GTC Auto Shop
Pagina 5 din 5 PrimulPrimul 12345
Afisez rezultatele 41 la 50 din 50

Discutie: Noua mea masina

Data Inscriere
    Aug 2013
    Masina
    Nissan Patrol Y61 LWB 2009

Implicit Re: Noua mea masina

Cand am luat masina EGR-ul era blocat cu o placuta si aveam check engine aprins.Cum am dat-o jos eroarea a disparut.Ma gandesc ca daca pun si eu un kit din asta o sa am din nou eroarea aia.

Data Inscriere
    Nov 2016
    Varsta
    38
    Masina
    Patrol Y61 2005 LWB

Citat Postat original de tzucul Vizualizare Mesaj
    Cand am luat masina EGR-ul era blocat cu o placuta si aveam check engine aprins.Cum am dat-o jos eroarea a disparut.Ma gandesc ca daca pun si eu un kit din asta o sa am din nou eroarea aia.
    Poti sa pui doar valvele fara sa blochezi EGR-ul ca nu e conditionata una de cealalta...
    Eu vroiam sa blochez EGR inca inainte sa pun valvele...s-a nimerit sa fie simultan

Data Inscriere
    Nov 2016
    Varsta
    38
    Masina
    Patrol Y61 2005 LWB

Pus powerbox. Zice-se ca ar fi 215 cai. Nu stiu cati sunt exact dar ...se simte la pedala bine de tot.
    Atat doar ca daca o calc pana jos scoate fum negru de la extra motorina. Am mai urcat boost-ul inapoi la 1.3 insa pana nu pun si EGT il las asa. Are 4 setari - acuma e pe modul RACE : map is suitable for maximum performance under all linear rpm. Cand o sa am putin timp o sa testez si cu celelalte 3 (banuiesc ca difera voltajul pe care il da catre pompa).

==
    Facut tura prin tara cu cortul -am scris aici cateva randuri : https://forum.club4x4.ro/showthread....=1#post1115694 -

Consum intre 15l/100km si 18l/100km ( pe transalpina).Inainte de powerbox eram la 20-21l/100km.

Pe asfalt am mers max 110km/h (inclusiv pe autostrada) ; doar de test am mers pana la 130km/h ...mai putea dar mi-era frica sa nu imi zboare cortul. La un calcul sumar aveam 3.5 t.

N-am avut nici o problema tehnica, am verificat uleiul si a scazut cam 3-4 mm sub nivel; trebuie doar sa echilibrez roata din dreapta fata ca are cativa plumbi sariti.

E chiar comoda la drum lung...insa cauciucurile 35" sunt prea mari pt ture din astea....33"era suficient; poate la anul.

==
    Click image for larger version. 

Name:	IMG_3727.jpg 
Views:	26 
Size:	232.0 KB 
ID:	289852

Name:	IMG_3732.jpg 
Views:	34 
Size:	442.4 KB 
ID:	289851

Name:	IMG_3781.jpg 
Views:	17 
Size:	306.1 KB 
ID:	289850

Name:	IMG_3765.jpg 
Views:	18 
Size:	123.4 KB 
ID:	289849

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    45

N-am fost atent ( scuze ) , la ce rapoarte ai in diferentiale , dar ai putea pune rapoarte de 4.62 ( de pe Y61 cu 2.8 ) . Poti pastra actualele 35" dar le va invarti ca pe 33" . Probabil ( de fapt , sigur ) mai rezonabil decat un set de 33 si mai avantajos in teren , pentru ca 35 .

Cred ca ti-am vazut fumul de sub pedala in acceleratie , e cam mult la aceasta masina , cam din alt film ... ( ... daca erai miercuri in amonte de Pitesti ... ) .
    Last edited by cos; 22nd August 2018 at 13:35.
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Nov 2016
    Varsta
    38
    Masina
    Patrol Y61 2005 LWB

Citat Postat original de cos Vizualizare Mesaj

Cred ca ti-am vazut fumul de sub pedala in acceleratie , e cam mult la aceasta masina , cam din alt film ... ( ... daca erai miercuri in amonte de Pitesti ... ) .
    Sunt rapoartele cu care a venit; m-am gandit sa le schimb la un moment dat...o sa reiau discutia. Are cineva idee care ar fi costurile aproximative?
    --
    Probail eram eu (daca ai vazut fumul :) ) - schimb jumperii sa testez celelalte 3 map-uri - Mai are si un potentiometru de unde pot creste/scadea cu 50%. Pana la urma o sa nimeresc varianta ...fara fum.

Felicitari pt masina! E cam ce caut si eu si tot pt acelasi scop!

Scuze de OffTopic
    Am vazut ca sunteti din Cluj. Din intamplare stiti ceva de masina aceasta https://www.olx.ro/oferta/nissan-pat...i-IDbuMtJ.html

Cred ca totusi e f. putin probabil sa aiba km declarati.

Data Inscriere
    Aug 2008
    Varsta
    36
    Masina
    Nissan Terrano 2,7 TD R20 , Nissan Patrol RD28T Y61

Ce marca e roofrack-ul tau ?
    Merci.
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Nov 2016
    Varsta
    38
    Masina
    Patrol Y61 2005 LWB

Citat Postat original de Kuky Vizualizare Mesaj
    Am vazut ca sunteti din Cluj. Din intamplare stiti ceva de masina aceasta
    Salut!
    Stiu masina oarecum, a fost si intr-o tura in care eram si eu cu copiii imediat dupa ce a luat-o; E adevarata partea cu lipsa ruginei, masina parea ingrijita .Atunci nu avea suspensii- deci suspensiile sunt noi - imi amintesc ca se stresa atunci sa nu o zgarie si ca nu poate trece peste niste fagasuri- era masina de zi cu zi. Cred ca si cauciucurile erau de strada, nu imi amintesc 100%. Pe ea am vazut valvele tilix si dupa aia mi-am pus si eu. As fi vrut sa o conduc si eu putin sa fac comparatie cu a mea dar …nu am facut-o….
    Partea cu autoutilitara cu 5 locuri pare o treaba foarte buna…si rara. Eu cand am cautat nu am gasit cu 5...

De km…nu zic nimic ca eu am muscat-o o data cu un RRS si mi-a ajuns. Omul parea convins ca sunt reali…
    Mai multe...iti poate spune un mecanic probabil :)
    Bafta!

L.E. Asta e linkul cu cautarile mele...poate te ajuta...

https://forum.club4x4.ro/showthread....ie-Y60-Y61-LWB

Am pierdut ceva bani cu Vitara ...pana la urma tot la Patrol am ajuns.
    Last edited by mushudog; 5th September 2018 at 10:52.

Data Inscriere
    Nov 2016
    Varsta
    38
    Masina
    Patrol Y61 2005 LWB

Citat Postat original de Irod Vizualizare Mesaj
    Ce marca e roofrack-ul tau ?
    Merci.
    Salut !
    E Front Runner Slimline II Roof Rack:

https://www.youtube.com/watch?v=y55qz0ppfZQ

Multumesc mult pt informatii

V-as ruga, in masura in care e posibil, sa-mi dati nr. dvs. de telefon pe PM, as dori sa va intreb cateva detalii. E posibil sa dau o tura pana la Cluj.

Multumesc anticipat

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul 12345