Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Axa fata


dudu.muresan

Postări Recomandate

Re: Axa fata

 

La alegere , una sau mai multe presupuneri ( pana nu demontezi nu se stie ) ... axul planetarei cu suprafata de contact deteriorata in zona activa a simeringului , joc in rulmentul cu ace din fuzeta , joc in rulmentii pivot , montaj incorect , simering necorespunzator .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Axa fata

 

La alegere , una sau mai multe presupuneri ( pana nu demontezi nu se stie ) ... axul planetarei cu suprafata de contact deteriorata in zona activa a simeringului , joc in rulmentul cu ace din fuzeta , joc in rulmentii pivot , montaj incorect , simering necorespunzator .

Am pus tot nou nu joaca nimic planetara nu are uzura. Am pus semering cu 5 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Axa fata

 

Am pus semering cu 5 lei

 

Bingo.

Simeringurile de planetara au o constructie mai aparte. Miezul e mai flexibil si permite si jocurile transfersala daca planetara are un pic de bataie.

Recomand originale.

Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Axa fata

 

Daca totul e in buna stare - planetara nu are uzura nu joaca nimic - ar trebui ca toate compnentele sa fie coaxiale si sa nu curga nimic chiar si cu un simering de cinci lei . Cand toate componentele sunt in buna stare dar totusi curge e foarte posibil ca puntea sa fie dezaxata ( indoita de la gatul sferei ) si sa tina simeringul deformat .

 

Cu MRL-ul scos , capatul planetarei care iese din fuzeta se balangane sus/jos si stanga/dreapta ? Daca da , poti sa pui si doua simeringuri ca tot va curge repejor indiferent cu ce simering .Ar trebui inlocuit rulmentul cu ace din fuzeta .

 

 

... si totusi .... imi aduc aminte de simeringul de cinci lei , si nu prea inteleg , va rog sa ma scuzati ... ma retrag din discutie ....

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Axa fata

 

Daca totul e in buna stare - planetara nu are uzura nu joaca nimic - ar trebui ca toate compnentele sa fie coaxiale si sa nu curga nimic chiar si cu un simering de cinci lei . Cand toate componentele sunt in buna stare dar totusi curge e foarte posibil ca puntea sa fie dezaxata ( indoita de la gatul sferei ) si sa tina simeringul deformat .

 

Cu MRL-ul scos , capatul planetarei care iese din fuzeta se balangane sus/jos si stanga/dreapta ? Daca da , poti sa pui si doua simeringuri ca tot va curge repejor indiferent cu ce simering .Ar trebui inlocuit rulmentul cu ace din fuzeta .

 

 

... si totusi .... imi aduc aminte de simeringul de cinci lei , si nu prea inteleg , va rog sa ma scuzati ... ma retrag din discutie ....

 

Planetara cum iese din fuzeta spre mrl ...joaca un pic sus jos stanga dreapta.... Da asa joaca si pe stanga si numa pe dreapta imi curge. Am luat semering skf sa vedem cum.o sa fie ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Axa fata

 

Banuiesc ca de rulmentii acestia zicea @cos si are dreptate.

 

Daca nu gasesti rulmenti din astia prin zona ta, da-mi mesaj pt ca am eu un set.

 

36728169_10216596021763920_4998944772623171584_n.jpg.0497d4a72afe5affb88165baaca3a925.jpg

Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Axa fata

 

Eu am cuparat semeringuri de la magazin de piese auto, "originale", si au venit in punga pe care scria Nissan (vreo 50 lei bucata). Am schimbat 2 randuri si tot curgea ulei. Am cumparat de la Yonutz un set si de atunci nu mai am probleme. E mare diferenta de calitate. Iti recomand sa iei legatura eu el.

Editat de jannu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Axa fata

 

Eu am cuparat semeringuri de la magazin de piese auto, "originale", si au venit in punga pe care scria Nissan (vreo 50 lei bucata). Am schimbat 2 randuri si tot curgea ulei. Am cumparat de la Yonutz un set si de atunci nu mai am probleme. E mare diferenta de calitate. Iti recomand sa iei legatura eu el.

 

Lasati.mi un nr sa vb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare