GTC Auto Shop
Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 14

Data Inscriere
    Jun 2017
    Masina
    Mercedes-Benz X Class

Implicit Mercedes-Benz X Class

Va salut!

A testat cineva masina?

Daca da, cateva impresii...

Data Inscriere
    Mar 2016
    Masina
    Patrol Y60 2.8 swb

Implicit Re: Mercedes-Benz X Class

Salut. Am avut ocazia sa particip la test drive, eveniment organizat de Mercedes Romania la Cluj. Vorbesc din perspectiva unuia care are ceva experienta in offroad, aprox 3 ani, cu patroale, y60 si y61. Pot sa zic ca am ramas cu o impresie buna, dupa cateva ore de condus pe teren. Desi masina a fost echipata cu cauciucuri de strada, cu presiune 2.2 s-a comportat expemplar. Traseul nu a fost unul usor, chiar challenging pt masina, dar s-a comportat chiar bine. Am aflat ca are masina are 2.5t si am fost surprins, parea mai usoara. Desi unii s-au plans ca motorul e un pic subdimensionat, mie nu mi s-a parut. Merge foarte bine si pe strada, ca o masina normala :) Suspensia e faina, cu arcuri elicoidale pe spate, se inmoaie dupa un pic de mers in teren, asa ni s-a spus :) In practica am simtit-o un pic rigida, dar probabil si din cauza presiunii mari in anvelope...

Data Inscriere
    Jun 2017
    Masina
    Mercedes-Benz X Class

Citat Postat original de satmovi Vizualizare Mesaj
    Salut. Am avut ocazia sa particip la test drive, eveniment organizat de Mercedes Romania la Cluj. Vorbesc din perspectiva unuia care are ceva experienta in offroad, aprox 3 ani, cu patroale, y60 si y61. Pot sa zic ca am ramas cu o impresie buna, dupa cateva ore de condus pe teren. Desi masina a fost echipata cu cauciucuri de strada, cu presiune 2.2 s-a comportat expemplar. Traseul nu a fost unul usor, chiar challenging pt masina, dar s-a comportat chiar bine. Am aflat ca are masina are 2.5t si am fost surprins, parea mai usoara. Desi unii s-au plans ca motorul e un pic subdimensionat, mie nu mi s-a parut. Merge foarte bine si pe strada, ca o masina normala :) Suspensia e faina, cu arcuri elicoidale pe spate, se inmoaie dupa un pic de mers in teren, asa ni s-a spus :) In practica am simtit-o un pic rigida, dar probabil si din cauza presiunii mari in anvelope...
    Multumesc de raspuns!

Cat de curand o sa testez si eu una si o sa vad cum este. Te "vad" ca ai ceva cunostinte tehnice. Ai idee, pragurile se demonteaza usor? Nu-mi place cum arata masina fara praguri, astfel ca, atunci cand as face ture pe munti (doar forestiere) as vrea sa scot pragurile si sa le montez cand m-a intoarce.

Multumesc!

Data Inscriere
    Mar 2016
    Masina
    Patrol Y60 2.8 swb

Din cate stiu, pragurile sunt prinse de caroserie in suruburi. Nu stiu cat de greu de monteaza/demonteaza, dar eu zic ca ajuta, mai bine sa strici pragul decat caroseria la o adica :)

Data Inscriere
    Jun 2017
    Masina
    Mercedes-Benz X Class

Alte păreri?

Data Inscriere
    Jul 2012
    Varsta
    48
    Masina
    diverse NISSAN-uri

de ce nu te interesezi la NIssan ????
    doar asta e in fond :)

Data Inscriere
    Jun 2017
    Masina
    Mercedes-Benz X Class

Citat Postat original de patriciu Vizualizare Mesaj
    Pai tocmai ca M-am interesat si as fi vrut sa aud păreri.

Uite o comparație interesanta:

https://www.motoring.com.au/mercedes...arison-112532/

Sunt ceva diferențe importante, mai ales la șasiu, dar as fi vrut păreri de la alte persoane care sunt offroad-eri adevărați, nu ca mine, unul de Weekend, si si de Weekend foarte rar. :)

E vorba de mers pe drumuri forestiere decente, nu de alea făcute de Taf uri.

Data Inscriere
    Mar 2009
    Varsta
    35
    Masina
    Nissan

Citat Postat original de patriciu Vizualizare Mesaj
    Lasand la o parte glumele de autobaza, ar fi bine sa studiem putin inainte sa facem bascalie sau sa ne vedem de treaba cand nu avem habar despre subiect.
    In ultimele saptamani X class a fost testat si para testat de clienti sub atenta indrumare a unor off-roaderi cu state vechi. Nici cei cu experienta in off-road nu credeau ca aceasta masina se poate comporta asa. Aici ma refer la probe gen rally raid, noroi, urcari in rampa cu aderenta limitata etc. Testele s-au desfasurat in divere locatii( Brasov, Cluj, Timisoara, Constanta, Iasi etc)

EX-NISSAN
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Jul 2012
    Varsta
    48
    Masina
    diverse NISSAN-uri

Citat Postat original de gedaci_2005 Vizualizare Mesaj
    Lasand la o parte glumele de autobaza, ar fi bine sa studiem putin inainte sa facem bascalie sau sa ne vedem de treaba cand nu avem habar despre subiect.
    In ultimele saptamani X class a fost testat si para testat de clienti sub atenta indrumare a unor off-roaderi cu state vechi. Nici cei cu experienta in off-road nu credeau ca aceasta masina se poate comporta asa. Aici ma refer la probe gen rally raid, noroi, urcari in rampa cu aderenta limitata etc. Testele s-au desfasurat in divere locatii( Brasov, Cluj, Timisoara, Constanta, Iasi etc)

in afara de faptul ca nu ai inteles nimic din ce am vrut sa spun eu........si esti acid fara baza :)
    Mrecedes nu am condus.....am condus in schimb Nissan si destul de mult si e mai mult decat ok......mult peste versiunea precedenta in opinia mea.....sper ca si timpul sa o dovedeasca
    despre motoare eu am o parere f buna , stiind multe la multi km fara probleme
    deci parerea mea este ca aceasta masina merita

Data Inscriere
    Feb 2013
    Masina
    TOYOTA KZJ 70

Fără a face glume pe seama apariției în segmentul utilitarelor 4x4 a unui brand extrem de cunoscut trebuie să fim obiectivi și să spunem lucrurilor pe nume.
    Pretențiile la adresa Mercedes sunt foarte mari indiferent de comentariile pozitive venite din partea jurnaliștilor de casă.
    Este foarte clar că soluția aleasă de către cei de la Mercedes pentru a intra pe această piață a utilitarelor 4x4, piață de altfel destul de bogată, a fost de a investii puțin în cercetare, productia mașinii (comparativ cu celelalte produse) și cooptarea unui titan în domeniu (despre Nissan este vorba) la care se adaugă un ingredient miraculos la care pune ,,botul” multă lume...strategia de marketing.
    De regulă clienții fideli Mercedes nu prea sunt obișnuiți cu o promovare agresivă ca în acest caz al X Class-ului.
    Dacă vorbim de testrea modelului ar fi bine să ne uităm putin și la australieni.

Click image for larger version. 

Name:	1.png 
Views:	1 
Size:	342.9 KB 
ID:	289298Click image for larger version. 

Name:	2.png 
Views:	0 
Size:	577.1 KB 
ID:	289299Click image for larger version. 

Name:	3.png 
Size:	390.7 KB 
ID:	289300Click image for larger version. 

Name:	4.png 
Size:	534.1 KB 
ID:	289301Click image for larger version. 

Name:	5.png 
Size:	570.4 KB 
ID:	289302

Noroc că au fost testate doar trei mașini...dar să nu ne facem griji...Mercedes va avea întodeauna clienți fideli care să plătească.

Ps.
    Aici competiția este mai mare.
    Last edited by ZULU; 12th July 2018 at 14:53.
    ZULU

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima