Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri


med_max

Postări Recomandate

Salutare, am un santa fe din 2015, 197 cp si as vrea sa ii aduc mici modif pt a putea adauga anv putin mai mari si a castiga ceva garda la sol, pentru iesiri la pescuit, iarba verde, drumuri usoare munte, deci nu hard offroad. Am gasit cate ceva pentru asta, dar as dori cateva pareri din partea celor experimentati.

Nu vreau roti de 35'', dar poate intra un 33'' sau aprox.

Linkuri si poze pt a va face idee cu ce am gasit, si care ar fi var cele mai bune.

2016-hyundai-santa-fe-rockstar-off-road-2.jpg.d6b641f52304d2db2d84bafd9a72cac1.jpghyundai-30066-sema-roader-santa-fe-sport-concept-1610.thumb.jpg.87c3d828058ce3c68c0086aa7dd5e04a.jpgHyundai-At-SEMA-2017-2.thumb.jpg.e401ddd98095201d151a22e44e61df1a.jpg

 

Asta este cu roti de 35'' si implica mult prea multe upgrade-uri si nu renteaza ... cum spuneam nu fac extrem.

Aici mai multe poze cum s-a facut - http://www.rockstarperformancegarage.com/portfolio/hyundai-santa-fe/

 

Suspensii:

Eibach - arcuri - + 25mm

http://www.eibach-shop.com/santa-fe-iii-dm/eibach/eibach-pro-lift-kit-hyundai-santa-fe-iii-dm-0912-p-74727.html

 

H&R - arcuri - + 30mm

http://www.orange-tuning.de/shop/hyundai-santa-hherlegungssatz-30mm-p-172400.html

 

coilver de la ceika - 10-12 cm ajustabil si o poti configura cum vrei

https://ceika-store.com/products/cct1m299?locale=en

 

Ce anvelope as putea pune daca se inalta cu 30mm ? as incerca jAntE pe r17 dar nu se prea gasesc si nu stiu daca intra - nu ma pricep ....

Aici am gasit spacere pt jAntE... dif marimi...

http://www.orange-tuning.de/shop/spurverbreiterungen-c-3302_3315_6858_6863.html

 

Astept ceva pareri

Editat de Astral

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Banii sa fie, pentru ca, in rest, ai acolo toate detaliile si nu-ti ramane decat sa pui 33-uri in loc de 35-uri.....

 

Oricum, la cum arata in pozele alea, m-as mira ca rotile alea sa nu frece grav in contra-aripi si prin alte parti !

 

Ce nu vor multi sa inteleaga este ca SUV-urile, desi multe cu tractiune 4x4, nu sunt 4x4 decat pentru o stabilitate mai buna, un control mai bun pe SOSEA si, hai sa zicem, sa urce mai usor ceva forestiere.

Ce-au facut oamenii aia acolo cred ca e mai mult pentru reclama pentru ca, in conditii reale, eu cred ca multe sisteme vor ceda nervos cu toate modificarile alea.....

Ideal este sa te limitezi cu masina la atat cat si pentru ce a fost gandita/proiectata !

 

In concluzie, daca vrei "doar" 33-uri pe acel Santa-Fe, nu exista "mici modificari", ci doar ce-au facut oamenii aia in link-ul amintit ! Si toate investitia aia te va duce la concluzia ca mai bine iti luai alta masina pe care sa incapa lejer, fara modificari, "anv" de 33".....

 

De curiozitate, vezi ce marime au "anv" trecute in cartea masinii si apoi, cu un calculator de anvelope vezi care e diferenta dintre ele si alea de 33"....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Banii sa fie, pentru ca, in rest, ai acolo toate detaliile si nu-ti ramane decat sa pui 33-uri in loc de 35-uri.....

 

Oricum, la cum arata in pozele alea, m-as mira ca rotile alea sa nu frece grav in contra-aripi si prin alte parti !

 

Ce nu vor multi sa inteleaga este ca SUV-urile, desi multe cu tractiune 4x4, nu sunt 4x4 decat pentru o stabilitate mai buna, un control mai bun pe SOSEA si, hai sa zicem, sa urce mai usor ceva forestiere.

Ce-au facut oamenii aia acolo cred ca e mai mult pentru reclama pentru ca, in conditii reale, eu cred ca multe sisteme vor ceda nervos cu toate modificarile alea.....

Ideal este sa te limitezi cu masina la atat cat si pentru ce a fost gandita/proiectata !

 

In concluzie, daca vrei "doar" 33-uri pe acel Santa-Fe, nu exista "mici modificari", ci doar ce-au facut oamenii aia in link-ul amintit ! Si toate investitia aia te va duce la concluzia ca mai bine iti luai alta masina pe care sa incapa lejer, fara modificari, "anv" de 33".....

 

De curiozitate, vezi ce marime au "anv" trecute in cartea masinii si apoi, cu un calculator de anvelope vezi care e diferenta dintre ele si alea de 33"....

 

Ms fain de raspuns Astral ... cum ziceam doar vreau sa castig nitel garda la sol ... sa nu imi las bara pe te miri unde .... i se pare f joasa .... distanta e cam ca la un sedan pe fata ...

 

am 235/55/r19 - 29.2/9.3/r19 - nu este extraordinara dif ... mai alea ca o sa pun AT-uri ... si cum ele major nu sunt 33" real la masuratori ...

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Aici pe forum, il avem pe @Big Ursu care are si el un Santa-Fe.

And....guess what ?!? Nici el nu face off-road "extrem", dar pentru tot ce inseamna off-road are un Patrol Y61 ! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Aici pe forum, il avem pe @Big Ursu care are si el un Santa-Fe.

And....guess what ?!? Nici el nu face off-road "extrem", dar pentru tot ce inseamna off-road are un Patrol Y61 ! :wink:

 

Cunoastem :) ... ideea era sa nu mai investesc asa mult pt off... si sa am un all rounder .... sa imi satisfata toate cerinetele .... m-am uitat in ideea sa iau ceva ieftin pt off ... dar toate ale naibii de scumpe ... de la vitara la patrol ... mai nou vitara ajunge la pret de patrol :)

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Man....pai, cu banii pe care o sa-i bagi in Santa-Fe ca sa reusesti sa-i maresti putin garda la sol, (modificari, alte jante, alte anvelope, manopera, etc), uite colea o masina care n-o sa-si lase bara pe coclauri :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?96122-Isuzu-Trooper-3-0-DI-2001-4000-eur-!&p=1109732#post1109732

 

(E doar un exemplu care mi-a venit in minte la repezeala si il stiu pe Dragos si stiu ca are o masina buna...!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Acum am vazut si mi-am adus aminte !!!

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?94484-Jeep-Wrangler-Unlimited-Rubicon-2-8-200cp-Vand-sau-Schimb-cu-Patrol-LWB

 

Pai, tu ai dat Rubiconul si ti-ai luat Santa-Fe si vrei sa faci ce faceai cu Rubiconul ?!? :ha:

 

De ce naiba ai vandut masina aia bestiala ?!? :al

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Acum am vazut si mi-am adus aminte !!!

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?94484-Jeep-Wrangler-Unlimited-Rubicon-2-8-200cp-Vand-sau-Schimb-cu-Patrol-LWB

 

Pai, tu ai dat Rubiconul si ti-ai luat Santa-Fe si vrei sa faci ce faceai cu Rubiconul ?!? :ha:

 

De ce naiba ai vandut masina aia bestiala ?!? :al

 

:)

Iti dai seama ca nu vreau sa fac acelasi lucru ca si cu Rubi ... dar idee e ca imi trebuia o masina mai de oras sa zic asa ... plus nevasta-mea m-a tacanit la cap ... motorul vm nu este unul foarte fiabil ... iar in CT NU AI MECANICI .... mai ales pt JK .... deci s-au adunat multe .... plus ca fac drumuri in tara destul de des cand sunt acasa si imi trebuia si ceva coNfort pt copii ... iar JK-ul in nici un caz nu este pt asa ceva .... la 120 decolezi ....

Editat de Astral
coNfort....NU coMfort ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=871242#post871242

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Man....pai, cu banii pe care o sa-i bagi in Santa-Fe ca sa reusesti sa-i maresti putin garda la sol, (modificari, alte jante, alte anvelope, manopera, etc), uite colea o masina care n-o sa-si lase bara pe coclauri :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?96122-Isuzu-Trooper-3-0-DI-2001-4000-eur-!&p=1109732#post1109732

 

(E doar un exemplu care mi-a venit in minte la repezeala si il stiu pe Dragos si stiu ca are o masina buna...!)

 

Arata fain "cazanu'' dar nu stiu nimic de isuzu ... cum se comporta in teren ... nici macar ce model de punti are ... daca este fiabila ... si piesele daca se gasesc ....

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Eu nu as baga 33'' pe SF. In plus vad ca flacaii conduc un benzinar cu destul de multe modificari. Modificari pe care nu stiu cine ti le-ar face pe la noi...

Modelul nou fata de cel anterior sta mai rau la unghiul de atac/degajare ?

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Eu nu as baga 33'' pe SF. In plus vad ca flacaii conduc un benzinar cu destul de multe modificari. Modificari pe care nu stiu cine ti le-ar face pe la noi...

Modelul nou fata de cel anterior sta mai rau la unghiul de atac/degajare ?

 

Nu am masurat sau ceva de gen ... dar vizibil fata de modelul vechi e mai joasa in primul rand ... pasajul de la roata mai mic fata de cel vechi

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Musai trebuie sa studiez si eu ... daca e mai joasa decat modelul pe care-l conduc acum ... insemneaza ca as face un donwgrade.

Replacement-ul SF-ului mi-ar placea sa fie cel putin cu aceleasi caracteristici in materie de garda la sol, unghiuri de atac/degajare. Daca e mai joasa, nu vad rostul ... la fel de bine ar putea fi o berlina.....hai ca m-ai demoralizat un pic ... cand prin un strop de vreme ma apuc de sapat ... daca stie careva detalii....rog sa posteze aici....

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Musai trebuie sa studiez si eu ... daca e mai joasa decat modelul pe care-l conduc acum ... insemneaza ca as face un donwgrade.

Replacement-ul SF-ului mi-ar placea sa fie cel putin cu aceleasi caracteristici in materie de garda la sol, unghiuri de atac/degajare. Daca e mai joasa, nu vad rostul ... la fel de bine ar putea fi o berlina.....hai ca m-ai demoralizat un pic ... cand prin un strop de vreme ma apuc de sapat ... daca stie careva detalii....rog sa posteze aici....

 

160235671_1_1000x700_hyundai-santa-fe-bucuresti_rev048.jpg.1360e4617cc4d278e8e7e1513a500b3f.jpg160235671_2_1000x700_hyundai-santa-fe-fotografii_rev048.jpg.505dcd93caded7a6963b0f89bb340e44.jpg

 

Nu stiu daca iti poti da seama din poze ... dar fusta la bara fata este destul de joasa ....

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

SF II din 2007 de-l avusei, cumparat de nou in 2009, avea unghiuri bune. Atat, dpdv oarece iesiri de pe sosea.

Am facut 3 trasee cu ea, unul in BZ Canesti-Suchea-Bozioru_Magura sau cam asa ceva, Transalpina cand asfaltul nu iesise din Ranca si Strategica - Ranca, cu urcare din Valea Macesului pe cod galben de ploaie, care a venit slava Domnului dupa ce am parcurs urcarea.

Toate astea cu sotie-soacra-catzel-purcel in masina.

Nu vreti sa stiti cum era atmosfera in habitaclu, mai ales cand crengile incarcate de ploaie mangaiau lasciv masina pe laterale:ha::ha:

Atunci m-am zbatut si am studiat si cercetat si intrebat in stanga-dreapta, ce-i pot face acestei masini .............am trecut la Patrol.

Concluzie - pentru iesire doar la pescuit si ceva forestiere, pune-i ceva anvelope mai de razboi (citeste maxim AT compatibile) si in rest las-o in pace.

Stiu, e frustrant dar dupa JK....dar asta e, offroad, spatiu, confort si fiabilitate, dar in niciun caz viteza mare, gasesti doar la pachiderme tip Y61, Toyota 80, Pajero.

Exista una care le intruneste pe toate, DAR trebuie sa ai contul bine garnisit si mecanici buni prin preajma - Land Rover Discovery 2:wink::wink:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Your Highness, cu tot respectul, exista si Santa Barbara, pe asta cred ca o tot cauta Spirache:ha::ha:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Nu stiu de ce ai ales Santa Fe -ul asta :ha:. Uitandu-ma la el sincer nu cred ca poate face mai mult decat un Audi A4 quattro. Macar cu audiul cred ca poti sa o tii la viteze mai mari pe.viraje si sa accelerezi mai brutal.

Dar sa revenim la masini care fac obiectul forumului.

@ med_max am vazut ca zici acolo la Rubicon probleme pe la 120 km/h . La ce te referi ? Si te intreb asta pentru ca eu cu patrolu merg cu 100-110 pe simexuri fara probleme. Pe mt-uri cum aveai tu ii dau si 140 ... . Nu statea bine pe drum la viteza mare ?

Editat de Irod

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Am pus una langa alta 2007 vs 2015.

Pe scurt, de banii bagati in ea mai degraba iti iei un Suzuki si esti stapan pe oriunde. Masina nu e un suv propriu zis ci mai degraba o dubita de familie. Generatia anterioara era mai degraba un suv, desi greutatea excesiva o cam trage in spate.

Pe de alta parte, uite ce stie sor-sa:

 

Daca nu ar exista masinile mari, lumea ar fi mai trista...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

DAp, dar sta pe burta dupa primii 20 cm de noroi,ceea ce la orice pachiderm 4x4 incaltat corespunzator (AT sau MT) este doar un fleac....

Am vazut si testat in ulimele luni toate suv-uletele astea 2015-2018 pana in 30000E...noi sau nu...

Lasa rabla asa cum este .Cumpara niste AT mai lejere unde castigi un cm la raza-maxim- si mergi cu ea asa. cand consideri ca nu mai merita plimbarea si deja-i prea mult,scoate 3000-5000 E stransi cu grija si ia ceva cu reductor. Ma invart in jurul cozii de ~6 luni si nu exista masina buna la toate.

doar parc auto cu minim 3.... si aici ajutezi dupa buget,dorinte si moft.

 

Restul sunt din categoria - ce am eu este cel mai bun,a mea-i mai mare si mai groasa si patrolu-i puturos ,comparat cu un x3....:old

:grin::grin:

 

Nu vei putea niciodata sa arati frumos cu Santa Claus, sa urci peste tot si sa si vii de la Ct in Apuseni ca-n avion cu consum de Logan....ca nu ai cumsa ai toate astea, nu exista masina aia. Undeva trebuie sa faci un compromis, si aici doar tu poti evalua situatia exact .

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

...... Ma invart in jurul cozii de ~6 luni si nu exista masina buna la toate.

....

 

Bine, mah, tu te-nvarti in jurul cozii de pe vremea Zânei 3.3 si tot nu te-ai decis ce merita sa pastrezi ! :ha:

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?39277-Zina-lu-RZV

(Pacat ca s-au pierdut pozele....)

 

PS - Apreciez ca nu mi-ai mai zgariat retina si nervii cu acel inept "se..." ! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Wow! Nu faceti decat sa-mi dati curaj. Doar ce am cumparat un SF cu aceeasi configuratie. Ma bag si eu in seama... :-) sperand ca voi primi notificari despre ce mai scrieti in acest thread.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Salutare, am un santa fe din 2015, 197 cp si as vrea sa ii aduc mici modif pt a putea adauga anv putin mai mari si a castiga ceva garda la sol, pentru iesiri la pescuit, iarba verde, drumuri usoare munte, deci nu hard offroad. Am gasit cate ceva pentru asta, dar as dori cateva pareri din partea celor experimentati.

Nu vreau roti de 35'', dar poate intra un 33'' sau aprox.

Linkuri si poze pt a va face idee cu ce am gasit, si care ar fi var cele mai bune.

[ATTACH=CONFIG]287490[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]287489[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]287488[/ATTACH]

 

Asta este cu roti de 35'' si implica mult prea multe upgrade-uri si nu renteaza ... cum spuneam nu fac extrem.

Aici mai multe poze cum s-a facut - http://www.rockstarperformancegarage.com/portfolio/hyundai-santa-fe/

 

Suspensii:

Eibach - arcuri - + 25mm

http://www.eibach-shop.com/santa-fe-iii-dm/eibach/eibach-pro-lift-kit-hyundai-santa-fe-iii-dm-0912-p-74727.html

 

H&R - arcuri - + 30mm

http://www.orange-tuning.de/shop/hyundai-santa-hherlegungssatz-30mm-p-172400.html

 

coilver de la ceika - 10-12 cm ajustabil si o poti configura cum vrei

https://ceika-store.com/products/cct1m299?locale=en

 

Ce anvelope as putea pune daca se inalta cu 30mm ? as incerca jAntE pe r17 dar nu se prea gasesc si nu stiu daca intra - nu ma pricep ....

Aici am gasit spacere pt jAntE... dif marimi...

http://www.orange-tuning.de/shop/spurverbreiterungen-c-3302_3315_6858_6863.html

 

Astept ceva pareri

 

Arata extraordinar!

De ce nu incerci cu jenti pe 19?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Sesam deschide-te ....... sa ii spui portofelului.

 

Santa fe dupa 2015? cum zicea un coleg mai sus, este mai ieftin decat un Audi A4-A6 quatro :grin: care-l cam face praf la orice.

Pe de alta parte, limita este portofelul. din nou- sesam deschide-te....

 

de banii aia pt investit in santa fe, iti iei un Jimny ,un atv sau ce crezi tu ca ti se potiveste pana in 5000 E si te distrezi copios.

SF ramane la pensine,stoc ca de la ma-sa si iti pare rau ca n-ai avut bani de A4 quattro 2017.....

Inainte de primul noroi, fa un drum la reprezentaanta si cere un deviz pentru inlocuit radiator, un senzor ABS si un burduf planetara.....chestii comune pentru tavalit putin prin noroi.

Pt mall, impresii artistice si impresionat don-soare ,exista abtibilduri cu offroad si urme de cauciucuri plus cadouri scumpe.

Scuza sinceritatea.

 

Spor.

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hyundai Santa Fe 2015 - Offroad Upgrade - pareri

 

Sesam deschide-te ....... sa ii spui portofelului.

 

Santa fe dupa 2015? cum zicea un coleg mai sus, este mai ieftin decat un Audi A4-A6 quatro :grin: care-l cam face praf la orice.

Pe de alta parte, limita este portofelul. din nou- sesam deschide-te....

 

de banii aia pt investit in santa fe, iti iei un Jimny ,un atv sau ce crezi tu ca ti se potiveste pana in 5000 E si te distrezi copios.

SF ramane la pensine,stoc ca de la ma-sa si iti pare rau ca n-ai avut bani de A4 quattro 2017.....

Inainte de primul noroi, fa un drum la reprezentaanta si cere un deviz pentru inlocuit radiator, un senzor ABS si un burduf planetara.....chestii comune pentru tavalit putin prin noroi.

Pt mall, impresii artistice si impresionat don-soare ,exista abtibilduri cu offroad si urme de cauciucuri plus cadouri scumpe.

Scuza sinceritatea.

 

Spor.

 

 

:-))))))))))

Mi-a placut mult.

Deci ma fac baiat de oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare