Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sugestii upgrade suspensie LC 120 lwb din 2007


mk2

Postări Recomandate

Salutare tuturor si multumiri anticipate!

 

Am o LC 120 lwb din 2007, lung si as dori sa fac un upgrade al suspensiei, sens in iau in calcul un kit inaltare + 4-5 cm.

 

Masina e folosita preponderent sosea si forestiere.

 

Ce sugestii aveti? (Inclusiv tipul de amortizor)

Dincolo de clasicii Ome, Iron...am mai primit sugestii si Dobinson sau Terrain Tamer.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii upgrade suspensie

 

De 6 ani am OME Sport. Pe vremea aceea era cam singura optiune.

Am troliu pe fata si sertare in spate.

 

Au facut si ceva offroad si cateva cupe clasa standard de pe vremuri.

Inca se tin foarte bine desi acum masina e preponderent de strada.

 

Sunt destul de rigide si masina sta mult mai bine pe curbe unde inainte era barca. Dari confortul nu mai este acelas, mai ales in spate.

TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii upgrade suspensie LC 120 lwb din 2007

 

Tocmai am terminat reparatia unei suspensii pneumatice la un 120 din 2007.

Ambele perne erau sparte.

Am recomandat un kit de suspensie OME impreuna cu kit-ul de conversie de la perne de aer la arcuri elicoidale.

Totusi, clientul a decis ca sa pastreze pernele datorita factorilor de confort, autoreglaj al inaltimii, modificarea manuala a inaltimii si a tariei amortizoarelor.

 

Am montat doua perne originale Toyota, reglat senzorii si totul e ok.

 

32186395_10216143797178588_7082734420695711744_o.thumb.jpg.c1031ccba12a8dd31e13d1a0884a518c.jpg32215510_10216143797858605_4050981933469925376_o.thumb.jpg.e8e209775b8c6a11e4fca95983a0ebb5.jpg

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sugestii upgrade suspensie LC 120 lwb din 2007

 

Aveam un am amortizor dus si am ales sa le schimb pe toate acum doi - trei ani. Mi-am pus amortizoare Ironman inaltime standard si am pastrat arcurile originale. Suspensia e un pic mai rigida, masina are o tinuta buna de drum mult mai buna decat cu amortizoarele vechi. Am ales Ironman ca erau mai ieftine si disponibile in timp mai scurt.

"A bon entendeur, salut!"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Salut,

Am inceput sa pregatesc masina (si) pt expeditii overland, afara de utilizarea ei ca family car Nimic hard core dar anticipez sute de km de macadam si piste innisipate.

Masina are amortizoare tems si perne aer spate originale, fara probleme de 13 ani.

Arcurile fata s-au lasat vreo 2 cm, uzura fireasca.

Fara bull bar sau winch, cu set complet scuturi si sertare.spate. Stau in GVM orice ar fi. Roti 265/70R17.

Caut o solutie de suspensie suficient de rezistenta pt scop care sa pastreze pe cat posibil inaltimea standard a masinii si care sa functioneze cu pernele de aer OE (le voi improspata tot cu originale). Evident, functia tems a amortizoarelor dispare.

Am tot studiat la australieni (Prado120 Grande) si la americani (GX470). Pare ca exista solutii chiar si in cazul in care noua suspensie inalta cu 1.5-3 cm (se 'pacalesc' senzorii de nivel inaltandu-i cu cei 1.5-3 cm). 3cm e limita extrema pt ca apoi pernele nu mai calca corect pe suporti si pocnesc. Cel mai bine ar fi fara inaltare pe spate iar pe fata adusa suspensia la nivelul de 'nou'.

 

Stiu ca e mai neobisnuita la noi o astfel de configuratie a suspensiei pt TLC120, dar are cineva idei sau experienta in acest sens?

 

Multumesc anticipat!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar din interesul pentru expeditii si overland,vorbesc .

Sa stii ca invariabil, cea mai buna solutie este cea mai simpla. Daca ai de gand sa pleci candva si sa profiti de piste de nisip, ar trebui sa te gandesti ca 120 in Africa este destul de comun,DAR mult mai repede gasesti-servisezi arcuri amortizoare decat perne de aer si solutii ce "pacalesc" senzorii de suspensie....

 

In cele mai multe cazuri,oamenii renunta la senzori si perne si pun...(orice vrei ca suspensie) nu incearca sa-si complice viata cu solutii de nisa .

 

Asta este doar parerea mea, poti sa accepti sfatul poti sa il ignori.

 

Eu as merge la GTC pt o discutie in sensul asta. Stiu 2-3 buc 120 pregatite de ei pt ture,au ceva experienta in asta si la ei am vazut mai des modificarea din perne in suspensie dedicata offroad. poate asta ajuta mai mult discutia ......

  • Like 1

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Multumesc pt opinie. Da, stiu am vb cu GTC, acolo am facut deja niste modificari la masina si am mers de cateva ori si la service de-a lungul timpului.

 

Suspensia originala a masinii este incredibil de performanta, inclusiv in off road usor-moderat.

O suspensie noua, merge f bine in desert sau macadam cu un pic de grija si cu greutatea maxima sub limita din talon. Dar o astfel de exploatare ii scurteaza mult viata iar inlocuirea cu original e foarte scumpa si nejustificata.

De aceea optez pt o suspensie cu durabilitate mai buna in off road, amortizoare si arcuri fata iar pe spate amortizoare cu perne de aer. Acest tip de suspensie se practica uzual in tari unde parcul de TLC 120 cu astfel de dotare respectiv cel de Lexus GX470 e suficient de mare. Ba chiar se foloseste si cu lift 0-2". Atata vreme cat amortizoarele originale (mai sensibile si cu electronica pe ele) se inlocuiesc cu unele off road iar pe spate sistemul de compresie aer e verificat regulat si pernele sunt noi, configuratia are sanse sa functioneze la cateva ture. Cand cedeaza o componenta scumpa gen compresor aer, atunci da, e eficienta si justifcata conversia la arcuri.

 

Sigur, exista un risc ca o astfel de defectiune sa survina in timpul turei, dar e relativ simplu de rezolvat. Oricum, la mersul in ture riscul de surprize tehnice nu poate fi evitat 100%.

 

Deci da, as vrea sa incerc aceasta configuratie de suspensie si cum ziceam, ma interesa opinia unora care au mai incercat. Altfel, revin cu impresii dupa ce o fac, cum m-oi descurca.

 

Drumuri safe!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:h5 spor la modificat!

 

Sunt curios daca vine cineva, posesor de 120, sa spuna ca a facut asa ceva. Eu am auzit doar de modificari in sensul invers ....... sunt mare fan 120, am cautat unul bun cateva luni.

 

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt posesori de J120 care si-au pus FOX-uri.

Terrain Tamer sunt la fel de interesante. https://www.terraintamer.com/ro/4wd-products/suspension/pro-shock-absorbers

 

Multumesc!

 

Ma bucur ca am gasit TT distribuit in Europa. OME nu am vazut sa aiba ce ma intereseaza, mai astept un rasp de la dir tehnic al distrib european. Tough Dog nu par disponibile in EU iar in Bilstein nu prea am incredere pt aplicatii 4x4. Koni, nu sunt suficient de familiar cu ele.

 

Le-am scris, sa vad ce raspund, ce configuratie sugereaza si daca totul e ok, iau de la ei si o montez local.

 

Inca o data, multumesc!

Revin cu f/b cand am ceva concret, util pt forum.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Multumesc!

 

Ma bucur ca am gasit TT distribuit in Europa. OME nu am vazut sa aiba ce ma intereseaza, mai astept un rasp de la dir tehnic al distrib european. Tough Dog nu par disponibile in EU iar in Bilstein nu prea am incredere pt aplicatii 4x4. Koni, nu sunt suficient de familiar cu ele.

 

Le-am scris, sa vad ce raspund, ce configuratie sugereaza si daca totul e ok, iau de la ei si o montez local.

 

Inca o data, multumesc!

Revin cu f/b cand am ceva concret, util pt forum.

 

Terrain Tamer este reprezentat in Romania de GTC! https://shop.gtcauto.ro/producatori/terrain-tamer

  • Like 1

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Poate te ajuta. Aici gasesti comparatii privind dimensiunile amortizoarelor precum si rebound-ul.

O varianta foarte buna ar fi cu amortizorul OME 60004. Polonezii folosesc combinatia pentru ture offroad.

Limiteaza-te la 575-580mm deschidere, altfel pe flexare iese perna din suport.

TPS0028 are 600mm este prea lung si sare perna Poti prinde perna jos dar se va rupe clema de sus.

 

LC120.thumb.png.4818f067718dfd42171ffb6ca6c5a6bc.png

Editat de TractoRila
  • Like 2
''Viata trebuie savurata, nu suportata''
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:h5 spor la modificat!

 

Sunt curios daca vine cineva, posesor de 120, sa spuna ca a facut asa ceva. Eu am auzit doar de modificari in sensul invers ....... sunt mare fan 120, am cautat unul bun cateva luni.

 

RZV-ule daca te mai pasioneaza o masina de la mine....te astept la o cafea

  • Like 1
''Viata trebuie savurata, nu suportata''
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut TractoRila,

 

Multumesc pentru sfaturi. Fiind membru si pe pradopoint.au, am citit cat de multe info am putut pe tema asta si m-am documentat si cu acest tabel.

 

In final am ales amortizoare Toughdog 401116 (neajustabile) pe spate si 404400 (neajustabile) pe fata cu arcuri King KTFS-101 cu 0-25mm lift. Pe fata diferenta este de +10mm vs lungimea extinsa a amortizoarelor OE, nu cred ca pune probleme, mai ales ca regimul de utilizare pe acre-l am in vedere nu cred sa foloseasca vreodata mai mult de 50-70% din flexarea maxima. Probabil voi pune la baza airbagului un R-pin pt sigurantare iar sus, nu stiu, nimic cel mai probabil inafara clipsului original.

 

Cu roti 265/70 (+13mm) voi castiga probabil (vs factory level) maxim 25mm pe fata si cam tot asa pe spate (+10mm ii voi scoate din inaltarea senzorilor) ceea ce pt mine este la limita superioara a ce mi-am propus (0-20mm lift vs factory level).

 

Astept sa vina amrotizoarele, voi comanda si airbagurile OE siprobabil prin Feb fac inlocuirea.

 

Multumesc inca odata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Ceva vesti/impresii despre noul setup? Cum se descurca si cat de confortabil este dupa modificare?

 

 

Salut TractoRila,

 

Multumesc pentru sfaturi. Fiind membru si pe pradopoint.au, am citit cat de multe info am putut pe tema asta si m-am documentat si cu acest tabel.

 

In final am ales amortizoare Toughdog 401116 (neajustabile) pe spate si 404400 (neajustabile) pe fata cu arcuri King KTFS-101 cu 0-25mm lift. Pe fata diferenta este de +10mm vs lungimea extinsa a amortizoarelor OE, nu cred ca pune probleme, mai ales ca regimul de utilizare pe acre-l am in vedere nu cred sa foloseasca vreodata mai mult de 50-70% din flexarea maxima. Probabil voi pune la baza airbagului un R-pin pt sigurantare iar sus, nu stiu, nimic cel mai probabil inafara clipsului original.

 

Cu roti 265/70 (+13mm) voi castiga probabil (vs factory level) maxim 25mm pe fata si cam tot asa pe spate (+10mm ii voi scoate din inaltarea senzorilor) ceea ce pt mine este la limita superioara a ce mi-am propus (0-20mm lift vs factory level).

 

Astept sa vina amrotizoarele, voi comanda si airbagurile OE siprobabil prin Feb fac inlocuirea.

 

Multumesc inca odata!

 

 

''Viata trebuie savurata, nu suportata''
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus o placa de troliu si un troliu 9.5 xp...ca urmare , masina s-a aplecat pe fata. Intentionez sa pun arcuri noi( sunt din 2006) , aveti ceva idee ?

Masina are TEMS si pneumatice pe spate, pe care intentionez sa le pastrez.Masina mai iese pe ceva macadam , nimic exagerat. Ma gandeam si eu la King Springs KTFS-101, oare ???

Land Rover Discovery 2 , 2004automat,TD5 pentru plimbare

BMW 1200 GS LC Adventure pentru ture

Land Rover Defender 110 , 1999, TD5 pentru alte ture

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva vesti/impresii despre noul setup? Cum se descurca si cat de confortabil este dupa modificare?

 

 

Salut,

 

Nu am inca noutati.

Livrarea s-a amanat cu aproape 1.5 luni din cauza ca din Australia containerele pleaca foarte greu. Sper sa ajunga pana in 15 Apr.

Intre timp m-am razgandit cu anvelopele. Merg tot pe BFG KO2 insa pe dimensiunea originala (265/65) si nu 265/70 cum intentionam.

1.3 cm lift nu inseamna nimic in real life asa ca nu vreau riscul sa 'stresez' rulmentii degeaba. Si nici sa ma abat de la standardul din talon ca sa aiba garcea, de la noi sau de aiurea, motiv sa ma tapeze.

 

Revin sa cu impresii dupa montaj.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus o placa de troliu si un troliu 9.5 xp...ca urmare , masina s-a aplecat pe fata. Intentionez sa pun arcuri noi( sunt din 2006) , aveti ceva idee ?

Masina are TEMS si pneumatice pe spate, pe care intentionez sa le pastrez.Masina mai iese pe ceva macadam , nimic exagerat. Ma gandeam si eu la King Springs KTFS-101, oare ???

 

Salut,

 

Daca arcurile sunt originale (2006) e clar ca au uzura mare si-s lasate, minim 1-1.5cm.

Pastrarea pernelor pe spate nu te lasa sa te inalti prea mult pe fata. Am avut aceeasi problema, doar ca eu nu am ingreunat cu nimic (notabil) fata asa ca pot sa folosesc arcuri standard fara lift.

King au KTFS 101 de care am luat eu care au zero lift (in fapt insa ofera 0-2cm lift functie de greutatea efectiva a puntii fata - tip motor, mici chestii puse gen a2a baterie, etc).

 

Pentru lift DE PANA LA 4 cm (!) ar trebui sa iei KTFR 101. Nu stiu ce greutate suplimentara inseamna troliul cu tot cu placa de fixare si ce influenta are in alegerea arcului.

Ar trebui sa intrebi la http://www.euro4x4parts.com. Sunt experti in asta. si unde au nevoie de info suplimentara vorbesc direct in Australia la fabricant.

Nu intreba la dealeri locali pt ca 1) pur si simplu nu se pricep la fineturi sau 2) vor sa-ti vanda fier de care n-ai nevoie.

 

Dar daca vei lua KTFR 101 va trebui sa cam convertesti pernele la arcuri pe spate (si odata cu fata sa iei arcuri pereche si pt spate).

Pernele le poti pacali din senzori dar nu mai mult de 1-1.5 cm si asta preferabil cu perne noi noute cu cauciucul proaspat, nu de 15 ani, coapte. Functia de autoleveling face restul oricum dar nu vrei sa pui stres mare si continuu pe compresor si tot circuitul pneumatic aferent.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Eu am schimbat suspensia originala (dupa 17 ani!!!) cu Bilstein B6 fata si spate. Fara ridicare. Am zis sa pastrez tinuta de drum. Sta bine pe viraje, putin mai tare dar este normal dupa "barcile" vechi. Arcurile au ramasa originale deocamdata sa vad cu se comporta.

Stiu ca aici discutati de suspensii dar am si eu o intrebare: as avea nevoie de un portbagaj care sa duca 100kg max. Credeti ca tin barile de fabrica ? Si de unde pot gasi unul bine facut? Multumesc!

 

Pentru semnarea petitiei, aici: http://www.rosiamontana.net/
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
Eu am schimbat suspensia originala (dupa 17 ani!!!) cu Bilstein B6 fata si spate. Fara ridicare. Am zis sa pastrez tinuta de drum. Sta bine pe viraje, putin mai tare dar este normal dupa "barcile" vechi. Arcurile au ramasa originale deocamdata sa vad cu se comporta.

Stiu ca aici discutati de suspensii dar am si eu o intrebare: as avea nevoie de un portbagaj care sa duca 100kg max. Credeti ca tin barile de fabrica ? Si de unde pot gasi unul bine facut? Multumesc!

 

Salut,

 

Fabricantul indica greutatea maxima (in mers) suportata pe plafonul TLC120 de 75kg.

Greutatea maxima statica este 300kg, parca (adica cat tine plafonul cu masina oprita pe plan orizontal).

In cazul utilizarii in regim off road, greutatea maxima in mers se reduce la 50% (38kg) conform fabricantilor consacrati de roof racks (ARB, Front Runner, Rhinorack, Yakima, More polonezi, Thule...).

 

Si da, evident ca barile originale longitudinale tin perfect si daca masina ta a venit cu ele, ar trebui folosite cu orice model de platforma si picioare ofera fabricantii indicati mai sus. Nu merita date jos pentru ca apoi sa cumperi varianta mai scumpa de portbagaj cu picioare care suplinesc absenta barilor originale,.

 

Singurul inconvenient este ca aceste portbagaje (platforma cu.picioare de prindere pe barile longitudinale) costa de la 550 euro (More) la 1250 eur (Rhinorack, Front Runner). Plus ca iti vor mai trebui niste optionale (pini de prindere, deflector vant, etc). Merge sa folosesti si bari transversale Thule , depinde ce vrei sa cari pe acoperis. Cei de la Thule sunt foarte inventivi, smart si saritori daca genul.asta de sistem iti e suficient. Mie din pacate, nu.

succes!

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Domnilor,

'Minunea' s-a intamplat in sfarsit dupa ce a fost nevoie ca o groaza de planete sa se alinieze pentru asta. Zic doar ca livrarile ultra-intarziate din Australia in pandemie plus dumele pe care le mai da DHL in livrarea coletelor intra-EU au facut ca timpul de asteptare de la comanda si avans sa fie de cca 5 luni.

 

Ieri am montat noile suspensii. Am folosit:

Amortizor fata: Toughdog FC404400 (open 564mm; closed 425mm; min lift 0mm, max lift 40mm)

Amortizor spate: Toughdog FC401116 (open 585mm; closed 360mm; min lift 0mm, max lift 40mm)

Arcuri fata: King Coils KTFS-101 (standard height, 0mm lift)

'Arcuri spate': perne aer OE proaspete, preventiv (cele vechi de 13.5 ani inlocuite le pastrez ca rezerva).

Dupa montaj am refacut si geometria rotilor si directiei.

Cost total piese + manopera €1,400.

 

Masina si-a cam pastrat cotele anterioare ale suspensiei (poate + 5-7mm distribuiti usor inegal intre stanga si dreapta) rezultand: cca 735mm fata si cca 775mm spatele pe N).

 

In rest nu am observat diferente notabile pe sosea (200km). Pare ca pe fata amortizarea e ceva mai confortabila decat amortizoarele originale pe setarea Sport (pozitia 4).

Pe spate e sensibil mai rigida fata de amortizorul original in aceeasi setare.

Pot spune ca in general nu e o diferenta notabila pe asfalt fata de vechea suspensie, ceea ce este mai bine decat m-am asteptat iar cotele de inaltime nu schimba usurinta de a accesa garaje scunde cum e al meu, deci inca o temere neconfirmata!

Pe piatra cubica cu denivelari, masina se simte mai rigida pe ambele punti si amortizarea ofera un feedback mai bun in directie si stabilitate (mai putin barca).

 

Voi monta curand si anvelopele BFG. Am ales in final dimensiunea 275/65/17 pentru ca diferenta de diametru fata de standard este <3% (spre deosebire de 265/70/17 unde ar depasi 3%) si disponibilitatea BFG la aceste dimensiuni e incomparabil mai buna.

 

Btw, intereseaxa pe cineva un set de 4 Bridgestone Dueler H/T 840 din 2016 cu sub 35000km tinute doar in garaj?

 

Revin cu impresii din utilizarea noii suspensii daca apare ceva remarcabil de zis.

Editat de 120PradoFan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Intervin si eu cu problemele intampinate cu ocazia trecerii la OME-uri. Liftul castigat efectiv (masuratoare facuta la prag) a fost de 7 cm fata de suspensia veche demontata.

In primul rand au fost probleme cu suruburile excentrice de reglaj ale basculelor inferioare fata care ruginite fiind se incapatanau sa isi faca treaba si sa regleze unghiurile. Incepand sa ma documentez am inteles ca imi va fi imposibil de adus geometria "pe 0" fara sa schimb si basculele superioare care, plastic spus, au ramas mici. Tot mici se pare ca au ramas si planetarele care pocnesc in viraj maxim. Asta pe fata. Pe spate, cu siguranta, va trebui inlocuita bara panhart cu una reglabila care sa permita reglajul pe spate.

La toate acestea adaug si schimbarea furtunelor de frana cu unele mai lungi. Pe asfalt sunt ok, insa in teren, la flexari, incep sa imi vina imi vin fel de fel de ganduri :)

 

Iar ultima problema este ca in Sibiu nu am unde sa imi reglez geometria. Prietenii de pe forum, care sunt din Sibiu, imi vor spune sa merg la tipul de pe strada Paris. Ei bine acolo este in felul urmator: la rand sunt 20 de gaini. Tu, a 21 -a, ti-o furi de la individul care are o greata pe care nu i-o poti combate nici cu un tir de lamai... Tipic romanesc....

Mmmmm... NISSAN!

 

"Nu este nicio rusine sa te nasti prost. Rusine e sa mori prost." Marin Sorescu

 

- Off Road Club Sibiu -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intervin si eu cu problemele intampinate cu ocazia trecerii la OME-uri. Liftul castigat efectiv (masuratoare facuta la prag) a fost de 7 cm fata de suspensia veche demontata.

In primul rand au fost probleme cu suruburile excentrice de reglaj ale basculelor inferioare fata care ruginite fiind se incapatanau sa isi faca treaba si sa regleze unghiurile. Incepand sa ma documentez am inteles ca imi va fi imposibil de adus geometria "pe 0" fara sa schimb si basculele superioare care, plastic spus, au ramas mici. Tot mici se pare ca au ramas si planetarele care pocnesc in viraj maxim. Asta pe fata. Pe spate, cu siguranta, va trebui inlocuita bara panhart cu una reglabila care sa permita reglajul pe spate.

La toate acestea adaug si schimbarea furtunelor de frana cu unele mai lungi. Pe asfalt sunt ok, insa in teren, la flexari, incep sa imi vina imi vin fel de fel de ganduri :)

 

Iar ultima problema este ca in Sibiu nu am unde sa imi reglez geometria. Prietenii de pe forum, care sunt din Sibiu, imi vor spune sa merg la tipul de pe strada Paris. Ei bine acolo este in felul urmator: la rand sunt 20 de gaini. Tu, a 21 -a, ti-o furi de la individul care are o greata pe care nu i-o poti combate nici cu un tir de lamai... Tipic romanesc....

 

 

Ciudat! Niciun service de roti nu dispune de instalatie de reglat unghiurile? Si nici service-ul vreunei reprezentante auto din zona? Este o operatiune banala recomandata, daca nu chiar la schimbul de roti aferent fiecarui sezon, macar la 2 ani.

 

Cat priveste operatiunile complementare schimbului de suspensie cu ridicare de peste 2" (5cm), intr-adevar, sunt necesare:

 

-Inlocuirea basculelor superioare

-Montajul unui kit de coborare a diferentialului tocmai pentru a aduce la normal unghiul planetarelor.

-La anumite modele, inlocuirea barii panhardt cu una reglabila.

 

Sunt etapele normale ale operatiunii de inaltare din suspensie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare