Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inaltare Suzuki Ignis - recomandari


Postări Recomandate

Re: Inaltare Suzuki Ignis - recomandari

 

1. Bine ai venit ! :h5

2. Ai dreptate, sub-sectiune pentru Ignis nu exista, deci, am adaugat-o alaturi de Grandvitara si SX.

3. Data viitoare te rugam sa pui un titlu scurt si reprezentativ pentru problema/intrebarea/tema pe care vrei s-o aduci in discutie ! ("Rog ajutor", chiar nu ajuta pe nimeni....)

4. Discutiei tale i-am pus un titlu adecvat si am mutat-o in sub-sectiunea corespunzatoare.

:h5

 

PS - Tot in sub-sectiunea asta poti deschide un topic nou, dedicat masinii tale unde poti sa ne arati cum arata acum si cum va evolua, dar si sa pui diverse intrebari astfel ca, la un moment dat, va fi util si altor colegi cu Ignis.

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Suzuki Ignis - recomandari

 

Vreau sa fac o modificare de înălțime la un Suzuki Ignis, 4x4, ea avand 17,5 cm, poate reusesc undeva la 20+./QUOTE]

 

Suzuki Ignis este un turism, un Matiz cu alta caroserie.

Nu crezi ca ceri cam mult de la el?

Sistemul 4x4 este "de catifea".

 

Inaltarea se face intotdeauna cu anvelope mai mari.

Trebuie sa vezi daca anvelope mai mari incap in pasajele rotilor.

Eu nu prea cred ca vor incape roti cu 2,5cm mai mari pe raza.

 

Suspensia spate este similara cu cea de Jimny: punte rigida cu tendoane si bara panhard.

Aici se rezolva usor. Arcuri si amortizoare noi, posibilitatile sunt nelimitate.

 

Suspensia fata este 99% identica cu cea de Matiz.

Aici este mai delicat.

Cu arcurile nu sunt probleme, sunt aproxmativ identice, dimensional vorbind cu cele de Jimny si Vitara.

Trebuie cautat un amortizor mai lung cu cativa cm, dar nu prea mult.

Si sa fie de la o masina comparabila ca greutate si cilindree.

 

Nu as inalta cu mai mult de 3-4cm pentru ca planetarele sunt cam scurte si nu o sa le placa sa functioneze la unghiuri mari.

Transmisia nu are diferential central, locul lui este tinut de un vascocuplaj aflat intre cadane.

Ramane de vazut ce se intampla cu el la o utilizare intensa.

 

 

Desi pare o prostie sa inalti un Ignis, daca asta te face fericit, uita-te in pusculita si implineste-ti visul.

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Suzuki Ignis - recomandari

 

Ai PERFECTĂ dreptate, dar utilizarea nu este intensă, este de colo, colo la vânătoare, mergi 500-600 m, cobori, este in varsta cel care are mașina, un prieten .

Anvelopele pe aceeasi dimensiune dar cu crampoane, gasesc, are 2 tipuri de dimensiuni...

Am vorbit cu cineva pe fb, "Modificari offroad", costa piesele si manopera, undeva la 200€+ anvelopele

Masina nu va face offroad, sa se înțeleagă, vroiam pe cineva care poate face asta, a mai modificat. Am și poze cu prinderile față, spate a suspensiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare