Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

gv 2005 benzina 2.0 16v sau diesel hdi


Postări Recomandate

Salut!

Cum v-ati dat seama si din titlu vreau sa va intreb care dintre cele 2 motorizari este de preferat luand in considerare ca masina nu va face mai mult de 15000 de km intr-un an si masinile au in jur de 200000 km. masina va fii folosita la offraod recreational si plimbari pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gv 2005 benzina 2.0 16v sau diesel hdi

 

Oricare ,cu rezerva ca treb sa fie impecabila la motor ,la tabla/rugina si pt mine si la interior.

Intretinute bine sunt ok, neintretinute sunt o gaura fara fund.

 

Buget? Ca si eu scotocesc .... inca nu am intalnit masina asta fara rugina...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gv 2005 benzina 2.0 16v sau diesel hdi

 

2005 este anul de tranzitie intre GV1 si GV2.

2.0 16v este cel mai bun motor cu care a fost echipata GV- motor de productie Suzuki.

Motorul diesel de provenienta Mazda este bun. Insa cel Peugeot nu e deloc fiabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gv 2005 benzina 2.0 16v sau diesel hdi

 

2005 este anul de tranzitie intre GV1 si GV2.

2.0 16v este cel mai bun motor cu care a fost echipata GV- motor de productie Suzuki.

Motorul diesel de provenienta Mazda este bun. Insa cel Peugeot nu e deloc fiabil.

 

Nu stiu ce e modificat la motorul de provenienta Peugeot pe grand vitara, dar pe Peugeot acest 2.0 hdi este tanc, foarte fiabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gv 2005 benzina 2.0 16v sau diesel hdi

 

2005 este anul de tranzitie intre GV1 si GV2.

2.0 16v este cel mai bun motor cu care a fost echipata GV- motor de productie Suzuki.

Motorul diesel de provenienta Mazda este bun. Insa cel Peugeot nu e deloc fiabil.

 

Nu stiu cum sunt Peugeot-urile. Stiu despre GV1. Cred ca s-a folosit motor de pe generatie anterioara, nu contemporana de Peugeot.

La Vitara diesel intalnim acelasi aspect. Viatara diesel are motor Peugeot si nu este fiabil.

Nu neg ca ar existe GV1 ce sunt ok cu moturl diesel , dar cred ca ar fi cazuri rarisime. Cume e si cu Vitara2.0 V6. Nu au un renume bun, dar am prieten ce a avut un mariaj bun cu un astfel de motor.

Cum au spus si alti colegi, trebuie sa aleaga cu inima colegul initiator al topicului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gv 2005 benzina 2.0 16v sau diesel hdi

 

Aceleasi motoare de diesel 1,9 HDI sunt montate pe Peugeot Expert si Fiat Scudo, masini care sunt utilitare. Apai, daca nici astea nu sunt facute sa duca multi kilometri si inca se mai vad pe strazi, ce sa mai zicem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gv 2005 benzina 2.0 16v sau diesel hdi

 

Domnilor eu nu doresc a intra in polemici. Omul a intrebat despre Grand Vitara I( prima generatie). Detin GV1 si stiu ce inseamna acest model, indiferent de motorizare, prin studiu de ani de zile, atat prin documentare pe forumuri, cat si prin relationare cu detinatori de GV- ca dealtfel si despre Vitara. Concret asta e situatia pe GV sau Vitara, dupa caz. Raportat la Peugeot, trebuie sa intelegem ca logica de multe ori nu are...logica. Domniile voastre va exprimati pareri despre Peugeot. Insa topicul este despre GV1.

@Lombrea, cum spuneam, iti doresc sa alegi cu inima!

Editat de cmarin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gv 2005 benzina 2.0 16v sau diesel hdi

 

Domnilor eu nu doresc a intra in polemici. Omul a intrebat despre Grand Vitara I( prima generatie). Detin GV1 si stiu ce inseamna acest model, indiferent de motorizare, prin studiu de ani de zile, atat prin documentare pe forumuri, cat si prin relationare cu detinatori de GV- ca dealtfel si despre Vitara. Concret asta e situatia pe GV sau Vitara, dupa caz. Raportat la Peugeot, trebuie sa intelegem ca logica de multe ori nu are...logica. Domniile voastre va exprimati pareri despre Peugeot. Insa topicul este despre GV1.

@Lombrea, cum spuneam, iti doresc sa alegi cu inima!

 

Mea culpa, nu a intrebat numai despre GV1, ci de anul 2005, de tranzitie dintre GV1 si GV2. Eu am vorbit despre GV1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare