Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Led bar-uri de pe Aliexpress


Nmoxx

Postări Recomandate

Re: Led bar-uri de pe Aliexpress

 

Hai sa va spun ceva in legaturile cu lingdingurile ...specificatiile sunt trecute de cele mai multe ori la misto.

 

Incercati produsele RIGID INDUSTRIES si o sa intelegeti ce si cum...Cum se pune ...dai un ban stai in fata. Pardon ...vezi in fata. Mai bune pui unul mai mic dar bun decat sa pui ditai puleasca ...degeaba.

 

Ca idee ...un ledbar RIGID de 15.000 lumeni face lumina cam de 10 ori cat un lingding de 30.000 lumeni... :grin:

 

Nu contest cele spuse de tine, numai ca ce gasesti la noi la preturi de 5-6 ori mai mari sunt fix aceleasi "chinezisme" no name. Eu personal nu as da atatia bani pe un led bar, 1650 usd unul de 40 inch!?!

La cat de rar probabil ca-l voi folosi, pentru mine este important si aspectul, da bine sa ai un ledbar, modest la performante, cat toata latimea masinii decat un "zmeu pitic". Parerea mea.

Problema apare daca se arde vreun led la ala ieftin, ca deh, pretul reflecta si calitatea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Led bar-uri de pe Aliexpress

 

Departe de a intra in vreo polemica ...dar nu trebuie sa iei seria Radiance+ si sa dai 1600 dolari pe o scula ... Sunt scule de 40 inch (daca vrei asa mare) respectiv seria Radiance pe care le gasesti si la 5-600 dolari.

De la chestia legata de "dat bine" pana la utilitate e cale lunga. Trendul asta sa dea bine pe masina ...e destul de raspandit la noi ...Eu sincer daca ar trebui sa ma cac pe capota ca masina sa mearga mai bine, as face-o fara sa ezit...indiferent de cat de oripilata ar fi "audienta" ! :grin:

 

Decat sa ai un lingding pe masina care sa consume 500-600w si pe care sa dai 150 euro/dolari mai bine ceva profi care sa iti consume 200-300W si sa dea lumina de care ai nevoie in padure si sa lumineze de 10x cat lingdingul.

 

In ceea ce priveste instalatia ... faci instalatie home-made bine proportionata pe consumatori (grosime fir, calitate buton, releu si siguranta) si in egala masura cu borne solide foarte bine prinse DIRECT la baterie (nu luati +uri de pe instalatia masinii ca nu tin). Nu va jucati ...ptr ca firele subtiri subdimensionate se incing la blana si te trezesti ca la un moment dat trebuie sa faci pe pompierul...As recomanda fire groase cu protectie siliconica (nu plastic) gen alea de boxe de mare putere.

 

Mare atentie la ledbarurile de mari dimensiuni, consumul lor e la limita de amperaj ptr alternator. Adicatelea in traducere, daca mai ai si un troliu pe masina (mare consumator de curent) te-ai cam cacat pe el de alternator ca nu va face fata. Alternatorul regular incarca 70-100A in cel mai fericit caz.

 

 

Ca o paranteza ...in urma cu 5-6 ani cand tehnologia led la noi era sefeu (un ledbar bun era 1000 euro) am adus din state niste lingdinguri dastea made in taiwan undeva pe la 200 euro. Merg si acum binemerci ...dar odata ce mi-au trecut prin mana scule dastea de la RIGID si am vazut ce/cat pot nu mi-as pune altceva pe masina mea. Incepand cu scula in sine si terminand cu instalatia dedicata lor.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Led bar-uri de pe Aliexpress

 

acu...intreb si eu....folosesti scula noapte de noapte?

 

chinezaria mea merge bine mersi o folosesc cam o data pe luna...

 

mai zic ceva....mai bine sa-mi dispara chinezaria de pe masina decat un sf de asta de la Rigid Industries :ha:

 

lasand gluma deoparte....fa o instalatie bine dimensionata...ca nu vrei sa descarci stingatorul chiar pe masina ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Led bar-uri de pe Aliexpress

 

acu...intreb si eu....folosesti scula noapte de noapte?

 

chinezaria mea merge bine mersi o folosesc cam o data pe luna...

 

mai zic ceva....mai bine sa-mi dispara chinezaria de pe masina decat un sf de asta de la Rigid Industries :ha:

 

lasand gluma deoparte....fa o instalatie bine dimensionata...ca nu vrei sa descarci stingatorul chiar pe masina ta

 

Si asta e un punct de vedere ...corect.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Led bar-uri de pe Aliexpress

 

A aparut ledbar-ul.

Au uita sa puna instalatia, firele catre led sunt siliconice, destul de rezistente.

 

 

Verifica sectiunea firelor

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Led bar-uri de pe Aliexpress

 

Nu poate nimeni vedea clar cat si cum lumineaza aceste ledbaruri doar vazand pozele, nu mai puneti poze ca cele de mai sus ca n-au absolut nici o importanta, conteaza enorm de mult setarile aparatului cu care se fac pozele astfel incat facand 10 poze cu 10 aparate diferite vei obtine 10 poze total diferite.

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Led bar-uri de pe Aliexpress

 

Eu nu vand nimic, nu fac reclama la nimic.

Au intrebat oameni cum se vede si am aratat.

 

Legat de setarile aparatului, sunt facute cu telefonul, prin geam plin de praf in noapte cu luna (nu este gluma, chiar conteaza la cum se vede) in camp deschis, fara pomi care sa influenteze iluminarea.

 

Concluzia: eu sunt multumim de achizitie (face mai mult decat am platit), restul sa faca teste cum am facut si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Led bar-uri de pe Aliexpress

 

restul....au facut testele astea de multa vreme

 

incearca ceva branduri de la americani sau australieni...si uiti de luminila made in China.......doar ca preturile sunt altele...direct proportionale cu performanta si calitatea

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Led bar-uri de pe Aliexpress

 

Sincer, mie imi trebuie ceva repede si fara pretentii.

 

In zona mai erau inca 3 masini cu ledbar si am putut face comparative cu ele: mult mai luminoase, cu spot mic (zona de cu leduri spot redusa) si flood mare, duble la bani ca asta.

 

In continuare prefer proiectoare spot cu xenon, inca caut ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare