Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Radiator aluminiu cu eficienta ridicata pentru xj 2,5 VM


MARIUS B

Postări Recomandate

Salutare ,

Caut un radiator de aluminiu cu eficientar ridicata de tip 3-rpw pentru xj cu motor de 2,5 VM.

Pe net gasesc doar pentri motoarele de 4L banzina , care teoretic e la fel dar practic nu se poate monta datorita busonului care da in baterie.

EXISTA CINEVA CARE POATE FACE LA COMANDA RADIATOR ? SAU SA MODIFICE UNUL DE PE BENZINA ?

 

VA MULTUMESC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator aluminiu cu eficienta ridicata pentru xj 2,5 VM

 

nu o sa gasesti pt XJ de 2.5 diesel... asa cum ai si constatat... dar se pot face la comanda.

 

 

Salutare ,

Caut un radiator de aluminiu cu eficientar ridicata de tip 3-rpw pentru xj cu motor de 2,5 VM.

Pe net gasesc doar pentri motoarele de 4L banzina , care teoretic e la fel dar practic nu se poate monta datorita busonului care da in baterie.

EXISTA CINEVA CARE POATE FACE LA COMANDA RADIATOR ? SAU SA MODIFICE UNUL DE PE BENZINA ?

 

VA MULTUMESC.

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator aluminiu cu eficienta ridicata pentru xj 2,5 VM

 

Am gasit in Germania ceva da nu stiu daca este ok

 

https://www.ebay.com/itm/201177385446?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

 

In Romania nu am gasit pe nimeni care sa imi raspunda la cererea mea de oferta pentur executarea unui radiator la comanda sau dupa modelul original de pe masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator aluminiu cu eficienta ridicata pentru xj 2,5 VM

 

Am gasit in Germania ceva da nu stiu daca este ok

 

https://www.ebay.com/itm/201177385446?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

 

In Romania nu am gasit pe nimeni care sa imi raspunda la cererea mea de oferta pentur executarea unui radiator la comanda sau dupa modelul original de pe masina.

 

 

Unde ai cautat de nu ai gasit ? .... sau nu ai gasit la pretul pe care ti-l doresti tu ?

 

 

...in plus umbli dupa cai verzi pe pereti . La VM nu radiatorul este problema . Poti sa pui si pe mama radiatoarelor ca daca ii vin duhurile tot fierbe :ha::ha::ha:

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator aluminiu cu eficienta ridicata pentru xj 2,5 VM

 

eu stiu la Brasov 2 firme care fac radiataore pe comanda...

eu zic sa mai cauti iar daca nu le caut eu si iti dau datele de contact :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator aluminiu cu eficienta ridicata pentru xj 2,5 VM

 

Am vorbit cu 4 firme din tara (brasov,bistrita, bucuresti, oradea) problema ca toti mi-au cerut dimensiunile la care sa il faca sau radiatorul original dupa care sa faca ei altul.

Pe mine ma intereseaza un radiator cu o capacitate marita de racire si pe cineva care a mai facut asa ceva .

Am vorbit cu ateliere din Anglia,Germania, Polonia care fac asa ceva si stiu despre ce e vorba.

Am intrebat aici ca sa lucrez cu un producator Local, sau cu cineva care a mai facut asa ceva, nu sa mi se spuna ce probleme au in general motoarele VM sau ca nu am cautat destul !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator aluminiu cu eficienta ridicata pentru xj 2,5 VM

 

Am vorbit cu 4 firme din tara (brasov,bistrita, bucuresti, oradea) problema ca toti mi-au cerut dimensiunile la care sa il faca sau radiatorul original dupa care sa faca ei altul.

Pe mine ma intereseaza un radiator cu o capacitate marita de racire si pe cineva care a mai facut asa ceva .

Am vorbit cu ateliere din Anglia,Germania, Polonia care fac asa ceva si stiu despre ce e vorba.

Am intrebat aici ca sa lucrez cu un producator Local, sau cu cineva care a mai facut asa ceva, nu sa mi se spuna ce probleme au in general motoarele VM sau ca nu am cautat destul !!!

 

Adica aia de afara nu ti-au cerut dimensiuni, nimic-nimic ?

Doar le-ai spus ce masina ai si ce motorizare si ca vrei un radiator cu capacitate de racire mai mare si au zis ca e ca si facut si ca doar trebuie sa le dai o comanda ferma ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator aluminiu cu eficienta ridicata pentru xj 2,5 VM

 

Eu mi-am făcut radiator la una din firmele brașovene... L-am trimis pe cel original ca să aibă idee de prinderi și am cerut sa fie aproape dublu... Totul a mers uns...

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator aluminiu cu eficienta ridicata pentru xj 2,5 VM

 

Poate nu stii ce sa ceri de la firmele in cauza, eu am facut in Brasov cu capacitate marita, prinderi similare, nici o problema.

Cred ca la tine este defectuoasa comunicarea.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator aluminiu cu eficienta ridicata pentru xj 2,5 VM

 

Poate nu stii ce sa ceri de la firmele in cauza, eu am facut in Brasov cu capacitate marita, prinderi similare, nici o problema.

Cred ca la tine este defectuoasa comunicarea.

 

Nu neaparat ... La Brasov am facut si eu si la un an cand am vrut sa mai fac unul la fel ... nu s-a mai putut ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator aluminiu cu eficienta ridicata pentru xj 2,5 VM

 

Multumesc pentru sfaturi ,

Eu am intrebat aici ca sa gasesc o solutire "la pachet" fix pentru nevoile mele, stiu ca NU e greu cand faci un produs sa-i pastrezi schita si eventual caracteristicile obtinute ca data viitoare sa poti face altul fara probleme si fara complicatii . In felul asta castiga toata lumea noi ca si clienti :

-timp (15 zile executie + 2 zile transport)

-dispar complicatiile ulterioare ( modificare sistem de prindere, furtune etc)

-rezultate garantate

-posibilitatea corelarii cu un termostat mai exact.

Producatorul castiga seriozitate si promptitudine, panala urma interesul lui ar fi sa vanda cat mai mult cat mai repede.

 

Cat despre firmele de afara nu o sa intru in mai multe detalii o sa va dau doar un exemplu.

 

https://www.ebay.co.uk/itm/BRAND-NEW-RADIATOR-JEEP-GRAND-CHEROKEE-CHEROKEE-1995-TO-2001-2-5-TURBO-DIESEL-/282667431104

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator aluminiu cu eficienta ridicata pentru xj 2,5 VM

 

Eu tot nu inteleg : tu ai zis ca vrei un radiator cu capacitate MARITA, nu unul stock, iar exemplul tau este pentru unul cu dimensiuni standard !

Da, e normal ca ei sa aiba : ei fac chestia asta pentru masini care sunt facute la ei de zeci de ani de zile !

La noi se fac pe comanda : il duci pe cel vechi si fie ii pastreaza prinderile si rama si ii schimba doar fagurele, fie le schimba pe toate pentru ca au un model !

Priveste lucrurile asa : cate comenzi pentru XJ 2.5 VM crezi ca tu au avut ei de cand s-au infiintat astfel incat sa pastreze unul de model, ba chiar sa produca unele noi-noute si sa astepte ca poate-poate candva o sa mai caute un astfel de model de radiator ?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator aluminiu cu eficienta ridicata pentru xj 2,5 VM

 

Multumesc pentru sfaturi ,

Eu am intrebat aici ca sa gasesc o solutire "la pachet" fix pentru nevoile mele, stiu ca NU e greu cand faci un produs sa-i pastrezi schita si eventual caracteristicile obtinute ca data viitoare sa poti face altul fara probleme si fara complicatii . In felul asta castiga toata lumea noi ca si clienti :

-timp (15 zile executie + 2 zile transport)

-dispar complicatiile ulterioare ( modificare sistem de prindere, furtune etc)

-rezultate garantate

-posibilitatea corelarii cu un termostat mai exact.

Producatorul castiga seriozitate si promptitudine, panala urma interesul lui ar fi sa vanda cat mai mult cat mai repede.

 

Cat despre firmele de afara nu o sa intru in mai multe detalii o sa va dau doar un exemplu.

 

https://www.ebay.co.uk/itm/BRAND-NEW-RADIATOR-JEEP-GRAND-CHEROKEE-CHEROKEE-1995-TO-2001-2-5-TURBO-DIESEL-/282667431104

 

Eu am facut la Timisoara (Raal Vest), tot pentru VM 2.5. Le-am trimis radiatorul meu vechi, am cerut sa fie mai gros cel nou si la final am achitat 1300 sau 1500 lei (degeaba, ca tot a cedat ceva la motor, dar nu din cauza supraincalzirii)

 

Sincer, transportul din UK este ieftin, de ce nu cumperi direct? Cu tot cu transport iesi mai ieftin decat facut la comanda din tara.

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator aluminiu cu eficienta ridicata pentru xj 2,5 VM

 

totul tine de felul in care iti expui problema...am facut peste 100 de radiatoare si intercoolere ptr o gama diversa de masini...de la cele stock pana la unicate....fara nici o problema.....scuze...la un radiator diametrul intrare/iesire era mai mic cu 1mm fata de cerinta iar un radiator de Cu a avut un por la bazin....in rest ...merg bine mersi si in ziua de azi.....singura problema reala a fost timpul de executie...comenzile mele intrand printre picaturi...sau intrau dupa ce-si rezolvau ei urgentele

 

radiatoarele facute in Bv le bat cu ceasul de la gara pe cele de pe ebay vis a vis de robustete :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare