Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

RAV 4, cutie viteze automata, 2008, intrebari pentru cunoscatori


Emanoil Tita

Postări Recomandate

Va salut,

Vreau sa cumpar o Toyota RAV 4, 2008, transmisie automata, benzina.

Am mers la un drive test, am intrat prin ceva noroi, nu foarte apasat, dar nici de neglijat, masina s-a comportat foarte bine, chiar cu anvelope all-season.

Are un buton diff-lock, clar pentru toata lumea.

Actualul proprietar nu stie foarte multe despre masina, om de afaceri ocupat, masina sotiei, revizii in service facute de un sofer de la firma.

Nu stie sa-mi zica nici daca este 4x4 permanent sau nu.

La cutia de viteze are o ultima treapta "Lo", am mers si cu ea cuplata, poate ma insel eu, dar mi s-a parut ca a marit cuplul la roata (la actualul Discovery2 asa am, "High" si Low"), dar nu scria "Low", ca sa fie clar pentru toata lumea, ci numai "Lo".

Poate are cineva RAV4 cu transmisie automata si ma lamureste si pe mine.

Toate informatiile despre cutia automata sau RAV4(revizii sau intretinere corecta, puncte slabe), sint binevenite.

P.S.:Am citit toate topicurile despre RAV4, dar aceste informatii nu le-am gasit.

Multumesc.

Editat de Emanoil Tita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4, cutie viteze automata, 2008, intrebari pentru cunoscatori

 

Salut,

Avem o Toyota fix ca cea pe care ai probat-o (2008/AT/benzina), LO inseamna ca blocheaza cutia de viteze in treapta 1, masina nu are reductor.

Se descurca un pic mai bine ca un turism in noroi dar nu foarte bine. Nu are buton pentru decuplarea ESP-ului si iti taie gazul cand are ea chef, exista o combinatie de butoane + apasari de pedala pentru decuplarea lui, mult prea complicat ca sa retii si sa folosesti uzual.

Este 4x4 permanenta, nu poti interveni manual asupra sistemului decat prin "blocare" acelui diferential central, eu nu am simtit prea mare diferenta in comportament cu el blocat sau deblocat.

Masina se comporta destul de bine in timp, in 140.000 km de Bucuresti s-au schimbat doar amortizoarele si capetele de bara. Ca si minus as remarca lipsa traction control-ului.

Cutia de viteze are o intretinere relativ ieftina, masina in general e ieftina la intretinere, ultima revizie la cutie + motor a costat in jur de 1400 ron la GTC, folosind consumabile originale.

Este o masina foarte confortabila la drum lung, cu veleitati mai degraba spre turism decat spre tot teren.

Daca vrei sa vezi cum merge comparativ cu cea testata te astept cu un pm pt detalii le de contact.

ex. SUZUKI SAMURAI 1992 - little red car
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4, cutie viteze automata, 2008, intrebari pentru cunoscatori

 

Multumesc frumos pentru raspnsul prompt si la obiect.

Mi-as fi dorit ca "Lo" sa insemne altceva... dar asta e, puteau si ei sa puna cifra "1", asa am la Disco.

Cam greu sa renunt la Disco si sa trec la RAV4, dar incerc sa fiu rational(a se intelege calcule financiare), pina la urma nu fac off road, ies si eu putin de pe asfalt din cand in cand, nimic grav.

Cutia de viteze are filtru de ulei si radiator, si cat ulei intra in cutie(la Disco e vreo 1.500 lei revizia la cutie)?

Ai intrat cu ea prin noroi mai mare, ceva pante cu noroi, a facut fata?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4, cutie viteze automata, 2008, intrebari pentru cunoscatori

 

Cutia de vitere are radiatorul incorporat in radiatorul de racire al masinii si are si filtru de ulei. Parca sunt necesari 8 litrii la un schimb. Filtrul cutiei, pe original costa 350-400 ron. Uleiul la cutie se schimba conform manualului masinii la 60.000 km.

Masina se comporta bine la iesiri la iarba verde si un off-road foooarte soft off road.

Noi am montat GPL si cu un plin de 100-110 de ron se fac 350-380 km la sosea. Butelia de 60l incape la fix in gaura de sub portbagaj si nu afecteaza capacitatea acestuia.

Nu prea am iesit in afara soselei, aveam alta masina pentru asta.

Probabil cu niste AT-uri s-ar descurca mai bine in afara soselei.

Spor la luat decizii.

Editat de NICU007
ex. SUZUKI SAMURAI 1992 - little red car
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4, cutie viteze automata, 2008, intrebari pentru cunoscatori

 

Salut,

Te mai deranjez si eu cu niste intrebari.

GPL la cati km l-ai montat?

Am o Avensis cu GPL montat acum 22.000Km,

pina acum toate bune(am citit pe forumtoyota pareri, si toti cei care isi pusesera GPL erau foarte multumiti, niciun efect negativ asupra motorului).

La RAV 4 nu am apucat sa vad la ce turatie schimba vitezele, presupun ca e in functie de talpa, asa, o plaja informativa ai putea sa-mi zici?

Eu cu Avensis schimb viteza (pe GPL) la 3.500 - 4.000.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4, cutie viteze automata, 2008, intrebari pentru cunoscatori

 

GPL-ul a fost montat acum 50.000 km, pana acum nu am avut nici o problema cu instalatia sau cu motorul. Nu stiu sa-ti zic plaja de turatii ca nu m-a interesat aspectul, la drum lung motorul sta destul de turat deoarece cutia de viteze are doar 4 viteze.

ex. SUZUKI SAMURAI 1992 - little red car
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare