Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Autoblocanti defecte opel campo 1997


vleydyx

Postări Recomandate

Va salut !

Am un opel campo 2.5 din 1997 și pe fata are autoblocanti la butuci dar se pare ca sunt uzați. Fac zgomot . Se decupează în sarcina

Ce variante am? Pot să i anulez sau sa montez in locul lor modelul cu blocare manuală

Nu as avea nevoie neapărat de mrl deoarece masina merge 90% offroad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autoblocanti defecte opel campo 1997

 

Va salut !

Am un opel campo 2.5 din 1997 și pe fata are autoblocanti la butuci dar se pare ca sunt uzați. Fac zgomot . Se decupează în sarcina

Ce variante am? Pot să i anulez sau sa montez in locul lor modelul cu blocare manuală

Nu as avea nevoie neapărat de mrl deoarece masina merge 90% offroad

 

Nu ai autoblocanti :grin: sunt mecanisme roata libera MRL automat , si da, daca vrei sa poti merge in 4x4 ani nevoie de MRL manual sau de niste flanse care sa bliocheze planetarele fulltime.

 

varinate si preturi dupa posibilitati si dupa ce vrei/gasesti nou sau sh... nu sunt sigur ca exista flanse dar se pot face ,probabil...

cel mai ok ar fi sa puni MRL manual, original SH sau nou de la AVM.

 

exista si varinata sa vinzi masina ieftin si urmatorul sa stie ce sa-i faca .... :grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autoblocanti defecte opel campo 1997

 

Nu ai autoblocanti :grin: sunt mecanisme roata libera MRL automat , si da, daca vrei sa poti merge in 4x4 ani nevoie de MRL manual sau de niste flanse care sa bliocheze planetarele fulltime.

 

varinate si preturi dupa posibilitati si dupa ce vrei/gasesti nou sau sh... nu sunt sigur ca exista flanse dar se pot face ,probabil...

cel mai ok ar fi sa puni MRL manual, original SH sau nou de la AVM.

 

exista si varinata sa vinzi masina ieftin si urmatorul sa stie ce sa-i faca .... :grin:

Multumesc pt raspunsul scurt si la obiect:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autoblocanti defecte opel campo 1997

 

Sunt "n" variante ...

MRL-ul automat poate scapa din cauza uzurii dintilor sau a unor jocuri sau a unui montaj incorect.

In decursul timpului, am avut MRL-uri automate, automate blocate permanent, automat pe o roata, manual pe cealalta, manuale pe ambele roti ...

Timp si rabdare ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autoblocanti defecte opel campo 1997

 

Sunt "n" variante ...

MRL-ul automat poate scapa din cauza uzurii dintilor sau a unor jocuri sau a unui montaj incorect.

In decursul timpului, am avut MRL-uri automate, automate blocate permanent, automat pe o roata, manual pe cealalta, manuale pe ambele roti ...

Timp si rabdare ...

... si cunostinte..

Am desfăcut capacele dar nu par să aibă uzura la dinti. Nu am gasit nimic care să pară defect

Din ce am mai citit se pare ca ar fi obosite arcurile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autoblocanti defecte opel campo 1997

 

... si cunostinte..

Am desfăcut capacele dar nu par să aibă uzura la dinti. Nu am gasit nimic care să pară defect

Din ce am mai citit se pare ca ar fi obosite arcurile?

 

Dintii MRL-ului (piesa nr. 4) nu se uzeaza, ci cei de pe piesa nr. 5, acolo spre MRL. Practic, cum arata spre piesa nr. 1 tot asa trebuie sa arate si spre piesa nr. 4.

 

[ATTACH=CONFIG]288726[/ATTACH]

_IMG_0001.thumb.jpg.512de35d42101c16b14eb0cd568d7c12.jpg

  • Like 1
4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autoblocanti defecte opel campo 1997

 

N variante,dupa cum zice cineva..Ori ii pui rulment nou si poate se rezolva,ori ii pui o saiba in spatele piesei nr 3.Ar trebui sa aiba undeva la 1-1.5 mm grosime,ca sa compensezi stransul rulmentului in timp,pentru a-i lua jocul.

Dintii mecanismului mai greu se uzeaza,dar nu e imposibil.Sunt tesiti din fabrica,nu au fost ascutiti niciodata

PS-Si foarte important,dupa ce rezolvi problema,sa nu-i pui vaselina,ci ulei.

Editat de SUPERDRAGOS
0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Autoblocanti defecte opel campo 1997

 

Până la urmă am rezolvat problema . Am montat flanse .

Potrivesc cele de opel frontera.

Am ales această soluție întrucât masina merge 80 % offroad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autoblocanti defecte opel campo 1997

 

:grin: gura pacatosului.... Acum sa ai grija de planetare, la plecari de pe loc, viraje stranse pe asfalt ...ghesti dinastea mai sportive si rapide in general. Mai batraneste, asa...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autoblocanti defecte opel campo 1997

 

Hmm..Nu cred..Mai repede are avantaj,poate cupla din mers,ca planetarele se invart acum tot timpul,ca la Frontera B.Poate faci o incercare la viteza mica.Important e sa ai aceleasi gume fata/spate,cu uzuri apropiate.

PS-Aia cu "Autoblocanti defecte" ma depaseste.. :wink:

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autoblocanti defecte opel campo 1997

 

Nu merge cuplat 4x4 la viteza mica.

Cauciucurile sun însa turbo special track noi toate 4

Masina nu face off road extrem. Doar la nevoie merge 4x4 si cu grija

Acum, cu planetarele cuplate tot timpul se simte mult mai bine si aderența sau lipsa ei

 

Referitor la titlu... greseala mea .. de exprimare .. si a telefonului ca imi editează fara sa vreau cuvintele

Editat de vleydyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autoblocanti defecte opel campo 1997

 

Imi cer scuze pentru inducerea în eroare!

Azi am incercat din nou sa cuplez 4x4 in mers si intradevar merge(până la 30 km/h în dreapta a 2 am incercat)

Nu mi dau seama de ce prima dată mi s a parut ca nu intra/ caraie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autoblocanti defecte opel campo 1997

 

Aha.. :wink: Cred ca ideal ar fi sa nu fie in accelerare sau frana de motor,sa nu aibe tensiuni.De decuplat la fel.Posibil ca prima data cand ai incercat sa nu fi fost cum trebuie.

Iti va fi de mare folos cand vor alterna asfaltul si zapada,de exemplu-Am patit-o eu in Buc.unde erau curatate numai sensurile giratorii la negru,in rest erau 10 cm de zapada,si coloana in spate.Daca as fi oprit din senin sa de/cuplez,probabilitatea de se opri vreunul in mine era destul de mare.. :) Mai sunt si alte situatii de luat in calcul,in mod sigur.

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare