Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Gpl


Dihorul

Postări Recomandate

Re: Gpl

 

Nu sunt probleme cu acel motor pe gaz. Iti recomand o instalatie BRC. O sa te coste in jur de 3000 lei, dar decat sa dai ~2200-2500 lei si sa ai probleme(consum mare, diverse defecte la instalatie dupa <2 ani, performante slabe etc.) mai bine asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gpl

 

dar nu mai bine isi pune inst PRINS si le da clasa la toate?:grin:

 

la ce calitate are GPL-ul pe la noi toate inst vor avea probleme dupa doi trei ani...mai mari sau mai mici in functie de intretinerea instalatiei:grin:

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gpl

 

Pentru o masina cu motor aspirat de 120 cai, injectie indirecta si care valoreaza <4000e eu zic ca ar fi cam overkill sa puna o instalatie de +5000 lei :grin: . Mi s-ar parea rentabila o instalatie Prins pe un motor ceva mai complex (mai puternic, injectie directa, turbo, valvetronic etc.), impliciti pe o masina destul de costisitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gpl

 

Dihorule,eu recomand landi renzo !!

Merge brici !!Am avut!!

La Pitesti, "centul national landi renzo" ori "prosperanta"

Centru national/tel 0757104000/prosperanta/ 0248223522...cu programare

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gpl

 

Esti din Bucuresti, vad...

Pune-ti Landi Renzo. Du-te in Damaroaia la nea Eugen si iti explica el ce si cum.

 

PS: mai usor cu GPL pe benzinarele turbo, ca nu prea le face bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gpl

 

Cati bani dai, atata face!

Am instalatie Prins 2.0VSI pe o toyota avensis, are acelasi tip de motor

VVT-I ca si RAV 4, de 2 ani si 35.000Km, zero probleme.

Vad cand merg la revizie (la 6 luni), alte tipuri de instalatii cu multe probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gpl

 

Pe motoarele cu valvetronic daca pui o instalatie slaba o sa mearga foarte foarte prost. Am avut eu (din cauza angajatilor incompetenti de la un service de gaz) si pe langa pierdere de putere de 20-25%, imi crescuse consumul cu ~30% fata de cel pe benzina. Pe un motor non-vvt aceeasi instalatie mergea perfect. Oricum pentru economie de 500-1000 lei nu merita riscul sa cumperi o instalatie slaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gpl

 

Pe motoarele cu valvetronic daca pui o instalatie slaba o sa mearga foarte foarte prost. Am avut eu (din cauza angajatilor incompetenti de la un service de gaz) si pe langa pierdere de putere de 20-25%, imi crescuse consumul cu ~30% fata de cel pe benzina. Pe un motor non-vvt aceeasi instalatie mergea perfect. Oricum pentru economie de 500-1000 lei nu merita riscul sa cumperi o instalatie slaba.

Foarte corect.

Eu pe gaz nu simt nici o scadere de putere fata de benzina, am asa, o retinere sa nu sar de 4500 rot/min. pe GPL, si trec pe benzina cand dau ture mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gpl

 

Dar atelierele care monteaza GPL ce zic? Ai intrebat acolo?

 

La care te duci zic acelasi lucru: A mea e cea mai tare! Nu am gasit forumul montatorilor de GPL ca intrebam acolo.

Le multumesc membrilor care au raspuns obiectiv.

Nu prea schimb o masina cand imi place asa ca merg pe varianta de 3k cu o fiabilitate mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gpl

 

Salut,

 

Eu pe masina mea am Lovato, de 1 an si pana acum merge cum ar trebui. Pe un logan am avut Tomassetto care cred ca a fost mai scump dar la fel, nu am observat nicio diferenta de functionare. La ambele consumul este mai mare cu 10% pe gaz decat pe benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gpl

 

Am cumparat masina cu instalatie Tomassetto.Merge brici,consum 10 L exterior,13 L oras.Diferenta intre benzina si gaz aproape insesizabila.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gpl

 

Foarte corect.

Eu pe gaz nu simt nici o scadere de putere fata de benzina, am asa, o retinere sa nu sar de 4500 rot/min. pe GPL, si trec pe benzina cand dau ture mari.

 

Depinde ce instalatie ai, daca vrei sa faci trecerea asta manual ( dai de buton ) in cazul asta e o instalatie care nu stie multa carte.

La STAG poti configura pragul pentru trecerea pe benzina. Eu am pus la 4k de ture sa treaca pe benzina, ca si asa doar de 2 ori pe an cred ca ajung la turatia aia :D

Editat de danciucu
XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gpl

 

La care te duci zic acelasi lucru: A mea e cea mai tare! Nu am gasit forumul montatorilor de GPL ca intrebam acolo.

Le multumesc membrilor care au raspuns obiectiv.

Nu prea schimb o masina cand imi place asa ca merg pe varianta de 3k cu o fiabilitate mai mare.

 

 

Ai dreptate ,toti se lauda cu a lui.

Dar tu poti cauta pe specificatii sa vezi daca iti pune de exemplu vaporizator potrivit consumului motorului, ca eu am patit sa imi puna unul subdimensionat, noroc ca nu prea ii dadeam talpa masinii prea des.

De fapt si specificatiile erau putin fortate. Ce vreau sa zic, este sa pui vaporizator cat mai acoperitor la putere / kW . adica daca ai de ales intre un vaporizator pentru un motor de 200CP si unul de 300CP mai bine pui ala de 300 CP daca motorul tau sa zicem are 170 CP.

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gpl

 

Ai dreptate ,toti se lauda cu a lui.

Dar tu poti cauta pe specificatii sa vezi daca iti pune de exemplu vaporizator potrivit consumului motorului, ca eu am patit sa imi puna unul subdimensionat, noroc ca nu prea ii dadeam talpa masinii prea des.

De fapt si specificatiile erau putin fortate. Ce vreau sa zic, este sa pui vaporizator cat mai acoperitor la putere / kW . adica daca ai de ales intre un vaporizator pentru un motor de 200CP si unul de 300CP mai bine pui ala de 300 CP daca motorul tau sa zicem are 170 CP.

 

salut,

 

eu acum am deja instalatia montata si as vrea sa te intreb cum pot sa verific daca am instalatia potrivita? Banuiesc ca un model acopera o plaja mai mare de puteri, nu? Sau cum iti dai seama daca vreo piesa este subdimensionata? Eu nu am observat nicio scadere a performantelor GPL vs benzina, ba chiar pe GPL mi se pare ca "trage" mai bine.

 

In exemplul tau, la o masina de 170 cp, dc sa nu puna o piesa pentru 200 cp si sa puna una mult supradimensionata?

 

Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Gpl

 

Am avut instalatii Lovato pe un GV2 1.6 si pe un GV3 2.0. Am luat masinile fara instalatie GPL si am mers la un baiat, la mine in oras, care se ocupa cu asa ceva, el mi-a recomandat si instalat Lovato secventiale (tot marca italiana dar semnificativ mai ieftina decat BRC/Tomaseto/Landi Renzo). Cu ambele masini am mers cam 30.000 km inainte sa le schimb. Nici o problema, nici pe la revizii la GPL nu am trecut (ca masinile nu au cerut asa ceva). Consumul cam cu 2-3 litri mai mare decat cel pe benzina, functie de regim (ajungi la cei +3 litri de GPL in regim urban sau cand alergi masina zdravan pe autostrada). Nu am simtit diferente de putere. Tipul mi-a zis ca imi poate seta un consum mai mic dar ca o sa resimt, concomitent, si o oarece scadere de putere.

 

Inteleg ca sunt chiar mult mai ieftine cele Cangas, turcesti, dar am auzit ca, in destule cazuri, au aparut si unele probleme cu senzorii.

 

Acum am un Landcruiser J90 (VZJ95) cu ditai motorul de 3.4 v6 si cred ca tot pe Lovato voi merge.

Editat de matteo_tgv
Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gpl

 

Salut, am avut instalatie GPL Tomasetto pe Rav 4(2003-VVTi) si nu am intampinat probleme, a functionat perfect si iarna si vara, in orice conditii. In ceea ce priveste diferentele intre Tomasetto si Landi Renzo pot spune ca sunt minore, am avut Landi Renzo pe Vectra C 1.8 16V, Golf Plus 1.6 8V si Tomasetto pe Logan MCV 1.4, Rav 4 2.0 VVTi, Laguna 2 1.8 16V, toate masinile mentionate nu au avut probleme pe partea de GPL, dar am observat ca Tomasetto are un calculator mai stabil, de cate ori am dat curent am avut probleme cu harta din calculatorul de GPL la Landi Renzo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare