Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Bord W460/Wolf/Puch


bogus

Postări Recomandate

Acum eu am in masina bordul de pe un W460 adica cel care este partial acoperit cu plastic, deoarece plasticul ala e si urat si desprins si crapat nu stiu ce sa fac si m-am gandit la ideea de a-l inlatura total si sa arate ca bordul original de Puch/Wolf, cum a mea e militara nu ar fi nicio problema ci din contra.

Intrebarea e daca a mai facut cineva operatiunea asta de indepartare a plasticurilor, se poate? nu raman gauri? forme ciudate? ce ramane e metalul ca in varinata militara? Sau daca a reconditionat cineva un astfel de bord si cum?

Asa arata acum

 

bord1.thumb.jpg.5fccac7f2310a584d2e53d4d337b1d50.jpg bord2.thumb.jpg.cae56a064f1eee8c57fa3a22fff14125.jpg

 

si asa arata varianta mlitara fara plasticuri, diferenta vizibila acum e ca la civila are gaura de boxa dar mi-e sa nu fie si altele

 

porownanie_dd_9.thumb.jpg.df7255b5e26dcae56e14824e0f67753c.jpg porownanie_dd_10.thumb.jpg.b4edb5a0d9a939ab422a7f18c5f0702b.jpg maxresdefault.thumb.jpg.aa93d37bac8e535dd36470967075a819.jpg

Editat de Astral

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bord W460/Wolf/Puch

 

La mine bordul este cel fara ornamentele superioare din plastic sau ce material este, dar te sfatuiesc sa le demontezi fara sa le rupi. Daca dedesupt gasesti gauri pentru montaj ce se vad urat repara ornamentul sau imbraca-l in piele sintetica sau naturala. Cred ca ornamentul ala are rol de izolatie fonica suplimentara si amortizare in caz de dai cu capul in el la un accident.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bord W460/Wolf/Puch

 

Am incercat sa dau jos bucata mai mica aflata in stanga volanului si s-a rupt, plasticul asta buretat are o insertie metalica, un fel de platbanda care e nituita de bord, cand vrei sa il desprinzi evident platbanda nituita ramane atasata de bord...

Deci trebuie sa gasesc solutii de reparare, sau dat jos si pe urma un tinichigiu bun sa scoata gaurile alea.

Cum nu e graba mai astept sfaturi, poate nu sunt singurul care s-a confruntat cu problema asta.

PS

Astral, iti multumesc pentru momentele de nostalgie, ma faci sa ma simt din nou ca in clasa a III-a.

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bord W460/Wolf/Puch

 

Pentru o demontare mai usoara si fara stricaciuni trebuie sa dai jos bordul si sa tai sau desfaci niturile pe partea din interiorul bordului, nu e foarte dificil. Daca nu mai montezi ornamentul, poti umple gaurile cu capacele de mascare sau chiar cu sudura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bord W460/Wolf/Puch

 

Am gasit pe cineva care se ocupa cu repararea si reconditionarea pieselor auto de plastic, azi trece sa vada masina, daca imi spun pas atunci asa am sa procedez, dau bordul jos si il duc direct la tinichigiu sa faca el direct operatia de scoatere a niturilor.

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare