GTC Auto Shop
Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234
Afisez rezultatele 31 la 35 din 35

Discutie: Feroza mea

Data Inscriere
    Aug 2010
    Varsta
    50
    Masina
    Daihatsu Feroza

Implicit Re: Feroza mea

Incerc cu foto dar nu se ataseaza.Cautati cu GOOGLE codul 053660-7260.

Data Inscriere
    Feb 2018
    Varsta
    33
    Masina
    Daihatsu Feroza

Citat Postat original de criscretzu Vizualizare Mesaj
    Incerc cu foto dar nu se ataseaza.Cautati cu GOOGLE codul 053660-7260.
    Nu face sens ce imi spui asa ca vreu sa detaliezi. Pana una alta iti spun baiul meu.
    Merg intr-o dimineata la masina (masina cu motorul rece) dau cheie si nimic....dar absolut nimic.
    Am stiut din start ca problema este ELECTROMOTORul.
    L am lovit cu ceva usor (ca si cum ai ciogni 2 sticle) si aia a fost. Asta s-a intamplat saptamana trecuta. De atunci s-a mai intamplat de 3 ori

PROBLEMA: sunt sigur, ori carbunii dusi, ori contactul de forta (putin probabil, dat fiind faptul ca daca il lovesc usor dupa o ia)

Da mi te rog info despre cum se da jos? care si unde sunt subururile, cum le accesez usor.
    Dupa ce am sa il dau jos sper sa pot face un tutorial despre cum se reconditioneaza!

PS: am sa fac si poze la masina dar momentan sunt in casa cu o bere in fata si imi e tare lene! :)

Data Inscriere
    Feb 2018
    Varsta
    33
    Masina
    Daihatsu Feroza

Si inca ceva

stie cineva codul de la carbuni, electromotor, bendix etc
    Sa pot comanda piese intainte sa il dau jos, nu as vrea sa stau fara masina 3 4 zile ca mi prea draga :D

Data Inscriere
    Feb 2018
    Varsta
    33
    Masina
    Daihatsu Feroza

Azi am reusit sa refac, toate instalatia electrica de extra uri pe care am insailat-o fara vreun plan de viitor in ultimul an.
    ### Astfel am pus un panou de sigurante nou undeva sub torpedou pe care l am legat direct la baterie si din care pot lega 6 consumatori, si pentru plus pe contact am folsosit in continuare, pe cel de la casetofon!

Revenind insa la chestii mai utile, pentru cei ce sunt deranjati ca nu le bazaie masina cand opresc motorul si au farurile aprinse, cea mai la indemana e Releul 36 de la VW (poate ajuta pe cineva informatia asta). Eu am unul Hella montat, pot lasa aici codul dar e scump rau si cred ca nu merita banii. Cel de VW il gasiti pe toate drumurile cred
    https://www.youtube.com/watch?v=fJ5ga6z4lpg

Data Inscriere
    Feb 2018
    Varsta
    33
    Masina
    Daihatsu Feroza

Nu am mai apucat sa postez nimic in ultima vreme, dar asta cred ca este interesanta :)

Canza pentru care sasiul la feroza putrezenste in partea inferioara are legatura cu blocarea scurgerilor in partea in spate. Am descoperit de asemenea ca se poate rezolva foarte usor toata povestea asta daca dai jos triplele spate, si speli cu vapul temeinic zona respectiva.
    - eu am desfacut triplele, am spalat bine partea din spate si am bagat si in sasiu apa in ideea in care mai "spal" din ce e in el si il arunc prin golirea din fata
    - am tratat cu kelfos in 2 randuri zona din spate si am pus totul la loc.

Sunt tare multumit de cum a iesit, ma simt mai linistit cand stiu ca sasiul are acum pe unde sa evacueze apa in partea din spate.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	dezasamblare.jpg‎ 
Views:	12 
Size:	480.2 KB 
ID:	289303   Click image for larger version. 

Name:	interior.jpg‎ 
Views:	14 
Size:	299.1 KB 
ID:	289304   Click image for larger version. 

Name:	spalat.jpg‎ 
Views:	11 
Size:	368.7 KB 
ID:	289305   Click image for larger version. 

Name:	dupa.jpg‎ 
Views:	10 
Size:	177.0 KB 
ID:	289306  

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234