Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Unghi cadere Mazda b 2500!


alecs

Postări Recomandate

Salutare ,

 

Am o mazda b 2500, problema este ca una din rotile din fata sta cu 2 grade spre interior, din cate am vazut nu exista reglaj pentru caderea rotii.

Aveti idee cum pot rezolva problema?

Daihatsu Rocky 2.8 td

Grand Cherokee 2.7 crd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unghi cadere Mazda b 2500!

 

Bratul superior se poate regla din cale distantiere , intre axa bucselor si suportii de pe sasiu . E foarte posibil ca la ultima interventie nu s-a observat lipsa calei distantiere , si fara cala bratul e prea scos in afara ( se deplaseaza spre exterior pivotul superior , iese spre exterior partea de sus a rotii ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unghi cadere Mazda b 2500!

 

Desi vorbim despre acelas dispozitiv s-ar putea sa-l numim diferit: Exista pe bratul superior o "bara cu calareti" intre sasiu si prinderea bratului, de acolo se regleaza unghiul de cadere.

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unghi cadere Mazda b 2500!

 

Foarte acelasi lucru , unde bara = axul bucselor ... calareti = cale distantiere .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unghi cadere Mazda b 2500!

 

Mersi pentru raspunsuri,acum vin cu alta intrebare, cand am fost sa fac geometria , am inteles ca roata este plecata spre interior 2 graden unde pot face geometria, dau de unde pot lua aceste cale,si ce grosime sa aiba ca sa pot corecta aceste 2 grade?

Daihatsu Rocky 2.8 td

Grand Cherokee 2.7 crd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unghi cadere Mazda b 2500!

 

Exista ateliere specializate in reglarea unghiurior, baietii de acolo ,daca se pricep, stiu ce sa faca. Adica au un program in care se baga datele masini si in functie de tipul ei se regleaza toate unghiurile.

Editat de albinaru
Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unghi cadere Mazda b 2500!

 

Din pacate dupa cautari prin bucuresti, nu am gasit un atelier care sa faca acest unghi de cadere, toti stiu despre ce e vorba dar raspunsul este /nu avem cale/ cautati pe net !

Daihatsu Rocky 2.8 td

Grand Cherokee 2.7 crd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unghi cadere Mazda b 2500!

 

Ai incercat si la Mazda BDT? de pe Splaiul Unirii, Nr. 223, Sector 3, Bucureşti ?

 

sau si mai bine iti recomand sa-l contactezi pe Tudorel Vasile, alias Dorunegru ,Tel. 0723553334, fost sef de atelier Mazda actualmente are un service in Ghimpati.

Spune-i ce problema ai si intreaba-l daca te poate ajuta.

S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unghi cadere Mazda b 2500!

 

De ce nu le faci...?O bormasina si un flex sunt de ajuns.Faci cateva de grosimi diferite.

PS-Cand bucsile d bascula se uzeaza/inmoaie de la uleiul scurs pe ele,cam asta se intampla.Deci daca ai avut ceva ulei curs pe ele mai bine schimbi bucsile si roata ar trebui sa stea dreapta.Asa ai elimina cauza.Daca adaugi calareti elimini efectul,bucsa compromisa ramane.

Eu imi fac socoteala dupa mecanica de Frontera/Isuzu,presupunand ca sunt la fel-bascula superioara,calaretii fiind acolo.Ca sa-i montezi,doar slabesti suruburile,nu le scoti de tot.

Editat de SUPERDRAGOS
  • Like 1
0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare