Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sunet metalic rexton cutie automata


dany08

Postări Recomandate

Buna ziua detin un rexton din 2006 cutie automata 4x4 2.7 xdi si pocneste ceva la mijlocul masinii cand o acceleres tare si derapeaza o roata.pare ca scapata ceva un dinte pe undeva... stie cineva ce ar putea fi? Nu ma pricep asa tare la 4x4 dar am verificat crucile cardanice nu au joc... in rest se comporta ok...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sunet metalic rexton cutie automata

 

4x4 cuplat sau decuplat?

 

Cu 4x4 cuplat. Are tractiune integrala, fara sa cuplez high sau low. Apropo a observat ca si cand schimba inferioara 3-2 zmunceste nitel tip ca si cum ar avea joc ori din cutia transfer la cardan fata . Se simte doar im partea tractiunii fata ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sunet metalic rexton cutie automata

 

motorul de 2,7 CRD este o variatiune pe tema de la mercedes, nu?

ca si transmisie, ai idee ce este pe acolo? de unde este imprumutata/furata tehnologia? 4x4 permanent principiul de la jeep? transfer cu LSD? ar fi ceva pe acolo,daca scoate zgomote ca si cum ar scapa/aluneca....

 

verifica- transferul - nu prea stim ce fel de si cum functioneaza,ca sa ne dam cu parerea.

 

mersul cu sau fara cardanul fata ar ajuta si el, zic, la reperat buba daca-i de acolo.

Oricum ar fi, detaliile sunt infime pentru a afla ceva rapid.....si masina destul de slab reprezentata aici.

 

 

Nu prea merge constatarea on line, decat la cunoscatorii indeaproape ai modelului ....

cauta-l pe userul Andy Musso....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sunet metalic rexton cutie automata

 

Din ce stiu eu, Rexton nu are diferential central, doar caseta de transfer, adica 50% fata si 50% spate fix. Deci in 4x4 se merge doar pe aderenta slaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dany_best_spain@yahoo.es stiu ca e amuzant dar il am de cand eram mai tinerel:2dr Multumesc pentru raspunsuri o sa scot cardanul pe fata sa vad. Am o nedumerire cand rotesc cardanul cu mana in cutia transfer se misca undeva la vreun sfert de tura cardanul si face un sunet cand ajunge la capat unde cupleaza...

 

As putea merge doar cu tractiune spate? Sau o sa se forteze cutie grupul pe spate si tot asa? Eventual mai stric altceva... cred ca o sa o duc la reprezentanta sa imi faca o constatare...( e motorizarea de la mercedes si transmisia la fel,sasiu de mercedes doar conserva e de la ssangyong :))

Editat de Astral
VREUN / VREO ....FARA CRATIMA ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sunet metalic rexton cutie automata

 

dany_best_spain@yahoo.es stiu ca e amuzant dar il am de cand eram mai tinerel:2dr Multumesc pentru raspunsuri o sa scot cardanul pe fata sa vad. Am o nedumerire cand rotesc cardanul cu mana in cutia transfer se misca undeva la vre-un sfert de tura cardanul si face un sunet cand ajunge la capat unde cupleaza...

 

Nu merge, fisierul e mult prea mare. Ai mail cu instructiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sunet metalic rexton cutie automata

 

Am dat drumul la busonul de umplere de la ulei de la cutia transfer si nivelul e nOrmal ,am observat e ca se vede lantul si e slab. El se intinde doar cand dau jumate de de tura sau mai mult la cardanul din fata.... nu cred ca e normal nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare