Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Structura acoperis terrano 2 - se poate urca pe el?


Adrian D.

Postări Recomandate

Salut din nou.

 

Am o intrebare care poate sa fie putin amuzanta dar...... Se poate sta direct pe acoperisul de Terrano?

 

Si prin "stat" intreb fix asta - stat cuminte, intins sau asezat pe ceva izopren, nu campat, nu dormit, rostogolit, nu mers, doar suit si coborat cu grija.

Intreb pentru ca e un loc foarte bun de stat pe spate cu ochii si binoclul la cer cand iarba e fie prea mare, fie prea uda fie prea lipsa....fie prea cu caini de la stana cersetori.

 

 

Stiu ca acoperisul are niste intarituri la un moment dat in structura lui si din ce pot sa presupun acele intarituri sunt ceva mai tapene decat la un autoturism normal.

 

Din ce vad exista o zona unde structura asta devine vizibila, undeva pe la mijloc. (si unde e locul pe unde se poate urca cel mai usor pe acoperis, de pe zona care acopera roata spate) iar daca zonele din fata si din spate "boncane" la incarcare, zona asta pare mai rezistenta si acolo "e liniste".

 

Acolo pare sa fie locul prevazut prentru trapa, pentru masinile care au asa ceva...dar sa inraznesc sa sper ca proiectantii s-au gandit si la un loc unde sa te sui "sa vezi ce-i mai incolo" pe care se poate pune cu incredere centrul de greutate a doi adulti majori si vaccinati?

 

Am marcat in poza zona.

 

905224378_Acoperisterrano2.thumb.jpg.ba48a90371a2bb8bd0529d501a4e29d9.jpg

 

Stiu ca ar trebui un roof rack cu platforma ca totul sa fie ca la carte, dar pentru suit din cand in cand investitia si greutatea suplimentare mi se par overkill.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Structura acoperis terrano 2 - se poate urca pe el?

 

Salutare,

 

In zona marcata de tine plafonul e intarit de doua traverse care sunt lipite de tabla, teoretic.

Spun teoretic deoarece in timp adezivul de fabrica mai cedeaza iar in acest caz sunt sanse mult mai mari sa strambi tabla.

 

Iti atasez pozele de la momentul cand am refacut lipiturile traverselor de la plafon si apoi am insonorizat vechiul Terrano (care avea trapa).

 

Ps: Pune un roofrack si nu te doare capul :h5

8.jpg.3b0d1cef3e80ad5c39578f59fec0a33a.jpg

9.thumb.jpg.37419fc152c52d78e88a4eec1b185e42.jpg

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare