GTC Auto Shop
Afisez rezultatele 1 la 6 din 6

Discutie: Micul sportage k00

Implicit Micul sportage k00

Salut! Va prezint micuțul meu acaret. O kia sportage k00 din 98. Mecanic perfecta, zic eu, și la caroserie, decenta. Are motor de 2l benzina, 128 cp, deci destul de puternic pentru caroserie, cred. Urmează o instalație de gaz și roti mai serioase. Momentan am anvelope matador izzarda 4x4 205/70/r15 și sunt foarte proaste pentru teren. Am văzut ca se potrivesc la prezoane, jantele de Suzuki, dar cred ca trebuie sa se centreze pe gaura din mijloc și nu știu nici un meseriaș sa facă inele de centrare. Dacă aveți câteva sfaturi, as fi recunoscător
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	IMG_20180630_224743.jpg‎ 
Views:	13 
Size:	1.99 MB 
ID:	289039   Click image for larger version. 

Name:	IMG_20180630_224727.jpg‎ 
Views:	17 
Size:	1.92 MB 
ID:	289038  

Implicit Re: Micul sportage k00

Citat Postat original de LucianFlorin Vizualizare Mesaj
    Salut! Va prezint micuțul meu acaret. O kia sportage k00 din 98. Mecanic perfecta, zic eu, și la caroserie, decenta. Are motor de 2l benzina, 128 cp, deci destul de puternic pentru caroserie, cred. Urmează o instalație de gaz și roti mai serioase. Momentan am anvelope matador izzarda 4x4 205/70/r15 și sunt foarte proaste pentru teren. Am văzut ca se potrivesc la prezoane, jantele de Suzuki, dar cred ca trebuie sa se centreze pe gaura din mijloc și nu știu nici un meseriaș sa facă inele de centrare. Dacă aveți câteva sfaturi, as fi recunoscător
    Nu știe nimeni, nimic legat de jante, de la ce mașini se potrivesc? Ar fi fain sa existe secțiune și pentru kia. Am văzut ca sunt câteva modele.

Data Inscriere
    Jul 2015
    Varsta
    37
    Masina
    Daihatsu Feroza F300 1.6i 1993

Salut, putini posesori de kia pe forum, incearca sa cauti comunitati pe forumuri de afara .
    In legatura cu jantele , la feroza,vitara,samurai,jimny,lada niva, aro se potrivesc jantele cu specificatiile :
    -5 prezoane
    -distanta intre prezoane 139.7 mm,
    -gaura de 110mm,
    -latimea de la 5.5j pana la 8j in functie de anvelope.
    Oricum, e frumoasa masina, sa o folosesti fara incidente.
    "If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

Nu știe nimeni, nimic legat de jante, de la ce mașini se potrivesc? Ar fi fain sa existe secțiune și pentru kia. Am văzut ca sunt câteva modele.
    mersi de sfaturi. gaura centrala nu stiu de cat esste, dar la prezoane se potrivesc

forum support
    Data Inscriere
    Feb 2010
    Varsta
    39
    Masina
    BMW X5 E53 3.0d

mersi de sfaturi. gaura centrala nu stiu de cat esste, dar la prezoane se potrivesc
    Pe principiul "mai bine mai tarziu decat niciodata", intervin si eu : informatii despre dimensiunile jantelor la multe masini,le gasesti aici : http://masininisam.com/anvelope-jante/kia/sportage.html
    In cazul tau,ai jante 5x139.7, 6J, ET 45,gaura centrala 100mm.
    Sper ca am ajutat.
    Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Data Inscriere
    Mar 2010
    Varsta
    56
    Masina
    KIA Sportage Grand argintie 4WD, 2.0 i (K00), benzină+GPL, an 2000

Montat jante Suzuki. Se potrivesc la găurile prezoanelor perfect.
    Gaura din centru e mai mare cu câțiva mm. Nu am pus inele de centrare.
    Fără probleme, după cca 10.000 km.
    Click image for larger version. 

Name:	Jante5.jpg 
Views:	4 
Size:	1.56 MB 
ID:	290570

Name:	Jante6.jpg 
Views:	5 
Size:	1.83 MB 
ID:	290568

Name:	Jante2.jpg 
Views:	5 
Size:	1.62 MB 
ID:	290569
    Ești deștept dacă nu crezi decât jumătate din ce auzi. Ești înțelept dacă știi care jumătate...