Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Legea 260/2017, noi termene privind ITP.


ctinu

Postări Recomandate

Cum se procedeaza?

 

Potrivit legii care, in cazul in speta, intra in vigoare la 01.01.2018:

 

Verificarea tehnica a autoturismelor se efectueaza "la 2 ani, respectiv la un an în cazul autovehiculelor care au o vechime de cel puţin 12 ani, cu excepţia vehiculelor de interes istoric;”. (art 2 al.3)

 

RAR-ul care citeaza aceeasi lege vine cu o completare:

 

– "pentru autoturismele în circulaţie, data următoarei inspecţii tehnice periodice menţionate pe anexa la certificatul de înmatriculare al vehiculului rămâne valabilă."

 

http://www.rarom.ro/?p=5461

Editat de ctinu
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

si care e nelamurirea ?????

daca eu am ITP valabil inca 18 luni sa zicem......cand expira trebuie sa il refac.....

dar dupa aceea din 12 in 12 luni....

etc....

 

Cum se procedeaza?

 

Potrivit legii care, in cazul in speta, intra in vigoare la 01.01.2018:

 

Verificarea tehnica a autoturismelor se efectueaza "la 2 ani, respectiv la un an în cazul autovehiculelor care au o vechime de cel puţin 12 ani, cu excepţia vehiculelor de interes istoric;”. (art 2 al.3)

 

RAR-ul care citeaza aceeasi lege vine cu o completare:

 

– "pentru autoturismele în circulaţie, data următoarei inspecţii tehnice periodice menţionate pe anexa la certificatul de înmatriculare al vehiculului rămâne valabilă."

 

http://www.rarom.ro/?p=5461

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

Ce inseamna autovehicule "noi" ?

Dupa cat timp o masina nu mai este "noua" ?

 

Adica, imi cumpar masina anul asta, 2018 si de-abia peste 3 ani ii fac ITP-ul ?

 

Deci, o masina dupa 3 ani de la prima inmatriculare sau de la data fabricatiei nu mai este "noua" ? Sau cum ?

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

Cel mai probabil, cand iei prima data talonul pt o masina noua (noua adica luata de la dealer/producator. Abia fabricata) o sa ai pe el trecut urmatorul ITP peste 3 ani. (Cum zicea colegu mai sus, noi tre sa mergem la ITP cand scrie in talon. Nu tre sa calculam anii. Ce e trecut acolo, aiai e.)

 

Nu vad de ce ar conta data fabricatiei. Daca a stat 1 an in parcarea dealerului ca nu a avut client pt ea, tot noua e. Ca nu e uzata. Tot 0km are.

 

PS: Nu am informatii oficiale. Doar imi dau si eu cu parerea.

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

@Patriciu

E o situatie/interpretare posibila, dar, in lipsa unei reglementari legale (norme de aplicare, ordin de ministru) ramai la mana celui care o interpreteaza.

O alta interpretare ar fi: un an de la ultima ITP, indiferent cand ai facut-o.

Daca se aplica legea existenta pana la 01.01.2018 (exemplul tau), atunci masinile noi (inmatriculate in 2016, 2017) ar trebui inspectate dupa 2 ani, nu dupa 3, cum prevede legea actuala.

 

Deci, nedumerirea mea, cum se aplica legea pt. masinile vechi? Poate sunt colegi care cunosc din surse sigure raspunsul.

 

@Astral

"Adica, imi cumpar masina anul asta, 2018 si de-abia peste 3 ani ii fac ITP-ul ?"

 

Asa e potrivit acestei legi. In acceptiunea ei, masina noua este cea inmatriculata pt. prima data, indiferent cat a mai stat prin depozite, dupa iesirea din fabrica. Din acel moment masina incepe sa imbatraneasca, dar beneficiaza de termenul de 3 ani ca "masina inmatriculata de noua".

In urma Directivei UE avuta in vedere la elaborarea acestei legi se va modifica, mai mult ca sigur si anexa certificatului de inmatriculare unde sunt consemnate ITP.

 

Probabil vor trebui asteptate normele de aplicare.

Editat de ctinu
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

crede-ma ca nu e nimic de interpretat.......nu trebuie asteptat nimic....nici norme nimic....

am ITP valabil.....PUNCT....cand expira se va aplica noua lege.......

si la masinile noi , adica 0 km , chiar daca e fabricata acum 5 ani , eu daca ACUM o vand ( ca dealer ) de acum incepe numaratoarea de 3 ani...

ce este valabil este valabil si gata :)

stima

 

 

 

@Patriciu

E o situatie/interpretare posibila, dar, in lipsa unei reglementari legale (norme de aplicare, ordin de ministru) ramai la mana celui care o interpreteaza.

O alta interpretare ar fi: un an de la ultima ITP, indiferent cand ai facut-o.

Daca se aplica legea existenta pana la 01.01.2018 (exemplul tau), atunci masinile noi (inmatriculate in 2016, 2017) ar trebui inspectate dupa 2 ani, nu dupa 3, cum prevede legea actuala.

 

Deci, nedumerirea mea, cum se aplica legea pt. masinile vechi? Poate sunt colegi care cunosc din surse sigure raspunsul.

 

@Astral

"Adica, imi cumpar masina anul asta, 2018 si de-abia peste 3 ani ii fac ITP-ul ?"

 

Asa e potrivit acestei legi. In acceptiunea ei, masina noua este cea inmatriculata pt. prima data, indiferent cat a mai stat prin depozite, dupa iesirea din fabrica. Din acel moment masina incepe sa imbatraneasca, dar beneficiaza de termenul de 3 ani ca "masina inmatriculata de noua".

In urma Directivei UE avuta in vedere la elaborarea acestei legi se va modifica, mai mult ca sigur si anexa certificatului de inmatriculare unde sunt consemnate ITP.

 

Probabil vor trebui asteptate normele de aplicare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

@Patriciu

 

Fie precum spui! Iti doresc ca la o eventuala intalnire, Garcea sa gandeasca la fel ca tine!

 

De dragul discutiei, as dori un raspuns (aratand pe ce se bazeaza) in doua situatii concrete: cand se inspecteaza

1)-o masina veche avand ITP facut la 01.06.2017 si

2)-una noua, cumparata in 01.06.2016 cu data urmatoarei inspectii inscrisa in anexa, 01.06.2018?

 

Cu aceeasi stima

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

In ambele cazuri la data expirarii ITP trecuta in talon.

 

Sa inteleg ca toate masinile noi, inmatriculate in ultimii doi ani ( inclusiv la 31.12.2017) vor face itp dupa 2 ani? Pt. ca asa scrie in talon.

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

Si atunci care sunt alea "noi" care fac ITP-ul la 3 ani ?

 

Dupa inmatriculare primul ITP se face la 3 ani.

Dupa aia din 2 in 2 ani pina la implinirea a 12 ani.

Asa era si prin anii 90, masina noua avea 2 ani ITP, dupa aia anual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

o masina care parcurge 180000 km intr-un an...mai e noua....dupa un an?

 

sau asta e doar un detaliu amarat?

 

Detaliu bre, ca daca era dupa vechime, se facea dupa km :grin:

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

o masina care parcurge 180000 km intr-un an...mai e noua....dupa un an?

 

sau asta e doar un detaliu amarat?

 

Este o lege gandita romaneste. Rapid (ca doar trebuie aplicata imediat), simplu (sa nu le bubuie creierii), fara a avea cunostinte in domeniu (prosti facuti gramada), fara a avea efectul scontat (cel teoretic, pt ca cel practic exista, dupa interesele celor care "comanda" legile respective).

 

La fel cum anvelopele "de iarna" acceptate, conform legii, trebuie sa aibe doar un simplu marcaj "M+S", nimic altceva.

La fel cum vor sa introduca restrictia de circulatie pt autoturisme, in functie de norma euro.

La fel ca foarte multe legi, din foarte multe domenii, care sunt ori aberante, ori facute pt a favoriza/proteja infractorii (mai ales pe cei "de sus").

 

Asa, ca un scurt istoric, doar legat de masini, pt a evidentia interesele tarilor mari de a scapa de masinile vechi ("trimitandu-le" in tarile neinsemnate), ca apoi sa impuna acelor tari diverse lucruri pentru a-i face sa se lepede de ele: intrare in UE si eliminare taxe vamale, taxa auto/de mediu, program rabla, suspendare/reintroducere taxa, ITP des pt masini mai vechi si rar pt masini noi, restrictie circulatie in functie de norma euro (daca se va aproba).

 

Daca s-ar fi urmarit cu adevarat introducerea unei legi care sa tina pe strada (pe cat posibil) doar masinile in stare tehnica buna, s-ar fi introdus ITP anual pentru TOATE masinile, indiferent de vechime si km.

Asa cum o masina noua poate parcurge 100.000 km intr-un an, o masina veche poate parcurge sub 5000 km in acel an. De asemenea, si utilizatorul unei masini isi poate bate joc de ea sau o poate tine numai in puf. Asta se aplica si in cazul restrictiilor privind circulatia, in functie de norma euro, pt ca un euro 5, care face 100.000 km intr-un an, va polua mai mult decat un euro 2, care face sub 5000 km in acelasi an.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

Zilele astea au intrat in vigoare noile reglementari privind ITP-ul.

Cunosc caz in Bucuresti in care masina din 2011 a fost respinsa la noxe imediat dupa intrarea in vigoare a "normelor, camerelor video etc".

Acum e nebunia aia de dupa aplicarea imperativa a legii...scapa cine stie sa citeasca printre virgule.

 

Dupa ce se vor inchide toate cotetele si garajele care dadeau ITP-ul pe 50-100 de lei, probabil ca lucrurile se vor calma.

Sau, vor continua controalele si sanctiunile pana ramane pe piata "cine trebuie".

 

Una peste alta, e bine ca ne aliniem la normele europene insa circulam pe aceleasi drumuri comuniste pline de gauri.

 

PS: nu numai la noi e asa.

Luna trecuta am facut varianta inspectiei periodice in Franta pentru masina mea.

Pana in 2020...scuze 20-20 stau linistit, dupa care mai vedem caci s-au inasprit foarte mult regulile si la ei :old

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

povestea e oricum "romaneasca" ... deunazi am fost sa fac ITP-ul la un wrangler din 89, Non Euro... a trecut cu bine... dar stand de vb cu inginerul de acolo si intrebandu-l cum se face sa imi pot actualiza norma Euro conform emisiilor, mi-a spus ca Nu se poate, deoarece chiar daca am emisii mici, modelul de motor din carti este vechi si asta este... de ce l-am intrebat asta, inaintea mea a trecut un Opel astra diesel Euro 4 care avea ... cu cca 15-18 mg CO2 mai mult decat wranglerul :)) ... care e motor pe benzina din 89 :) ..... concluziile le trageti singuri...

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

In ambele cazuri la data expirarii ITP trecuta in talon.

 

Ar fi foarte bine daca ai putea indica vreo sursa oficiala (dincolo de principiul "legea reglementeaza pt. viitor").

Ne-ar ajuta sa navigam printre virgule, vorba unui clasic in viata, de pe forum.

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

... ce se intampla in timpul perioadei de revenire .... se mai aplica revenirea pentru ITP ?

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

Eu unul chiar nu inteleg topicul asta, daca zice legea ca "data următoarei inspecţii tehnice periodice menţionate pe anexa la certificatul de înmatriculare al vehiculului rămâne valabilă"

 

Cand te duci la ITP sa-l faci o sa ai surpriza ca urmatoarea data cand trebuie sa te prezinti la ITP este peste un an , in loc de 2 !

Tu nu socotesti nimic, socotesc ei si tu citesti ce scrie pe talon, cand trebuie sa te prezinti in functie de ce an ai, ce vehicul ai , etc.

Editat de danciucu
  • Like 1
XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Legea 260/2017, noi termene privind ITP.

 

Eu unul chiar nu inteleg topicul asta, daca zice legea ca "data următoarei inspecţii tehnice periodice menţionate pe anexa la certificatul de înmatriculare al vehiculului rămâne valabilă"

 

Ai dreptate.

M-am impiedicat de articolele care ma dureau si n-am mai citit legea pana la sfarsit, unde era precizarea (art.III/2)

Mea culpa.

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare