Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Recomandare kit suspensie 30 mm Grand Vitara Mk1 SWB solutii "oficiale" vs DIY !


Postări Recomandate

Am inceput sa studiez partea cu inaltarea.

 

As fi interesat sa obtin si o rulare mai comoda pe lagna lift-ul aferent. Planul ar fi sa imi intre si niste anvelope de 205/80R16..care e posibil sa intre si acum dar nu am cum sa testez ca nu am gasit pe nimeni sa aiba :).

 

Am citit ce s-a mai scris pe forum si am cautat si pe net ce optiuni am :

 

1. In Ro am gasit solutii "oficiale" OME/ARB undeva la 1000e si ironman pe la 750e.

2. Am vazut in unele topicuri legate de subiect abordare cu arcuri progresive + amortizoare (Iulianul) dar nu specifica exact ce (sau de la ce alt model de masina ) arcuri/amortizoare a folosit.

am incercat sa ii dau un PM lui minitehnicus care s-a ocupat cu respectiva modificare dar nu am reusit sa comunicam, ori are multe mailuri/nu are timp...nu am insistat.

 

Din ce am vazut cam toate solutiile oficiale sunt cam cu 20% mai rigide sa ofere o marja de pana la 50kg de accesorii (ex troliu)...deci presupun ca masina va fi mai rigida si mai "topaitoare" :).

Nu am idee cum se comporta arcurile progresive in aceeasi situatie...mai ales daca pui accesorii ma gandesc ca se va pierde din prima parte de progresivitate...adica exact acolo unde e mai moale ca sa iti faca rularea mai lina.

de ex am gasit asa ceva : http://mad-suspension.co.uk/index.php?route=product/product&path=1&product_id=463

 

Am mai citit despre amortizoare - unii recomandau ulei-ulei....dar nu au zis ce modele si eu nu prea am mai vazut ulei-ulei.

 

Ce pareri si recomandari aveti ?

Stie cineva ce arcuri/amortiz au folosit cei care nu au luat solutii oficiale ?

 

Multumesc

Editat de smokefield
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare kit suspensie 30 mm Grand Vitara Mk1 SWB solutii "oficiale" vs DIY !

 

Insista la Mini.

Chitul nu este doar arcuri si amortizoare. sunt muulte altele.mici si marunte. dar care fac diferenta.

Cand inca mai cautam GV am mers cu masina lui Iulianul. Super Ok- dar repet, Mini are mana facuta, stie exact ce iti trebuie,mai ramane doar sa bugetati. Si sa nu crezi ca iesi la 50% din Ome...ca nu iesi, in schimb vei avea o masina mai ok pe strada....

 

Spor si sa ne tii la curent cu evolutia. Inca nu am renuntat la GV.....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare kit suspensie 30 mm Grand Vitara Mk1 SWB solutii "oficiale" vs DIY !

 

....sunt muulte altele.mici si marunte. dar care fac diferenta.

....

 

Camber bolt, flansa cardan spate, kit coborare diferential fata ( daca situatia impune) si ( daca situatia impune) bara Panhard reglabila. Daca vei folosi flanse la amortizoare fata este necesar un set de flanse pentru prinderea strut bar.

Toate astea pentru SL de 50 mm.

Editat de cmarin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Recomandare kit suspensie 30 mm Grand Vitara Mk1 SWB solutii "oficiale" vs DIY !

 

Daca reusesti sa dai de Mini te rog anunta- ma si pe mine , sunt interesat de solutia lui dar nu raspunde .Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare