Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sunet metalic la accelerare Mercedes GLK


Andrei2018

Postări Recomandate

Salutare tuturor ,

 

Am urmatoarea problema careia nu ii dau de cap. Daca cineva ma poate ajuta as fi recunoscaator.

 

Sunet metalic la accelerare Mercedes GLK , an 2010, 2.2 cdi, 170 Hp, 4 Matic.

 

Nu stiu cum se poate testa verifica , cutia de transfer sau/si grupul .

Simptoma este urmatoarea : dupa pledacrea de pe loc, dupa 30 Km /h la apasarea pedalei de acceleratie se aude un sunet metalic , ca si cum ar agata ceva,

ca un plastic pe spitele unei biciclete, sunetul creste odata cu acelerarea, la decelerare se aude dar mai rar .

 

Multumesc

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sunet metalic la accelerare Mercedes GLK

 

La un service autorizat ai fost ? Acolo ce ti-au zis ?

 

Salut,

 

Am fost la Reprezentanta Auto Klass, acolo doar au ridicat masina pe elevator , nu au fost in test drive cu masina, au spus ca, cutia de viteze ar fi problema.

Am fost la Service autorixat pentru reparatii cutii automate In Bucuresti , pus tester, mers cu masina , verificat si pe loc si in mers , urcat din nou pe elevator , ascultat cu stetoscopul, , Cuitia nu are probleme , nu smuceste nu face shocuri , nu tremura nici la 130 Km/h , nici convertizotul nu ar avea probleme

Sunetul se aude intre cutie si motor

 

Am fost in service multimarca, au sugerat ca ar fi cutia de transfer, prelungirea cutiei (nu stiu daca este corecta exprimarea)

 

A ramas de verifcat , cardan , suport cutie, planetara dreapta .

 

Multumesc

Editat de Andrei2018
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sunet metalic la accelerare Mercedes GLK

 

Salut,

 

Se pare ca problema ar fi de la cuplajul cutiei de transfer .

 

Ma poate ajuta cineva unde pot sa repar cutia de transfer ?

 

Am fost deja la un service specializat si pretul mi s-a parut cam mare 10 000 lei , pt reparatie .

 

Multumesc.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare