Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

GC 4.7 V8 190 kw,2003 inaltat 8", anvelope 40" - proiect nou


cristimovila

Postări Recomandate

Salutare, domnilor!

 

 

De curand am intrat in posesia inca unui Grand Cherokee, de data asta Overland, cu motorul de 4.7 High Output de 190kw, din 2003.

Achizitia a fost facuta pentru un proiect pe care mi-l doresc de cateva luni: schimbarea puntilor, inaltarea cu 8.5" si trecerea pe anvelope de 40".

 

Am o experienta anterioara cu modificarea unui alt Grand Cherokee 3.1 TD - inaltat 4" cu un kit complet, inclusiv schimbat cardan fata, montat overfendere si trecerea pe 33", dar proiectul asta este putin mai complicat pentru atelierul cu care lucrez, ei neavand experienta prea mare in modificari masini pentru Off Road.

 

Este cineva pe aici care poate lua proiectul asta, de preferat din Bucuresti? Mai ales partea de schimbare si modificare punti. Eu deja am un kit de inaltare long arm Rough Country, amortizoare 6.5" - 8" FOX si astept arcurile tot 6.5" - 8.5" Clayton, dar nu am ales puntile.

 

 

Mersi frumos,

Cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GC 4.7 V8 190 kw,2003 inaltat 8", anvelope 40" - proiect nou

 

La Dojo motor.Zilele astea e cam aglomerat datorita festivalului.

 

 

vezi Mp

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GC 4.7 V8 190 kw,2003 inaltat 8", anvelope 40" - proiect nou

 

Vizezi offroad extrem sau ce te a detrminat sa urmaresti schimbarea puntiilor?

In mod normal ajunge un diferential blocant-autoblocant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GC 4.7 V8 190 kw,2003 inaltat 8", anvelope 40" - proiect nou

 

Vizezi offroad extrem sau ce te a detrminat sa urmaresti schimbarea puntiilor?

In mod normal ajunge un diferential blocant-autoblocant

 

 

prieteneste :ha::ha::ha::ha::ha::ha: pt ce, pt gumele de 40' ? nu cred ca ai citi bine ce vrea sau nu ai inteles....

 

-poti sa o trimiti la dreak la Alin....dar fiecare proba sau pipaiala se lasa cu concediu...

-punti cu informatii din piata sunt de patrol...de si acolo ai nevoie de extra upgrade pt 40'

-mai sunt de vanzare niste portale la Wordscape , de ceva timp, intra mai usor 40' ( imi plac cifrele astea,cred) dar tot asa ceva ce necesita atentie-jante,prinderi, dimensiuni....draci,laci,craci.....

care ar fi scopul masinii? de circulat pe strada, legal, niciodata. Pt offroad iarasi, la ce invistitie vaei face pierzi timpul cu un proiect inutil-baga banii direct in ceva caracatita de la zero sau deja masacrata de altul si vanduta ieftin.

 

Masina aia de la care pleci, daca este in mintile ei este asa cum trebuie -super potenta pt strada. pt offfroad ia doar motorul ....si ala este cu cantec si upgrade scump si fara prea mult viitor. Marius Lupu a incercat asta prin 2010-2011 cred, cand in etapele de campionat avea dupa el, ca rezerva , jumatate din elecronica plus pompe, mompe si chestii......au si luat campionatul in perioada avand una din cele mai scumpe si preparate masini pentru anii aia- ...

evolutia spune ca de atunci incoace au aparut caracatitele...unele necesitand chiar mai putini bani si investitii mai mici in consum/etapa. alimentarea fiind principala ta problema, in forja consuma de cobori pe jos dupa 100km :grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GC 4.7 V8 190 kw,2003 inaltat 8", anvelope 40" - proiect nou

 

prieteneste :ha::ha::ha::ha::ha::ha: pt ce, pt gumele de 40' ? nu cred ca ai citi bine ce vrea sau nu ai inteles....

 

Crezi gresit.

 

care ar fi scopul masinii? de circulat pe strada, legal, niciodata. Pt offroad iarasi, la ce invistitie vaei face pierzi timpul cu un proiect inutil-baga banii direct in ceva caracatita de la zero sau deja masacrata de altul si vanduta ieftin.

 

 

E poftim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GC 4.7 V8 190 kw,2003 inaltat 8", anvelope 40" - proiect nou

 


Salutare, domnilor!

Multumesc pentru raspunsuri si aveti cu totii dreptate. Dar stiti voi cum e cu "piticii" care se pun pe creier, raman acolo pana ti-l fac terci - creierul sau buzunarul.

 

Revenind la masina asta, da, se poate face offroad foarte bine si cu cea pe care o mai am, diesel cu motorul de care fuge toata lumea, inaltata cu 4", anvelope de 33", troliu si alte tampenii, dar tocmai asta a fost motivul pentru care am mai cumparat un WJ - sa il duc la 40".

 

As trimite-o la Alin, dar asa cum ziceati si voi, se lasa cu plecari lungi, destul de des. Si daca vreau sa termin proiectul trebuie sa mai stau si pe la munca :)).

 

As mai putea sa am o etapa intermediara a proiectului asta, la recomandarea unor americani mai pragmatici. Sa o inalt (kit-ul il am deja), sa trec pe anvelope de 37" (astea incap), fara sa schimb puntile si nici rapoartele. Probabil o sa se simta destul de mult pentru motor daca nu schimb rapoartele, dar merita sa incerc sa vad daca e cazul sa trec de 37 sau sa raman acolo. Ceva recomandari??

 

Multumesc,

Cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GC 4.7 V8 190 kw,2003 inaltat 8", anvelope 40" - proiect nou

 

Incearca cu 37, o sa fie mai mult decat suficient, tragi concluziile pe urma, pana la 40 e drum lung, atat in munca cat si financiar, in plus baza de la care pleci nu i cea mai potrivita.

Putina lume intelege ce implica, teoria e una, practica i alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare