Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Informatii Pajero 2.4 benzina


catalinb13

Postări Recomandate

Salutare! Sunt nou pe forum si as dori sa aflu cateva informatii despre motorul de 2.4 benzina de pe Pajero II (1998):

 

1. Ce intereseaza pe tot romanul , cam care este consumul acestui motor?

2. Sunt probleme de fiabilitate ce se refera strict la acesta motorizare?

 

Sunt total incepator in domeniu si as dori sa achizitionez o astfel de masina pentru expeditii in tara.

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii Pajero 2.4 benzina

 

Exista, raritate, dar este echipare de fabrica.

 

2.4i (147Hp) 5 usi 147Hp Autovehicul de teren 7 locuri an 1991-1999

 

Nu stiu alte detalii dar ar trebui sa gasesti cod motor si alte info cu google.

Este foarte,foarte rar....si aici ar trebui sa te informezi de eventuale bube si mesteri.

 

Am vazut una in Bucuresti in urma cu ceva timp, decapotabila cu 2,4i si 112 Hp, parca....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii Pajero 2.4 benzina

 

Multumesc @RZV! Am tot cautat pe net dar nu gasesc decat specificatii generale. Nimic despre consum sau fiabilitate. Cred ca intradevar este foarte rar modelul. Sincer sa fiu, cu atat mai mult ma atrage :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii Pajero 2.4 benzina

 

Masina asta e la vânzare de mai bine de un an! Daca vrei sa o iei ,fii cu băgare de seamă!

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii Pajero 2.4 benzina

 

Daca din start prima problema ridicata de tine este consumul, recomand cu caldura 25 tdi, daca a doua este fiabilitatea din nou 25 tdi.

Un 25 intretinut corespunzator tine o viata intreaga.

Raritatile si fonfleurile sunt pentru oameni cu bani care au alte criterii decat cele economice atunci cand aleg o masina, daca nu te numeri printre ei iti recomad sa ramai clasic - pajero clasic, sau pajero sport, sfantul 25.

La cum arata masina din anuntul sugerat de tine nu as arunca o a doua privire la ea indiferent de motor, in plus un pajero bun costa, inca o data cat cel din anunt, spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii Pajero 2.4 benzina

 

Daca din start prima problema ridicata de tine este consumul, recomand cu caldura 25 tdi, daca a doua este fiabilitatea din nou 25 tdi.

Un 25 intretinut corespunzator tine o viata intreaga.

Raritatile si fonfleurile sunt pentru oameni cu bani care au alte criterii decat cele economice atunci cand aleg o masina, daca nu te numeri printre ei iti recomad sa ramai clasic - pajero clasic, sau pajero sport, sfantul 25.

La cum arata masina din anuntul sugerat de tine nu as arunca o a doua privire la ea indiferent de motor, in plus un pajero bun costa, inca o data cat cel din anunt, spor.

 

:grin: +1 . ii datorezi o bere lui Flow pt sfatul asta.Buna si rece.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii Pajero 2.4 benzina

 

Multumesc @Flow! Chiar mi-as dori un diesel dar imi e frica sa nu bage astia o taxa de poluare de ma costa inca odata masina. In plus de asta se aplica restrictii in tot mai multe tari motoarelor diesel si pe viitor as colinda si Europa daca reusesc sa strang ceva banuti. M-am mai uitat la acest Terrano ca alternativa:

https://www.olx.ro/oferta/nissan-terrano-2-IDaRbAr.html#b89b14faff

 

Stiu ca nici bugetul nu ma prea ajuta (2500 euro maxim) dar incerc cumva sa impac si capra si varza daca ma intelegeti :)

Sunt total deschis sugestiilor in ceea ce priveste masina de care am nevoie dar mi-as dori ceva spatios si cu capabilitati offroad cel putin la fel de bune ca ale Pajero-ului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii Pajero 2.4 benzina

 

Masinile din anunturile postate de tine par haituite si cu metastaze. :))) Eu nu inteleg ce speri tu sa cumperi cu 2200 de euro. Parerea mea este sa te gandesti bine la ce te bagi, altfel o sa iti dea lacrimile cand te apuci sa repari incontinuu la ea. Nici cu 4000 nu iei o masina absolut perfecta, dar macar nu te ingroapa in reparatii.SAu nu deodata. :))

Daca iti pui problema consumului, mai bine te orientezi catre o japoneza mica, vezi un Suzuki ceva, mai prietenos cu consum si piese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii Pajero 2.4 benzina

 

Din pacate, la 2500 nu ai ce lua 4x4.

Sa mai si bati Europa, nici atat.

mai asteapta, strange sau da toti banii pe o ruginica, mergi 1-2 ani si inveti scump, dar inveti...

 

eu as sta linistit, sa fiu in locul tau....de fapt,si acum, dupa niste ani de 4x4 sunt in aceeasi situatie ca tine cu finantele pt o masina de amuzament si mai stau - concediu, relax,bere, pana pe la 3500-4000 de luat plus 1000 de investit sa poti merge....

fara astia 4000 minim nu te sfatuiesc sa cauti,decat daca accepti o caruta cu motor pe care sa o omori in spatele casei....

Pt mers prin Europa, concedii si chestii din astea 4x4 de aventura si tura, inmulteste macar cu 3 suma ce spui ca vrei sa o dai acum......

Si nu te uita la consum. Te uiti degeaba. Sub 10 % minim nu va consuma....

 

 

Si ca sa fiu sincer pana la capat, noi acum plangem la mormant strain.

Nu ai spus ce vrei sa faci cu masina.nu ai spus daca mai ai 1-2 -5 masini....dar iti dam variante mai multe decat detalii ai dat tu.....

IA spune dumneata te rugam frumos ce-ti doresti in ce buget si atunci sa vezi pareri....in cateva fraze bune si detaliate.

eu, acum, cu ce spui si ce am inteles eu- iesit din tara si plimbari, vazand varsta matale,te -as sfatui sa dai banii pe un passat sau golf benzinar .pui gaz si mergi 2-3 ani.iertin si bun. moftul asta cu 4x4 superb si frumos nu exista decat cu gaura in buzunar.masiv.realitatea este ca putini sunt cei fericiti ce-si permit sa mearga cu o masina din 92-98 , in care au investit 5000E,dupa cei 5000 cu achizitia, platesc taxe si vignete si consuma 12-14 %ca sa faca o tura de Europa sau o Grecia la cort wildcamping de 3 saptamani......pe deasupra unora nici nu le place si descopera asat cand deja s-au capatuit cu ruginica.....:old

Spor!

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi @dcosmin! Apreciez fiecare sfat :)

 

@RZV I have a dream... :)) Scurt si la subiect am nevoie de o masina cu care sa pot urca pe coclauri, sa imi permita sa car dupa mine echipament de campat, prietena mea si un caine neastamparat. Sa fie prietenoasa cu buzunarul meu si cu experienta mea de nestiutor in domeniu. In trecut am avut o motocicleta Yamaha XT600E care m-a facut sa iubesc natura si mai mult decat o iubeam inainte dar incapeam cam greu eu , prietena mea si cainele + cort si alte alea :)) (da, am facut si asta, cainele este perfect sanatos si fericit). Momentan nu detin niciun vehicul.

Cam asta este povestea :)

 

P.S. Am uitat sa precizez ca as dori sa putem dormi in ea la nevoie :)

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii Pajero 2.4 benzina

 

Mersi @dcosmin! Apreciez fiecare sfat :)

 

@RZV I have a dream... :)) Scurt si la subiect am nevoie de o masina cu care sa pot urca pe coclauri, sa imi permita sa car dupa mine echipament de campat, prietena mea si un caine neastamparat. Sa fie prietenoasa cu buzunarul meu si cu experienta mea de nestiutor in domeniu. In trecut am avut o motocicleta Yamaha XT600E care m-a facut sa iubesc natura si mai mult decat o iubeam inainte dar incapeam cam greu eu , prietena mea si cainele + cort si alte alea :)) (da, am facut si asta, cainele este perfect sanatos si fericit). Momentan nu detin niciun vehicul.

Cam asta este povestea :)

 

P.S. Am uitat sa precizez ca as dori sa putem dormi in ea la nevoie :)

 

Fix p-acolo + 4000E

Sub bugetul asta,te incadrezi doar la Vitara. Ar trebui luata in calcul, nu stiu cum si daca ati putea dormi in ea.

Eu in aceeasi situatie vad minim Grand Vitara de la 98-99 in sus ca volum de masina si bani. asta ar fi cea mai ieftina la achizitie si intretinere.

ideal- Mitsu,Nissan,Toyota dar aici cu 4000 nu iei mai nimic .Ordinea nu-i aleatorie, este conforma cu bugetul....

 

Incearca un Terrano benzinar,poate-poate...dar nu la 2500 aia.....

eu as merge pe Mitsu de 2,8 diesel sau cu mare noroc Patrol in bugetul dat . de la +7000 te duci la alta clasa.

Nu uita sfatul cu ai 1000 pastrati pt utilat, dotat si reparat....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii Pajero 2.4 benzina

 

Si ca sa fim cinstiti, 1000 iti ajung doar de niste cauciucuri si niste schimburi de zemuri, de reparat mai usor asa, depinde si ce are de reparat. Dupa cum se stie, astea vechi sunt ca o cutie a pandorei, din ce te apuci sa repari din aia te afunzi in.. rugina, conducte frana, etrieri blocati, ba mai da cu fum, ba se ridica apa si nu stii de ce, ba nu trage.. :))) E party maxim la un cazan din asta pe care il preiei pe brancarda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii Pajero 2.4 benzina

 

Bugetul nu este suficient nici pentru o masina cu volan pe dreapta buna, sau suplimentezi bugetul, sau iei un logan mcv decent, si ala e greu de gasit in bugetul alocat.

Nu zice nimeni ca este imposibil sa ti indeplinesti vise sau sa ti atingi scopuri propuse, doar ca cu o informare potrivita, asteptand momentul oportun, facand pasii corecti ai mai multe sanse sa te bucuri nu sa te enervezi si sa stai non stop sub fiare, atunci elementul placere dispare si intervine frustarea.

Chiar daca pare dureros, si nu o spune nimeni, sau doar printre picaturi sa nu para nu stiu cum, ce doresti tu este irealizabil, trebuie sa mai schimbi din datele ecuatiei pentru a te incadra (suplimentare buget, renuntare la 4x4, renuntare la volan pe stanga, renuntare la dorinta unei masini bune (iei ce apuci), renuntare la viata personala si casatorit cu un fier mort care oricat vei munci la el nu ti va oferi vreodata satisfactie pe masura sacrificiului).

Cred ca s a vorbit suficient pe marginea subiectului, si poate ai inteles punctele de vedere justificate sustinute de oameni cu experienta, spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii Pajero 2.4 benzina

 

Multumesc tuturor pentru indrumare si sfaturi. Am inteles ca nu am sanse sa gasesc o masina ok in banii astia. M-ati salvat de la o investitie proasta si apreciez. O sa mai strang ceva banuti si poate o sa reusesc sa iau o masina buna. E greu in Romanica noastra ...

Cand imi iau masina, va vizitez si dau o bere :) Multumesc inca odata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii Pajero 2.4 benzina

 

Multumesc tuturor pentru indrumare si sfaturi. Am inteles ca nu am sanse sa gasesc o masina ok in banii astia. M-ati salvat de la o investitie proasta si apreciez. O sa mai strang ceva banuti si poate o sa reusesc sa iau o masina buna. E greu in Romanica noastra ...

Cand imi iau masina, va vizitez si dau o bere :) Multumesc inca odata!

 

Colegul @Flow e brasovean de-al tau.....Tine aproape de el ca se pricepe bine la tot felul de masini si sigur te va ajuta in alegerea unei masini bune !:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare