Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

My new SJ 80


sogorul

Postări Recomandate

Buna tuturor, sunt proaspatul posesor al unui Suzuki Samurai SJ80. Am avut norocul sa iau masina de la domn care a avut mare grija de ea. Masina nu are aproape deloc rugina si ruleaza impecabil, dar are o singura problema, merge 2H 4H, dar cand incerc sa mut schimbatorul in 4L parca este blocat, ati avea careva vreo ideie ce ar putea fi?

Pe langa asta as mai avea o intrebare, daca pot pune pe masina jante j7 si anvelope 215/75 r15?

Mentionez ca masina este stock nu are nici un kit de inaltare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: My new SJ 80

 

Sa o stapanesti sanatos, si eu am acelasi tip de masina, o sa fie ceva problma la gasirea pieselor ( suspensie), s-a fabricat doar 2 ani acest model...in legatura cu reductorul in potizi L atunci cand impingi maneta in partea drepata apoi incerci sa introduci din 4H in 4L cu trecere prin N daca maneta se blocheaza la un momentdat aceasta da in caroserie fara a muta reductorul in 4L lucru datorat uzurii bucsei de la cautator ( cel putin asa ma patit eu) iar tija nu mai are putere sa traga in pozitia dorita, poti verifica si acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: My new SJ 80

 

Sa o stapanesti sanatos, si eu am acelasi tip de masina, o sa fie ceva problma la gasirea pieselor ( suspensie), s-a fabricat doar 2 ani acest model...in legatura cu reductorul in potizi L atunci cand impingi maneta in partea drepata apoi incerci sa introduci din 4H in 4L cu trecere prin N daca maneta se blocheaza la un momentdat aceasta da in caroserie fara a muta reductorul in 4L lucru datorat uzurii bucsei de la cautator ( cel putin asa ma patit eu) iar tija nu mai are putere sa traga in pozitia dorita, poti verifica si acest lucru.

Eu am dus masina la mecanic si a spus ca nu potrivea maneta, probabil a fost uzata si a fost pusa de la alt model de suzuki samurai. In legătură cu piesele, momentan suspensia e ok dar pe viitor o voi modifica si o voi face gen jimny. Am si eu o intrebare la tine, ce dimensiune de anvelope ai pus pe ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: My new SJ 80

 

Nu ai si o poza mai clara cu ""samuraiu"" portocaliu ?

:grin:

Editat de Yoghi

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: My new SJ 80

 

Pana la urma ai pus rotile de 225/75/15?

Is curios daca ti-au intrat ca si la mine in carte sunt trecute si nu stiu ce sa fac.

Ma tem sa nu dau bani aiurea pe ele si sa nu-mi potriveasca, ca de inaltat SJ 80-ul e o mare cheltuiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare