Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie: grand vitara - vitara - jimny


AdrianPop

Postări Recomandate

Am trecut pe la prezentare si acum sunt aici...sfaturi :)

 

Cel mai nasol lucru e ca aproape credeam ca stiul ce vreau: jimny jimny jimny. Asta pana la discutia din seara aceasta cu Soso. Am un buget de 4000 eur pentru achizitia initiala a masinii. Va fi folosita in soft offroad, fara mila zgarieturilor, fara concursuri(inca :lol: )

 

Din punctul meu de vedere, ordinea modificarilor e cea de mai jos:

- revizie generala (filtre, uleiuri si alte piese care stau sa crape)

- inaltarea prin body lift - 5cm

- anvelope mt/simex (intai body lift si vedem ce incape)

- suspension lift - 35mm

- distantiere 30-50mm roti

- troliu

 

Cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, ma astept ca lucrurile sa nu fie chiar asa de usoare, dar nici nu ma astept sa deviez foarte mult. Cred ca daca verificarea initiala se face la sange, voi sti inainte de achizitie in ce me bag.

 

 

Acum alegerea masinii...

 

Jimny

E o masina care isi tine pretul sus, probleme cu rugina(mari spre foarte mari) la cele sub bugetul meu, eventual manarite, vopsite peste rugina sa para ok la vanzare

 

Vitara

Nu pot sa zic ca imi place (asa ceva da - https://i.ytimg.com/vi/tmIxPPsFFIs/maxresdefault.jpg ), dar ce mi-a zis Soso(sper ca am retinut corect), mi-a schimbat parerea in pro-vitara: e mai usor de intretinut pe termen lung, mai usor de modificat, am 2 service-uri suzuki in Iasi, pret mic de achizitie (stock se duce sub 2500 eur si restul de bani imi raman pentru "investitii")

 

Grand Vitara

Well...asta e ultima propunere de la Soso. De preferat motorul de 2.0, dar merge si cel de 1.6. Momentan nu stiu nimic despre GV, dar mai citesc.

 

https://www.olx.ro/oferta/suzuki-grand-vitara-2-0-gpl-IDaRZPH.html

 

 

Suzuki X 90

Imi place masinuta enorm de mult. E de fapt Vitara pe alta caroserie, ceea ce e bun. Ce e mai putin bun e ca are garda la sol de doar 16.5cm, piesele specifice pentru ea se gasesc foarte greu (s-a fabricat doar 2 ani cred). Dar tot imi place :D -

 

 

Alte mentiuni:

- poate unii ar zice: ia una ieftina si te dai cu ea. Poate, dar vrea sa ma intorc tot viu, vreau sa ma dau cu masina cativa ani, fara sa ma usuce financiar.

- nu vreau masina cu volan pe dreapta

- doar masina in 3 usi

- fara soft/hard top

 

Va multumesc.

Editat de AdrianPop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie: grand vitara - vitara - jimny

 

Nu cred ca o sa gasesti vitara fara rugina, in schimb ai sanse sa gasesti jimny fara rugina, dar nu in bugetul tau.

Vezi diferenta intre puntea fata la jimny vs vitara.

Ia in considerare si diferenta de varsta intre cele 2 masini. Am avut vitara dar am trecut la jimny, singurul regret este ca nu am facut-o mai repede.

Singurul plus pe care il vad la o vitara este spatiul suplimentar fata de jimny.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie: grand vitara - vitara - jimny

 

Am trecut pe la prezentare si acum sunt aici...sfaturi :)

 

Va multumesc.

 

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da e sa te urci in fiecare din cele 3 masini mentionate si sa le testezi. Ajuta mult :wink:

Sunt foarte multe variabile si doar tu esti in masura sa decizi, pentru ca in functie de necesitati si buget, vei alege si masina. Sper sa o iei cu capul si nu cu inima.

Apropo, ce facea ala cu XC90 pe camp, faceam eu de 3 ori mai mult cu Matizul :grin:

 

Succes! :h5

 

 

Exista Vitara fara rugina.A mea este din 1996 si nu are rugina deloc.

 

Daca ne impartasesti secretul de a avea o Vitara fara rugina care sa nu fi intrat la tinichigerie in ultimii 10 ani, ar fi super :grin: :h5

Editat de plummer

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie: grand vitara - vitara - jimny

 

Nu este nici un secret,asa am cumparat-o in 2016.Cind am fost in Tasnad sa o inalt,Cristi,care a inaltat zeci si are dezmembrari de Vitara a zis ca nu a mai vazut asa ....Am avut noroc.Am vindut Pajero si a doua zi am vazut anunt in ziar un anunt haios:Vind doua Vitara foarte frumoase...Am sunat,am vazut si am cumparat.Noroc chior.Am pus-o la vinzare pe Olx pt ca vreau ceva mai mare pt vinatoare.Are 81000 de mile si toate noi,de la distributie pina la cruci cardan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie: grand vitara - vitara - jimny

 

Am avut din toate trei!

Grand vitara,buna la drum!

Jimny,buna in teren!

Vitara,intre!

Toate proaste la tabla!

Toate bune la motor!

Spor la achizitie!

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie: grand vitara - vitara - jimny

 

Am gasit un jimny in Iasi, pret 3350 EUR - https://photos.app.goo.gl/poC7dNtJUXp4iITp1

 

Avantaje:

- chiar nu are rugina, decat pe dreapta spate, infim de putin

- portbagaj ok, motor ok, oale ok, pe dedesubt la fel

- nu trancane, nu face urat, e silent

- MT, suspensie inaltata

 

Dezavantaje:

- sta de vreo 4 luni

- nu are AC

- soft top, desi mi-a placut. trebuie reconditionat si e fain

- facuta in spania (motor 1.3 16v)

- numerele rosii mai sunt valabile maxim o luna si prima prog la RAR e pe 10 iulie. deci: platform dus, intors, stat pe tusa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare