da,garnitura de chiulasa de tabla,dintr-o bucata,de Ford Scorpio.

Uita-te si la tije,daca au gaura marita in capete scade presiunea de ulei.Dar cu asta se poate trai atat cat nu se aprinde becul de ulei la relanti.

PS-nu cred ca vrei sa stii ce inseamna 8 culbutori noi... :grin:

Editat de Astral
0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Probleme motor VM

 

Multumesc tuturor celor care s-au implicat in rezolvarea problemei mele.Am reusit sa inlocuiesc culbutorii cu unii second-hand, dar fara uzura.Pot spune ca motorul merge mult mai bine decat inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor VM

 

Ma bucur ca ai rezolvat problema.Nu vreau sa te descurajez,insa ai eliminat efectul (temporar) nu si cauza.Daca tachetii ar fi lucrat bine,nu ar fi aparut uzura in culbutori.

E descoperita de mine asta,dupa ce am pus tacheti sh buni,incarcat celalalt rand cu sudura si polizati pana m-am plictisit,iar schimbat,iar incarcat-devenisem expert-o faceam fara zgomot si nu dura mai mult de 1 ora.

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor VM

 

Or mai fi si ceva tratamente termice pe acolo, cementari etc., nu doar sudura moale/polizare, atat la tacheti cat si la culbutori, au fete de cotact cu solicitari care trebuie sa reziste, de mii de ori pe minut, multe mii/milioane/trilioane de minute...

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor VM

 

Ma bucur ca ai rezolvat problema.Nu vreau sa te descurajez,insa ai eliminat efectul (temporar) nu si cauza.Daca tachetii ar fi lucrat bine,nu ar fi aparut uzura in culbutori.

E descoperita de mine asta,dupa ce am pus tacheti sh buni,incarcat celalalt rand cu sudura si polizati pana m-am plictisit,iar schimbat,iar incarcat-devenisem expert-o faceam fara zgomot si nu dura mai mult de 1 ora.[/QUOT

 

aoleu, aoleu ... hagi tudose

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor VM

 

Bre,ieseam la vreo 800 eur toti culbutorii(noi),ceea ce nu ma avantaja..Asa i-am incarcat pe cei vechi si am pus tachetii noi si am rezolvat problema..Ca pret informativ tachetii sunt pe la noi 124 ron/buc,din cate vad..

https://www.pieseauto.ro/tacheti/opel/frontera/culbutor-supapa-opel-frontera-a-sport-5-sud2-2-5-1169465475.html

La englezi e mai ieftin setul

https://www.ebay.co.uk/itm/FORD-SCORPIO-II-2-5-TD-HYDRAULIC-TAPPETS-LIFTERS-SET-8-PCS/281878218383?hash=item41a140468f:g:v4kAAOSw8-tWZZKj

Culbutorii cu tot cu tije

https://www.ebay.co.uk/itm/VAUXHALL-FRONTERA-2-5TDS-2-5-TDS-ROCKER-ARMS-SET-IN-EX-PUSH-RODS-VM41B-1991-1998/252739909513?fits=Model%3AFrontera&hash=item3ad878f789:g:cfMAAOSwImRYiGpv

Fara tije ar fi 175 lire/set

Editat de SUPERDRAGOS
0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Probleme motor VM

 

Concluziile lui SUPERDRAGOS s-au adeverit, din nefericire motorul a inceput sa bata din nou.

Nu stiu ce sa-i mai fac, toti mecanicii contactati de mine evita aceasta problema.Mentionez ca tachetii au fost inlocuiti cu unii NOI acum un an de zile.Pot lua in calcul si uzura Arborelui cu came?

Pana la urma voi incerca sa o repar in regim propriu.

Multumesc tutoror care imi pot da un raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor VM

 

Depinde cat de noi erau si ce natie,de asemenea..La ce am schimbat eu merg si acum.

Incearca de asemenea sa pui un ulei mai gros,VMul ar trebui sa mearga cu 15/40,nu bazaconii subtiri "sa unga turbina",cum te sfatuiesc mecanicii..Axa cu came mai bine o lasi in pace,nu are nici un amestec.

Editat de SUPERDRAGOS
0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Probleme motor VM

 

Sal,cum au mai evoluat lucrurile ?

 

Salut, ce sa zic, masina merge bine, dar eu m-am hotarat sa o vand si am achizitionat deja un nissan Terrano 2, motor 3000 deasel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Probleme motor VM

 

Ati inebunit omu de cap cu atatea sfaturi pana a facut ce e mai bine : sa o vanda :ha:

Cum se poate observa si in cazul acesta , VM-ul nu merge cu carpeli decat pe moment . Mecanici dispusi sa se aventureze in el sunt destui de putini iar dintre acestia si mai putini care reusesc sa faca treaba buna , reusita depinzand in mare masura si de posibilitatile financiare ale posesorului masinii :wink:

 

Fapt divers : motorul de pe Chrysler Voyager nu se potriveste la Frontera si Cherokee , se pot folosi doar unele componente .

 

Sa ai noroc la Terrano :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor VM

 

ma bucur sincer ca ai ajuns in "secta" NISSAN, terrano e una din cele mai solide masini

PS: VM e o catastrofa de motor , mortii lor de italieni, astia sunt buni doar la muzica , pictura si prezervative ...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare