Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie anvelope Suzuki Grand Vitara


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Sfat achizitie anvelope Suzuki Grand Vitara

 

eu mi-am luat jante de 15 si anvelope 195/80R15 cooper discoverer 3. jantele le-am intors. anvelopele sunt trecute si in carte si au balonul mare dar diametrul la fel. nu am vrut roti mai mari nici in diametru si nici mai late

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat achizitie anvelope Suzuki Grand Vitara

 

@Nmoxx, Ai rezolvat problema? Si eu sunt oarecum in aceeasi situatie ca si tine. Am jante 7Jx16 echipate cu anvelope de sosea 235/60R16 si as vrea sa le schimb cu BFG A/T dar nu exista aceasta dimensiune.

Am vazut pe pagina anterioara ca jantele sunt cam late pentru 215/65R16 si nu stiu ce sa aleg altceva.

Iau in calcul si sa cumpar alte jante adecvate pentru 215/65R16 dar nu stiu care ar fi potrivite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie anvelope Suzuki Grand Vitara

 

Nu am luat nimic inca, dar m-am hotarat pe Insa Turbo, cel mai probabil Dakar. Nu le-am luat inca pentru ca am iesit de foarte putine ori in ultima perioada, iar pe unde am fost m-am descurcat cu cauciucurile existente. Daca mergi mai mult pe asfalt vezi ca sunt Ranger cu profil bfg at.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie anvelope Suzuki Grand Vitara

 

Multumesc pentru sugestie dar nu vreau sa iau resapate.

Intre timp am mai sapat putin si aici: https://www.tyresizecalculator.com/tyre-wheel-calculators/tyre-size-for-rim-size-width-calculator imi zice ca pentru jantele 7x16 latimea minima ar fi 195, ideala 205 si 215 si maxima 225. Acuma nu stiu cat de precise sunt informatiile tinand cont ca masina mea a iesit din fabrica cu 235.

Oare pote cineva care se pricepe sa ne spuna daca se poate monta fara probleme 215 pe janta 7X16?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie anvelope Suzuki Grand Vitara

 

Multumesc pentru sugestie dar nu vreau sa iau resapate.

Intre timp am mai sapat putin si aici: https://www.tyresizecalculator.com/tyre-wheel-calculators/tyre-size-for-rim-size-width-calculator imi zice ca pentru jantele 7x16 latimea minima ar fi 195, ideala 205 si 215 si maxima 225. Acuma nu stiu cat de precise sunt informatiile tinand cont ca masina mea a iesit din fabrica cu 235.

Oare pote cineva care se pricepe sa ne spuna daca se poate monta fara probleme 215 pe janta 7X16?

 

Poti monta 215. Dar daca vrei sa reduci presiunea in teren ce faci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie anvelope Suzuki Grand Vitara

 

Deocamdata nu am kit de inaltare si nici nu cred ca voi pune in viitorul apropiat daca situatia nu o impune. Stiu pe cineva care foloseste aceste anvelope (model si dimensiune) fara kit si nu are probleme. O sa vad dupa ce le montez dar cred ca mai dureaza ceva pana le fac proba in teren ca tocmai am descoperit ca am un pistonas de frana blocat pe fata si pe zapada asta cu frana numai pe spate e destul de nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat achizitie anvelope Suzuki Grand Vitara

 

Sunt intr-o mare dilema. De curand am schimbat GV mea 1.6 swb cu 2.0 lwb (benzina, 2003) si mi-au ramas anvelopele noi 215/65/16 de la cealalta insa dupa ce le-am pus pe masina am gasit in carte ca cele standard sunt 235/60/16 (cu toate ca citisem undeva pe net ca si 215/65/16 sunt acceptate). Acum intrebarea mea este : ma pot duce la RAR cu astea sau trebuie sa-mi cumpar altele cu dimensiunile din cartea tehnica? Ca o curiozitate, cand i-am facut RAR-ul la cealalta 1.6 aveam 215/65/16 si mi-au reprosat ca nu-s ce trebuie cu toate ca in carte alea erau trecute :wtf1: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie anvelope Suzuki Grand Vitara

 

Din cate stiu eu, ei mai trec alte dimensiuni in carte, doar daca sunt recomandate de producator, si le au ei intr-o baza de date..... si daca ii prinzi in toane bune.

Sa treaca in carte o dimensiune aleatoare, doar pt ca vrei tu.... slabe sanse. Poate doar cu pile. (Iar daca ai pile, faci ce vrei. Nu-ti mai faci probleme ca te intoarce)

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie anvelope Suzuki Grand Vitara

 

Mie mi-au trecut in carte numai 235/60 R16 chiar daca printre actele pe care le-am dus aveam si ceva certificat de conformitate in care erau trecute si 215/65 R16. Partea proasta este ca orice modificare in CIV costa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...
Salut. Maine urmeaza sa achizitionez un GV 2004 (facelifit), 5 usi cu motorul de 2.0 diesel. Masina e incaltata acum cu 215/75/R16 pe jantele clasice de tabla (cu gume de iarna). Proprietarul zice ca nu freaca in aripi desi masina nu e inaltata deloc. Urmeaza sa ii pun un kit standard de inaltare (body lift), intrebarea e daca merge apoi sa pun cauciucurile de la bfg (ko2) de 235/70/R16. Oare intra dimensiunea asta fara probleme dupa body lift ?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Maine urmeaza sa achizitionez un GV 2004 (facelifit), 5 usi cu motorul de 2.0 diesel. Masina e incaltata acum cu 215/75/R16 pe jantele clasice de tabla (cu gume de iarna). Proprietarul zice ca nu freaca in aripi desi masina nu e inaltata deloc. Urmeaza sa ii pun un kit standard de inaltare (body lift), intrebarea e daca merge apoi sa pun cauciucurile de la bfg (ko2) de 235/70/R16. Oare intra dimensiunea asta fara probleme dupa body lift ?

 

Salut!

Cu o înălțare de 50 mm e ok.

Dar de ce BL și nu SL?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare