Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Reconditionare Defender 110 Hardtop - 9 locuri - autoturism


sergiu

Postări Recomandate

Buna ziua

Am achizitionat de curand un Defender 110 Hardtop autoturism cu 9 locuri si motor 300TDI 16L pe care vreau sa il transform intr-un autoturism pentru drumetii 2 locuri in fata 2 locuri in spate, echipat cu cort, frigider, etc.

Masina a avut pana la mine 3 proprietari, ultimul a folosit-o la padure unde a stricat motorul si indoit "tabla".

Fostul proprietar a demontat baia de ulei unde se vede o uzura foarte mare al arborelui.

Momentan am demontat motorul de pe masina, am mai multe variante:

- sa cumpar un motor remanufacturat din Anglia 1300 lire

- sa il dezechipez si sa il trimit la o firma specializata, minim 1000 euro exemplu Bucuresti: http://recotech.ro/

- sa il trimit complet la firma Comautoprest din Baia Mare https://www.comautoprest.ro/ pret dupa evaluare completa: motor, pompa, injectoare, turbina

- sa ma apuc sa il demontez sa analizez uzurile, sa comand piese, sa il montez cu manual si dinamometrica.

Ps. Obligatoriu intercooler marit si radiator schimbat, posibil si turbina daca se constata ca nu mai este in parametri de la https://www.allisport.com/ sau http://www.allardturbosport.co.uk/

Aveti alte idei privind motorul?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare Defender 110 Hardtop - 9 locuri - autoturism

 

Eu as lua un motor sh in stare buna si l-as pune pe masina fara alte cheltuieli...cu 5-600 de euro gasesti cred...cand am avut aceiasi dilema am gasit unul cu 500 de euro care merge si in ziua de azi.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare Defender 110 Hardtop - 9 locuri - autoturism

 

Si eu as zice second hand din UK.

Indiferent unde repari in Romania e mai scump decat daca il iei pe ala remanufacturat din UK.Ori ca sa bagi in ea pe motor 1500 de euro e e e cam mult.Uita-te dupa unul second cu km putin si aia e e e.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare Defender 110 Hardtop - 9 locuri - autoturism

 

Eu as merge pe un motor sh din Romania. 5-700e si ai rezolvat problema motorului.

O sa iti dau un PM cu numarul de telefon al unui coleg care are un motor 300tdi de vanzare si are in jur de 130-140000km ( motorul a fost al meu de pe un donator).

Bafta.

Cu stima, Alexey.

Nissan Patrol Y61 SWB - Pif

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare Defender 110 Hardtop - 9 locuri - autoturism

 

Ciprian de la Sagu are o droaie de 300tdi 100% functionale cu garantie...complet echipat = 800 Euro, fara accesorii 500.

tlf. 0747 747 887

 

Sudafricanii au D1 si Defendere 300tdi cu peste 400.000km la bord si merg de rup, sunt si cativa cu peste 500K, un englezoi se jura ca are 990K mile si nu a fost desfacut

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare Defender 110 Hardtop - 9 locuri - autoturism

 

Ciprian de la Sagu are o droaie de 300tdi 100% functionale cu garantie...complet echipat = 800 Euro, fara accesorii 500.

tlf. 0747 747 887

 

Sudafricanii au D1 si Defendere 300tdi cu peste 400.000km la bord si merg de rup, sunt si cativa cu peste 500K, un englezoi se jura ca are 990K mile si nu a fost desfacut

 

Il recomand si eu pe Ciprian...am comandat piese de la el si a fost foarte serios.

Cand am facut motorul am comandat chioloasa de la Ciprian..si chiar daca am montato la o luna dupa ce am primito..si era fisurata...mi-a schimbato.

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare Defender 110 Hardtop - 9 locuri - autoturism

 

300 tdi e un motor care sare de milionul de km dacă ii dai ce-i trebuie.

Eu am văzut def cu 1.100.000, disco cu 780.000 și am vrut sa iau def cu 630.000 la bord dar nu mi-a ieșit... Fără se se umble în motor...Acum vreo 3 ani un prieten l-a sunat pe unul care vindea un Disco1 cu 180.000 la bord... Fusese mașina lui de noua în 95...cand a dat-o el avea vreo 550.000 și mai trecuseră cam 10 ani de când nu mai știa de ea... :ha:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare