Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ESP sau blocant central?


iasicatred

Postări Recomandate

Salutare!

Sunt interesat de o Navara dupa 2005, deci probabil D 40 (asta crfed ca e modelul). Nelamurirea mea este urmatoarea:

Masina aceasta are ESP in dotare standard sau e optional?

Am observat ca unele modele au buton de dezactivare a ESP-ului (langa butonul de blocarea geamurilor), altele nu au acest buton deloc, iar altele, in locul butonului de dezactivare a ESP-ului, au buton pentru blocarea diferentialului central.

Intrebarea e: sunt masini care sa aiba si ESP (deci buton de dezactivare) si blocant central (deci buton pentru activare)? Sau cele care au ESP nu mai au si blocant central pentru ca rolul acestuia este preluat de ESP care comanda cand sa intre si puntea fata la tractiune? Sau cele care au blocant central automat nu au ESP?

 

Si o alta intrebare:

Am vazut pe un forum cum cineva semnala o defectiune, iar un coleg ii spunea ca aceasta se datoreaza faptului ca a mers cu peste 90 km/h cu 4x4.

Dersigur, daca a mers cu 4L (ma indoiesc ca ar fi putut sa ajunga la aceasta viteza) defectiunea e explicabila. Dar daca a mers cu 4H? Sa inteleg ca aceasta masina nu poate merge permanent cu 4x4 daca asa iti doresti? Esti limitat la o anumita viteza pentru 4x4H? Pe o sosea buna dar cu zapada pe ea trewbuie sa mergi doar cu puntea spate daca vrei sa o calci peste suta?

Mentionez ca eu am mers pana acum cu 4x4 permanent (Land Rover Discovery) si nu prea stiu cum sta treaba cu cele care nu au 4x4 permanent.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ESP sau blocant central?

 

Am inteles comparatia, multumesc.

Acum spune-mi, te rog, care e legatura intre prefectura si scula cealaltă.

Cred ca aceasta este menirea unui forum: sa ii lumineze pr cei mai puțin scriitori.. .

 

Si totusi...

Revin cu intrebarea: care e diferenta intre cele care au buton pentru blocat si cele care au buton pt esp off?

Dacă vreun administrator considera ca sunt prea puțin pregatit tehnic pentru astfel de întrebări sau discuții, accept sa fiu lasat înafara forumului.

Scuze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ESP sau blocant central?

 

Colegule, cu toată stima și considerația, nu ai înțeles nimic din ce am zis... Ai în semnătura un 4x4 permanent fără esp și întrebi de un 4x4 part-time mixând în tocana asta un virtual buton de esp... Daca te simți jignit de comentariile mele te rog sa ma scuzi, dar învață cum funcționează mașina pe care o ai, oricare ar fi ea, cu sau fără buton de esp.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ESP sau blocant central?

 

Salutare

Sa le luam sistematic,la prima intrebare esti total pe langa subiect si anume ca acel buton de care zici tu ca este de blocarea geamurilor este de fapt buton de blocare a usilor din interior ,eu nu am vazut nissan D40 care sa aiba ESP decuplabil (poate are poate nu are,aici nu sunt sigur ) iar al doilea buton amintit de tine de care zici tu ca este buton blocare dif central este de fapt buton de blocare punte spate nicidecum dif central

la a doua intrebare nu am inteles nimic tu defapt intrebi de o defectiune pe care nu o sti si astepti un raspuns la ea.Defapt la ce defectiune te-ai referit

tractari auto profi cu o vechime de peste 18 ani

tel 0744621055

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ESP sau blocant central?

 

ESP ON OFF este o dotare normala pe anumite masini probabil si pe Navara, treaba este simpla se recomanda ESP OFF in teren pe urcare ca sa nu iti taie din putere (chiar si Dusterul are aceasta posibilitate) sau cand ramai intepenit etc.

Nu stim daca este standard sau optional aia vei vedea tu cauti VIN-ul si rogi pe cineva sa se uite in sistem (cineva de pe la UN SERVICE Etc)

 

Nu are central blocabil are doar spate blocabil si de obicei era trecut la optionale.

 

Navara sau alte 4x4 clasice au 4x2, 4x4H (50-50 fara reductor) si 4x4L (50-50 cu reductor), cum se merge cu sistemul clasic 4x4 trebuia deja sa cunosti, cauta pe forum.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ESP sau blocant central?

 

Am gasit cheala. As fi vrut sa gasesc una si cu ESP si cu blocant.

Si da, vreau Navara pentru ca are un pret bun si pare descurcareata pe sosea (peste 170 CP). De ce ma intrebi? Ai vreo varianta? Sau ai vreo alta idee?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ESP sau blocant central?

 

Varianta nu am și nici vreo idee, nu am comparat autoutilitarele pentru ca nu am avut ocazia sa le testez gura lumii însă spune ca anumite modele de Navara se rup în doua, deci atenție mare ce a carat, unde și cum arata sașiul.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare