Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie Jimny sau Vitara


yo6gzi

Postări Recomandate

Va salut!

 

Doresc sa-mi cumpar o masina 4x4, gen Jimny sau Vitara. O sa fie a doua masina, pe care eu o voi folosi sa ajung zilnic la job si in weekend, de 2-3 ori pe luna, sa ajung pe dealuri si prin paduri, in 90% din cazuri pe drumuri forestiere. Eu locuiesc un pic mai la deal, zona accesibila printr-un drum neasfaltat care este destul de dificil de practicat iarna, cu masina personala actuala. Asta este a doua iarna de cand stau aici si am decis ca pentru anul vreau sa fiu mai pregatit, sa pot pleca dimineata linistit, chiar daca a nins toata noaptea, iar seara sa ajung acasa cu masina mea (fara sa sun un vecin sau altul sa ma ia cu al lui 4x4). Pe drumul neasfaltat parcurg aproximativ 3km, dupa care pe drum asfaltat inca 5km sa ajung la munca, deci distanta nu e mare, viteze peste 70km/h nu intra in calcul. Doresc taxe rezonabile (d.p.m.d.v.), deci un motor sub 2000 cm3. Ma gandesc la un Jimny de 1,3 sau Vitara 1,6 8V, anii '94 - '98. Bugetul meu actual este de 2000 euro, daca nu ma grabesc tare cu achizitia poate ajung la un 2500 euro maxim. Jimny si Vitara imi plac foarte mult, nu am condus nici unul pana acum, dar din ce am citit aici pe forum si am vazut pe net, pot sa zic ca m-am indragostit :). Intrebare pentru cunoscatori, credeti ca este o investitie buna pentru situatia mea? Am sanse sa gasesc ceva cat de cat ok care sa se incadreze in bugetul disponibil?

 

Multumsec,

Janos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny sau Vitara

 

Masina:Imi doresc un Jimny :)

 

Asa ai scris la descriere .....deci ia JIMNY, am avut, e supermasina! Atentie la zapezi....daca trec butucul rotii ...ai foarte mari sanse sa o pui pe burta ...chiar daca ai 4x4...dar oricum e altceva vs 2x4

 

Gaseste pe cineva pe langa tine sa mergi si cu Jimny si cu vitara tu la volan....apoi te decizi...Atentie Jimny are punti rigide si pe drum forestier nu e la fel ca o masina 2x4 cu suspensie independenta...

 

Testeaza tu ..daca mie in place pozitia la volan iti va placea si tie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny sau Vitara

 

Da, asa am zis, am vrut un Jimny si asta a fost motivul inscrierii mele pe acest forum. Dar am citit aproape tot ce se poate gasi aici si acum sunt intre Jimny si Vitara :). Probabil dupa un 'drive test' o sa fie mult mai usor sa decid.

 

J.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny sau Vitara

 

Salutare,

 

Nu vreau sa te descurajez dar la buget de 2500 eur poate găsești o vitara semidecenta sau vreun jimny cu volan pe dreapta obosit . Ca regula "o vitara care merge bine arată bine si costa 2000 eur este o vitara mâncata de rugină ". O lucrare de tinichigeria te duce ușor la 1000-1500 eur. Un set de anvelope All Terrain este minim 300 eur (resapate). O mașină de 20 de ani va avea nevoie si de reparații mecanice... iar câteva sute de eur. In concluzie orice sută de eur tăiată la achiziția mașinii o sa te coste 2-300 eur mai încolo.

 

Cauta atent si multa bafta

 

Robert

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny sau Vitara

 

Salutare,

 

Nu vreau sa te descurajez dar la buget de 2500 eur poate găsești o vitara semidecenta sau vreun jimny cu volan pe dreapta obosit . Ca regula "o vitara care merge bine arată bine si costa 2000 eur este o vitara mâncata de rugină ". O lucrare de tinichigeria te duce ușor la 1000-1500 eur. Un set de anvelope All Terrain este minim 300 eur (resapate). O mașină de 20 de ani va avea nevoie si de reparații mecanice... iar câteva sute de eur. In concluzie orice sută de eur tăiată la achiziția mașinii o sa te coste 2-300 eur mai încolo.

 

Cauta atent si multa bafta

 

Robert

 

Salut Robert!

 

Informatii foarte valoroase pentru mine, mersi. Nu m-am desurajat, dimpotriva am primit raspunsuri si la intrebari pe care nici nu am reusit sa le formulez inca, dar ma macinau :).

 

J.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny sau Vitara

 

Eu nu incetez sa ma minunez cum isi inchipuie cineva ca isi ia un 4x4 veritabil, functional 100%, se suie in el apa paie si bataie, cu 2500 EURO.

 

Hai sa o luam altfel: cu ce fel de 4x4 te trag vecinii tai cei amabili? Marca/model/an daca se poate.

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie Jimny sau Vitara

 

Eu nu incetez sa ma minunez cum isi inchipuie cineva ca isi ia un 4x4 veritabil, functional 100%, se suie in el apa paie si bataie, cu 2500 EURO.

 

Pentru ca sunt o gramada de invartitori de masini care le fac buzele si le cumpara amatori de chilipiruri si le fac si reclama....poate in fata blocului sau la un suc....si asa toata lumea crede ca daca masina arata nu stiu cum pe afara sau in poze este si buna.... eu am dat 3000 de euro pe a mea Vitara, convins fiind ca voi mai avea de bagat bani in ea imediat dupa achizitie...si ce vazusem pana sa o iau pe asta.....m-am ingrozit.... deci la Vitara eu zic ca decent inseamna de la vreo 3000 in sus...Jimny exclus la banii astia.

 

Si ca sa si ajutam omul un pic.....sau sa il mai bagam un pic in ceata. Masinile 4x4 tot-teren, sunt in general masini mai rigide decat alea "mici". Pe mine ma scutura Vitara calumea si nu are punte fata rigida. Unde ramai impotmolit sau intepenit sau cum o fi cu masina "mica" , este posibil sa ramai si cu 4x4, mai conteaza si ce e pe jos, si ce cauciucuri ai etc. Si apoi...masina nu o iei doar de mers la munca si inapoi...masina nu este investitie....masina este un moft in 90% din cazuri, daca iti permiti moftul si tot ce implica si dupa achizitie....da-i bataie si achizitioneaza ceva....daca nu te pricepi la mestereala, cauta sa mergi cu cineva care se pricepe si cauta sa iti iei o masina din categoria mai scumpa....cu mai putine probleme ascunse!

 

Bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny sau Vitara

 

eu ma plimb zilnic cu o Vitara din '95. Facem undeva la vreo 5000 km lunar. Initial luata sa fie a doua masina. Nu as da-o pe nimic (de masini vorbind). Numai anul trecut am bagat 3000 euro in ea. Au o mare pb cu rugina. Eu i-am schimbat caroseria cu totul. Inainte de a face transferul am grunduit-o, antifonat-o - inclusiv cupola. Dar astea toate le face unul pt el. Daca ar fi vorba de vanzare - desi mai bine ma injura unul decat sa ma intrebe daca o vand, toti le vand sperand profit maxim. Ceva ingrijit, fara rugina, buna dpdv mecanic, la banii de care zici tu.... eu unul nu am vazut. Ai multe discutii pe forum despre unde sa te uiti la ele, cand le verifici. Spor la citit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare