Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Motorul nu trage in sarcina


aal3x_08

Postări Recomandate

]Salutatare . Am o un Daihatsu feroza de 95 de cai , iar cand merg cu el mai mult (30km) incepe sa se ingatuie in sarcina iar pe drum drept nu prin mai mult de 80lm/h ,cand incerc s o accelerez zici ca se infraneaza si nu trage ,mentionez ca le liber se accelereaza foarte bine . Face asa doar cand are mevoie de putere . Sper sa ma ajute cineva .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Se ingatuie in sarcina

 

Pot fi multe cauze, încearcă să le elimini pe cele mai simple,cum ar fi sa verifici filtrul de aer,filtrul de benzina, pompa de benzina are o sita care poate fi înfundata,injectoare înfundate, bujiile, sonda lambda ,catalizator înfundat etc

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Se ingatuie in sarcina

 

Multe chestii din ce ai spus tu ,cum ar fi :bujii,filtru aer ,sonda sunt noi ,problema este ca nu face mereu astazi mi a facut dupa vreo 30km parcursi ,dupa s a racit si cand am plecat a mers bine si tot la fel dupa vreo 25 km a inceput sa faca iarasi ,mentionez ca ama sta la jumatate mereu nu creste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Se ingatuie in sarcina

 

Salutare,

 

Vezi pompa de benzina din rezervor. Dacă e pe duca nu scoate debit suficient la turații mari, la început aleator și apoi tot mai des.

 

Spor

 

Robert

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Se ingatuie in sarcina

 

Sufla conductele de tur. Am patit asa ceva, la accelerare, cand aveam nevoie de debit se ,,scula'' si obtura, apoi se ,,culca'' si permitea trecerea unui flux redus de combustibil. Poti incerca cu un furtun montat in paralel cu conducta originala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Se ingatuie in sarcina

 

Am sa verific ce ai spus tu , dar nu inteleg dece nu face asa mereu, rarerori cand merg mai mult cu ea ,iar cand ajung o opresc si stau cu ea 10min oprita isi revine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Se ingatuie in sarcina

 

senzor temperatura apa de pe chiulasa! aproape 100%

asigura te ca ai si avansul reglat calumea (macar sa nu fie reglajul ala in capete, semn ca o fii umblat cinevape acolo aiurea)

 

Senzorul de temperatura a fost schimbat recent , la avans am umblat noi si e dat la maxim spre plus din cate imi amintesc , cum imi dau seama daca avansul e reglat bine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorul nu trage in sarcina

 

de reglat iti trebuie lumina stroboscopica. pune l macar la mijlocul zonei de glisare si vezidaca mai face la fel, sau daca se schimba ceva...fiecare e cumva diferit nu iti pot spune cum il poti regla perfect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorul nu trage in sarcina

 

de reglat iti trebuie lumina stroboscopica. pune l macar la mijlocul zonei de glisare si vezidaca mai face la fel, sau daca se schimba ceva...fiecare e cumva diferit nu iti pot spune cum il poti regla perfect

 

Cum e acum lasat motorul trage f bine insa cum am spus mai sus imi face figurile astea dupa vreo 20-30km rulati fara oprire , o sa l mai misc in sens invers putin poate nu mai face .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Se ingatuie in sarcina

 

Salutare,

 

Vezi pompa de benzina din rezervor. Dacă e pe duca nu scoate debit suficient la turații mari, la început aleator și apoi tot mai des.

 

Spor

 

Robert

 

asa cu ti-a zis si colegul...eu as schimba pompa de benzina...sunt simptome de pompa obosita.

Poti sa faci o proba la rece...scoti furtunul de retur de la benzina...si pui contactul...trebuie sa dea jet puternic...acelasi lucru il faci si la cald in momentul in care incepe sa faca figuri...si vezi daca este diferenta de debit.

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorul nu trage in sarcina

 

Sau mai elegant cauti un atelier si masori clar cu o trusa de verificat presiunea exact ce se intampla. Uneori nu iti poti da seama la ochi si in principiu jetul va fi puternic daca e deconectata conducta.

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorul nu trage in sarcina

 

Cand nu se mai tureaza se aprinde martorul motor?

 

Nu se aprinde nimic ,pur si simplu parca se “opinteste” asa cand incerc sa accelerez ,daca aps asa ff usor parca parca face lutina viteza dar nu prea mult . Care ar fi presiunea cu care trebuie sa vina benzina de la pompa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorul nu trage in sarcina

 

Pompa de benzina ori merge ori nu merge. Eu am schimbat-o degeaba. Senzorul de temperatura, dacă indica la bord, înseamnă că funcționează. Nu mai acuzați degeaba acel senzor. Vezi ca feroza mai are un senzor de temperatura vacumatic. Ala face probleme multe.

LR frelander td4 facelift

Daihatsu Feroza

Bmw e46

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare