GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 15 din 15

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    42
    Masina
    JKUR

Implicit Re: 4Runner for life...visul implinit dupa multi ani de asteptare.

Frumoase jucarii! Sa le stapanesti sanatos. M-am uitat si eu de cateva ori pe la ele pe site-ul toyota din state., ca la fructul interzis...Si ca sa ne facem o idee completa de visul auto american zi-ne si cat consuma si cat e pretul benzinei la tine...

PS: Hai ca merge si una din gama TRD acum...
    Last edited by georgei23; 7th April 2018 at 03:38.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Apr 2018

Merci mult.

Consum cam cat zice in carte, transformat in litri...15-16% oras si 11% in afara pe autostrada (legal, maxim 130km/h).
    Benzina este intre $2.80 - $3.20 (depinde de unde bagi) / galon (3.7 litri)

Da ar merge si un TRD, numai ca sunt foarte putine fabricate, se vind imediat cum ajung la dealer, uneori chiar peste pretul de fabrica cu $3000-5000. Eu mereu am negociat cam $3000-4000 sub pretul de fabrica si parca nu as da asa mult peste.
    In plus un TRD este tot Trail, numai ca are suspensii/cauciucuri/scut din fabrica, astea se pot adauga oricand cu bani mai putini decat cere Toyota (cam asta e pe lista de modificari la Trail in viitor)

Mai degraba un Land Cruiser urmatoarea, ca tot zicea cineva mai sus ca asta conteaza mai mult :)
    Land Cruiser nu prea se vand (de obicei un dealer are doar unul, pe cand 4Runner-uri are 10-20) - pretul prea mare. Chiar am vazut redus de la $82,000 cat este pretul lui, la "doar" $75,000, dar si cu asa reducere este destul de mult pentru mine.

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    31
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

Salutare, cand am vazut titlul topicului si primele 2 postari ma gandeam ca prima Toyota a ramas in familie si a ajuns din 'Cenusareasa' o 'Printesa' pe 35-37" si alte accesorii necesare sa ajungi sa faci Rock Crawling sau alte nebunii
    Dar povestea s-a schimbat din bine in mai bine Nu pot decat sa te felicit si sa iti urez sa ajungi la 'milionul' de km si chiar sa iei un LC daca ai posibilitatea. Se pare ca LC-ul este 'The Holy Grail' al Toyotelor, deci, Go for it!

Sa le stapanesti sanatos!
    Money can't buy happiness but it can buy sweets. I like sweets
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Apr 2018

Merci mult.

Land Cruiser m-am gandit, daca totul merge bine, dupa ce achit rata la casa (peste vreo 10 ani) atunci poate sa ma bag la alta rata, dar in momentul asta un Land Cruiser, la pretul de $75,000 si imprumut pe vreo 5-7 ani, este mai mult decat platesc rata la casa.

Prima investitie o sa fie in Trail, iar daca vreodata ma gandesc sa iau un Land Cruiser o sa dau Limited-ul...care se aseamana putin....piele, 4x4 permanent, KDSS (care il am pe Trail). Dar cu siguranta Trail-ul o sa ramana mult timp in familie, poate o sa fie cadou pentru baiat cand face 18 ani :)

Bafta multa si sa aveti un Paste Fericit.
    Last edited by Astral; 7th April 2018 at 20:51.

Data Inscriere
    Apr 2018

Si acum doua probleme cu noul 2017 Limited.

Prima problema, de cand am luat masina se auzea un zgomot ciudat cand dadeam geamul (pasager) sus/jos. Restul erau OK, dar asta era foarte tare si ciudat. Cum nu am avut timp, iar pe timpul iernii nu il folosesc, la sfarsitul saptamanii trecute am fost pentru revizia de 5,000 mile si le-am zis de zgomot. Dupa verificare au confirmat, este motorul defect si l-au inlocuit gratis, fiind acoperit de garantie. Acum este la fel ca restul geamurilor. Stiu ca asta sigur nu este facut de Toyota, dar asa a venit din fabrica, nu s-a stricat dupa ceva timp, verificarea cu care se lauda fabrica din Japonia (Tahara Plant) a dat gres.

A doua problema o am (la fel a fost cu 2012 SR5 si cu 2014 Trail) cu unghiul de inclinare al parbrizului, design-ul este mai mult spre 90 grade decat spre 45 grade. Cu 2012 am avut in 5 ani vreo 4 pietre, una nu a fost grava, dar restul au trebuit reparate imediat altfel se intindeau. Cu 2014 deja 2 pietre, dar destul de mici, nu au trebuit reparate.
    Cu 2017 am luat o piatra la doar 3 luni de la cumparare si imediat s-a crapat cat o palma, a trebuit sa schimb tot parbrizul. Toyota cere peste $1200 pentru un parbriz, dar am gasit o firma cu doar $300 parbriz identic doar ca nu scrie Toyota pe el.

Corolla am avut-o 6 ani jumatate, iar Honda Accord 7 ani si am auzit destule pietre in parbriz, dar o singura data am reparat la Corolla, dar in rest nici un parbriz schimbat.

Toate pietrele le-am luat pe autostrada, acelasi drum folosit cu toate masinile din 2005, numai ca 4Runner-ul are "lipici" la pietre.

Stiu ca sunt probleme minore, dar asta ma deranjeaza pana acum dupa 6 ani cu 4Runner.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12