Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Mercedes-Benz X Class


Lucianeu

Postări Recomandate

Re: Mercedes-Benz X Class

 

Salut. Am avut ocazia sa particip la test drive, eveniment organizat de Mercedes Romania la Cluj. Vorbesc din perspectiva unuia care are ceva experienta in offroad, aprox 3 ani, cu patroale, y60 si y61. Pot sa zic ca am ramas cu o impresie buna, dupa cateva ore de condus pe teren. Desi masina a fost echipata cu cauciucuri de strada, cu presiune 2.2 s-a comportat expemplar. Traseul nu a fost unul usor, chiar challenging pt masina, dar s-a comportat chiar bine. Am aflat ca are masina are 2.5t si am fost surprins, parea mai usoara. Desi unii s-au plans ca motorul e un pic subdimensionat, mie nu mi s-a parut. Merge foarte bine si pe strada, ca o masina normala :) Suspensia e faina, cu arcuri elicoidale pe spate, se inmoaie dupa un pic de mers in teren, asa ni s-a spus :) In practica am simtit-o un pic rigida, dar probabil si din cauza presiunii mari in anvelope...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes-Benz X Class

 

Salut. Am avut ocazia sa particip la test drive, eveniment organizat de Mercedes Romania la Cluj. Vorbesc din perspectiva unuia care are ceva experienta in offroad, aprox 3 ani, cu patroale, y60 si y61. Pot sa zic ca am ramas cu o impresie buna, dupa cateva ore de condus pe teren. Desi masina a fost echipata cu cauciucuri de strada, cu presiune 2.2 s-a comportat expemplar. Traseul nu a fost unul usor, chiar challenging pt masina, dar s-a comportat chiar bine. Am aflat ca are masina are 2.5t si am fost surprins, parea mai usoara. Desi unii s-au plans ca motorul e un pic subdimensionat, mie nu mi s-a parut. Merge foarte bine si pe strada, ca o masina normala :) Suspensia e faina, cu arcuri elicoidale pe spate, se inmoaie dupa un pic de mers in teren, asa ni s-a spus :) In practica am simtit-o un pic rigida, dar probabil si din cauza presiunii mari in anvelope...

 

Multumesc de raspuns!

 

Cat de curand o sa testez si eu una si o sa vad cum este. Te "vad" ca ai ceva cunostinte tehnice. Ai idee, pragurile se demonteaza usor? Nu-mi place cum arata masina fara praguri, astfel ca, atunci cand as face ture pe munti (doar forestiere) as vrea sa scot pragurile si sa le montez cand m-a intoarce.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes-Benz X Class

 

Din cate stiu, pragurile sunt prinse de caroserie in suruburi. Nu stiu cat de greu de monteaza/demonteaza, dar eu zic ca ajuta, mai bine sa strici pragul decat caroseria la o adica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes-Benz X Class

 

de ce nu te interesezi la NIssan ????

doar asta e in fond :)

 

Pai tocmai ca M-am interesat si as fi vrut sa aud păreri.

 

Uite o comparație interesanta:

 

https://www.motoring.com.au/mercedes-benz-x-class-v-nissan-navara-2018-comparison-112532/

 

Sunt ceva diferențe importante, mai ales la șasiu, dar as fi vrut păreri de la alte persoane care sunt offroad-eri adevărați, nu ca mine, unul de Weekend, si si de Weekend foarte rar. :)

 

E vorba de mers pe drumuri forestiere decente, nu de alea făcute de Taf uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes-Benz X Class

 

de ce nu te interesezi la NIssan ????

doar asta e in fond :)

 

Lasand la o parte glumele de autobaza, ar fi bine sa studiem putin inainte sa facem bascalie sau sa ne vedem de treaba cand nu avem habar despre subiect.

In ultimele saptamani X class a fost testat si para testat de clienti sub atenta indrumare a unor off-roaderi cu state vechi. Nici cei cu experienta in off-road nu credeau ca aceasta masina se poate comporta asa. Aici ma refer la probe gen rally raid, noroi, urcari in rampa cu aderenta limitata etc. Testele s-au desfasurat in divere locatii( Brasov, Cluj, Timisoara, Constanta, Iasi etc)

 

:uameni:uameni:tk:tk

EX-NISSAN :tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes-Benz X Class

 

Lasand la o parte glumele de autobaza, ar fi bine sa studiem putin inainte sa facem bascalie sau sa ne vedem de treaba cand nu avem habar despre subiect.

In ultimele saptamani X class a fost testat si para testat de clienti sub atenta indrumare a unor off-roaderi cu state vechi. Nici cei cu experienta in off-road nu credeau ca aceasta masina se poate comporta asa. Aici ma refer la probe gen rally raid, noroi, urcari in rampa cu aderenta limitata etc. Testele s-au desfasurat in divere locatii( Brasov, Cluj, Timisoara, Constanta, Iasi etc)

 

:uameni:uameni:tk:tk

in afara de faptul ca nu ai inteles nimic din ce am vrut sa spun eu........si esti acid fara baza :)

Mrecedes nu am condus.....am condus in schimb Nissan si destul de mult si e mai mult decat ok......mult peste versiunea precedenta in opinia mea.....sper ca si timpul sa o dovedeasca

despre motoare eu am o parere f buna , stiind multe la multi km fara probleme

deci parerea mea este ca aceasta masina merita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes-Benz X Class

 

Fără a face glume pe seama apariției în segmentul utilitarelor 4x4 a unui brand extrem de cunoscut trebuie să fim obiectivi și să spunem lucrurilor pe nume.

Pretențiile la adresa Mercedes sunt foarte mari indiferent de comentariile pozitive venite din partea jurnaliștilor de casă.

Este foarte clar că soluția aleasă de către cei de la Mercedes pentru a intra pe această piață a utilitarelor 4x4, piață de altfel destul de bogată, a fost de a investii puțin în cercetare, productia mașinii (comparativ cu celelalte produse) și cooptarea unui titan în domeniu (despre Nissan este vorba) la care se adaugă un ingredient miraculos la care pune ,,botul” multă lume...strategia de marketing.

De regulă clienții fideli Mercedes nu prea sunt obișnuiți cu o promovare agresivă ca în acest caz al X Class-ului.

Dacă vorbim de testrea modelului ar fi bine să ne uităm putin și la australieni.

1.png.90f500550eedab2bc44cb1aca2f630a4.png2.png.01fda9ceeb50a2075a6b6d18cf669baa.png3.png.8056cb85c17d2dd70537e9080be7fc40.png4.png.26abdc6fb1d8f5f38a010a4a46011bc9.png5.png.d7f1427aaa492bae4090e24230b7437b.png

 

Noroc că au fost testate doar trei mașini...dar să nu ne facem griji...Mercedes va avea întodeauna clienți fideli care să plătească.

 

Ps.

Aici competiția este mai mare.

Editat de ZULU

ZULU

44 Africa

TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes-Benz X Class

 

Mulțumesc de răspunsuri!

 

Si eu tot la australieni m-am uitat si am găsit acum o saptamana asta:

 

https://www.motoring.com.au/mercedes-benz-x-class-v-nissan-navara-2018-comparison-112532/

 

Eram si curios sa vad ce îmbunătățiri s-au adus fata de Navarra. Despre Nissan am o părere buna pe parte de offroad, avand in vedere ca ei au creat “miticul” Patrol. :). Cu bune si rele, este un model de referință printre off-road-eroi adevărați.

 

Interesante si impresiile din teren de la cel care a testat-o.

 

 

Mai sap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes-Benz X Class

 

Am testat masina mai mult de 10 ore on-road si off-road (drumuri pe dealuri, nimic extrem, dar cu portiuni interesante de traseu).

Foarte surprins de cat de bine sta pe sosea. Masina parca se lipeste de sosea si nu ai deloc senzatia ca e o masina utilitara, ci ca e un suv Mercedes - am condus anul trecut un L200 mai vechi, iar senzatia a fost cu totul alta.

In afara soselei aveam impresia ca masina ar fi avut perne cu aer, asa de bine amortiza socurile. Am exagerat putin, dar nu a fost departe de o masina pe perne cu aer.

 

O sa revin cu alte impresii dupa luna Octombrie, dupa ce o sa intru ajunga noua masina. :)

 

 

Sunt curios sa testez si motorul de 3 litri, dar inca nu au ajuns in tara masini cu motorul respectiv.

 

 

Multumesc inca o data pentru raspunsuri!

Editat de Lucianeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes-Benz X Class

 

Fără a face glume pe seama apariției în segmentul utilitarelor 4x4 a unui brand extrem de cunoscut trebuie să fim obiectivi și să spunem lucrurilor pe nume.

Pretențiile la adresa Mercedes sunt foarte mari indiferent de comentariile pozitive venite din partea jurnaliștilor de casă.

Este foarte clar că soluția aleasă de către cei de la Mercedes pentru a intra pe această piață a utilitarelor 4x4, piață de altfel destul de bogată, a fost de a investii puțin în cercetare, productia mașinii (comparativ cu celelalte produse) și cooptarea unui titan în domeniu (despre Nissan este vorba) la care se adaugă un ingredient miraculos la care pune ,,botul” multă lume...strategia de marketing.

De regulă clienții fideli Mercedes nu prea sunt obișnuiți cu o promovare agresivă ca în acest caz al X Class-ului.

Dacă vorbim de testrea modelului ar fi bine să ne uităm putin și la australieni.

[ATTACH=CONFIG]289298[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]289299[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]289300[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]289301[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]289302[/ATTACH]

 

Noroc că au fost testate doar trei mașini...dar să nu ne facem griji...Mercedes va avea întodeauna clienți fideli care să plătească.

 

Ps.

Aici competiția este mai mare.

 

 

 

Legat de "Noroc că au fost testate doar trei mașini...dar să nu ne facem griji...Mercedes va avea întodeauna clienți fideli care să plătească.", iti dai seama ca asta e valabil la aproape toate tipurile de produse (ceasuri, imbracaminte, telefoane, mancare, medicamente, etc.), adica o componenta a pretului este data si de valoarea brandului. Am vazut destul de multe G Class de maxim 5 ani, care nu cred ca au vazut in viata lor macadam, ce sa mai zic de drumuri dificile de mud, pentru ca posesorii le-au luat exclusiv pentru imagine si sunt convins ca, cu un G Class atragi privirile. :)

Sunt convins ca, cu X Class o sa atragi privirile mai mult decat cu oricare alt pick-up, pentru ca arata foarte bine - pe langa steaua de pe grila radiatorului - si cred ca poti sa-ti faci si treaba foarte bine si in afara astfaltului, cu o masina fatoasa. Eu am fost impresionat, dupa cum am spus, de cum se comporta in afara asfaltului, dar oricum, cel putin 70% din cat o sa merg cu ea, o sa fie pe asfalt, unde se comporta ca un suv, cu toate ca este mai mare ca un suv. O voi folosi ca prima masina, sotia avand masina de oras.

 

Pentru mine Toyota Hilux ar fi fost un benchmark, dar am fost placut impresionat sa vad ca Ford a fost pe primul loc in acceptiunea australienilor. In termeni de fiabilitate, cred ca Toyota si Nissan sunt peste Ford, Mercedes-ul neavand istoric pe segmentul asta, il asimilez Nissan-ului, ca din el se trage.

 

Masina am luat-o pentru a iesi cu familia la munte, pe drumuri pe unde nu as putea urca cu un SUV. O sa pun si un hardtop la nivelul plafonului, asa ca nu o sa mai am probleme nici cu bagajele - o sa pot cara o jumatate de casa dupa mine. :)

 

O sa vad daca as putea sa fac drive test in aceeasi zi cu un Hilux si un Ford, asa de curiozitate, dupa ce o sa-mi vina X Class-ul. :)

Oricum, sunt convins ca nu o sa le pot compara real, ca o sa fiu subiectiv. :)

 

P.S.: Ma asteptam ca pe locurile din spate sa se stea incomod, dar cu toate ca sunt inalt, am stat foarte bine.

Editat de Lucianeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Mercedes-Benz X Class

 

Va salut!

 

Au trecut aproape doua săptămâni de cand a venit masina si o conduc cu foarte mare placere. :)

Din păcate, cu toate ca-mi propusesem sa ies saptamana trecută in”teren”, a intervenit o urgenta si nu am mai putut iesi. Cu toate astea, vin cu o mica impresie din partea unui prieten care are o Toyota Land Cruiser de aprox 2 ani si un Toyota Hilux tot cam de doi ani, masini cumparate noi.

 

Dupa ce a “ras” prima oară cand a vazut masina si a zis ca nu crede sa fie vreun pick-up peste Hilux ( in aceeasi gama - nu vorbim de monștrii americani) i-am zis sa-mi dea Land Cruiser-ul sa l testez in afara șoselei (Hilux ul era acasa si din păcate nu l am condus ca sa pot compara mere cu mere), va pot spune ca nu prea am sesizat diferenta in sfera de confort între cele doua. A fost o tratare light prin gropi pe tarlale si nimic extrem. Dupa, i-am dat X ul si a zis uaaau. Nu se aștepta la asa confort pe acest tip de masina si mi a zis ca la confort e mult peste Hilux. Dupa, a testat o pe un dig destul de abrupt, ca sa vada sun se mișcă din “ încheieturi” si a fost impresionat, iar masina mea e cu motorul de 2.3 si 190 cp, si nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi motorul V6 de peste 250 CP. Eu nu cred ca o sa am nevoie de acel motor, ca nu o sa car greutăți si nici nu prea o sa trag remorci sau rulote, cred, iar pentru offroad ul pe care o sa l fac, nu cred sa am nevoie de mai mult, cel putin deocamdată, ținând cont ca o sa merg cam tot timpul si cu copii in masina, si nu o sa fac lucruri extreme.

 

Sper ca in curând - peste doua weekend-uri - daca nu o sa vina zăpezi mari, sa pot sa scot masina la “teren” si sa vin cu impresii mai consistente.

 

Pana una alta, impresia pe sosea e aceea de suv, ceea ce Imi si doream. Am o masina de familie pe care sa o folosesc si la minte, fara sa-mi fie teama ca nu o sa pot aborda drumuri mai dificile.

 

As fi curios sa stiu daca a mai încercat cineva masina si sa-mi spuna daca i-a atins limitele, si cam in ce conditii.

 

 

Numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare