Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Motorizari Rubicon


Irod

Postări Recomandate

Re: Motorizari Rubicon

 

Care Rubicon? Ce an de fabricatie?

TJ 40 i, nu stiu nu cred ca se regaseste si pe 24i

JK 28td, 38i, 36i

JL 36i, 20ti, 30td

 

 

 

Hai sa nu vorbim despre chestii exotice de genul JL care inca nu axista

...exotice fiind si TJ-urile Rubicon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorizari Rubicon

 

Sincer ma intereseaza motorizari disponibile pentru JK. MERCI Alin pentru link. Sincer nu stiu NIMIC despre Jeep , dar sotiei ii place foarte mult Rubiconul. Asa ca nu e exclus sa ma indrept spre asa ceva. Din ce vad nu exista motor benzinar pana in 3 L , corect ?

Cred ca as fi tentat de un motor pe benzina care sa nu fie mai mare de 3 l. Ma rog , daca nu exista , atunci tot diesel va fi. Nu prea m-asi baga la impozit de 1k € pe an.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorizari Rubicon

 

Cred ca sotiei ii place jk ul nu rubiconul.

 

Scrie pe laterala lui cuvantul Rubicon si e cel mai adesea in 5 usi . Asta ii place. Este vorba de JK ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorizari Rubicon

 

Da da, ca scrie Rubicon sau nu este vorba de JK, multa lume confunda, de aratat arata la fel, putini barbati cunosc diferenta, si mai putine femei, mai ales ca la exterior nu se vad multe.

Am avut cateva JK uri in timp (Rubicon, Sahara, Sport, Unlimited, etc), toata lumea spunea: "Baiatul cu Rubiconul", " Vai ce Rubicon fain".

Si uite asa am inteles ca pentru 90% din oameni Rubicon inseamna JK.

Oricum discutia cu motorizarile ramane valabila.

 

JKU = unlimited = lung = 5 usi (egal ca este sahara rubicon etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorizari Rubicon

 

Da da, ca scrie Rubicon sau nu este vorba de JK, multa lume confunda, de aratat arata la fel, putini barbati cunosc diferenta, si mai putine femei, mai ales ca la exterior nu se vad multe.

Am avut cateva JK uri in timp (Rubicon, Sahara, Sport, Unlimited, etc), toata lumea spunea: "Baiatul cu Rubiconul", " Vai ce Rubicon fain".

Si uite asa am inteles ca pentru 90% din oameni Rubicon inseamna JK.

Oricum discutia cu motorizarile ramane valabila.

 

 

JKU = unlimited = lung = 5 usi (egal ca este sahara rubicon etc)

 

 

Eu is cu Nissanuri , habar nu am despre astea , dar trebuie sa recunosc ca de frumoase sunt frumoase :grin:.

Concluzionand cu motorizarile ar fi 3 variante :

2,8 diesel ; 3,6 si 3,8 benzina , corect ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorizari Rubicon

 

Ia vedeti, poate va place si o Sahara.

 

Are si aceleasi motorizari.

 

Vad la locatia ta si orasul Baia Sprie. Sincer daca ma voi duce pe Jeep , ma cam preocupa spatiul in el . Jeep-ul va inlocui un Nissan Terrano R20 si va trebui sa fie cam la fel de spatios. Masina ta e lunga sau scurta ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorizari Rubicon

 

A mea e lunga.Poate ne vedem si o probam.

 

Tare de mare folos mi-ar fi mie si sotiei. Nu neaparat mers cu ea efectiv. Ci doar sa vedem cum stai in el si cam cum sta cu spatiul de incarcare.

Poti te rog sa imi lasi un mesaj privat cu nr tau de tel ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorizari Rubicon

 

Tare de mare folos mi-ar fi mie si sotiei.

Puteti sa contati pe mine dar inca nu stiu cand ajung ca s prins, cel mai devreme luna viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorizari Rubicon

 

Puteti sa contati pe mine dar inca nu stiu cand ajung ca s prins, cel mai devreme luna viitoare.

 

Merci

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorizari Rubicon

 

Tare de mare folos mi-ar fi mie si sotiei. Nu neaparat mers cu ea efectiv. Ci doar sa vedem cum stai in el si cam cum sta cu spatiul de incarcare.

Poti te rog sa imi lasi un mesaj privat cu nr tau de tel ?

 

Asta se poate proba oricand :wink:

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?96050-Vand-Jeep-Wrangler-Unlimited-Rubicon

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motorizari Rubicon

 

Se pare ca tendinta de motoare cat mai mici inclusiv pe masinile ceva mai mari nu ocoleste nici Wranglerul (initial vazusem la clasa G de la Mercedes acelasi lucru, si am zis cai o intamplare, concluzionez ca nu).

Turbodiesel de 22, cam asta i viitorul.

 

Cel mai popular off-roader din istorie ajunge in Europa: trei niveluri de echipare si motor diesel de 200 de cai

 

Noul Wrangler ajunge in septembrie in Europa

Disponbil in trei niveluri de echipare

Initial clientii vor putea comanda numai o motorizare diesel

 

Americanii de la Jeep au publicat toate informatiile despre noua generatie Wrangler, destinata pietei din Europa. Off-roaderul ajunge pe Batranul Continent in luna septembrie si va fi disponibil in trei niveluri de echipare.

 

Constructorul american de automobile a lansat noua generatie Wrangler la finalul anului trecut, astfel ca in luna septembrie urmeaza sa ajunga si pe piata din Europa. Inainte de asta, Jeep a publicat acum toate detaliile care i-ar putea interesa pe viitorii clienti de pe Batranul Continent.

 

Asadar, noul Jeep Wrangler (imbunatatit pe alocuri, dar cu aceeasi forma generala care l-a consacrat) va fi disponibil pe pietele europene in trei niveluri de echipare: Sport, Sahara si Rubicon. Acestea se aplica atat versiunilor cu 2, cat si cu patru usi.

 

Indiferent de nivelul de echipare ales, tractiunea integrala este standard, insa in cazul primelor doua vorbim de un sistem Command-Trac, iar in cazul celui din urma de unul mai performant, Rock-Trac. Ambele au cutie de transfer cu doua viteze, iar trecerea de la 2WD la 4WD poate fi facuta pana la 72 de km/h.

 

Daca vrei un Wrangler mai mult decat capabil pe teren accidentat, atunci versiunea Rubicon este potrivita pentru tine. Acesta vine, printre altele, cu punti Dana 44 heavy-duty sau cu amortizoare cu cursa mai lunga.

 

Initial, off-roaderul va putea fi comandat numai alaturi de un propulsor turbodiesel de 2.2 litri Multijet II, capabil de 200 de cai putere si 450 Nm cuplu. In aceasta configuratie, repriza 0-100 de km/h se realizeaza in 9.6 secunde iar viteza maxima este de 180 de km/h.

 

Spre finalul lui 2018, gama Wrangler primeste si o motorizare pe benzina, de 2.0 litri turbo. Aceasta livreaza ceva mai multa putere, adica 272 de cai si 400 Nm cuplu. Transmisia automata cu opt rapoarte este deasemenea oferita inca din standard.

 

La interior regasim fie un display de 3.5 inch, fie unul de 7 inch, pentru instrumentarul de bord, in timp ce pentru sistemul multimedia UConnect este disponibil un ecran touchscreen cu diagonala de 7 sau de 8.4 inch.

 

Sursa 4tuning: https://www.4tuning.ro/masini-noi/cel-mai-popular-off-roader-din-istorie-ajunge-in-europa-trei-niveluri-de-echipare-si-motor-diesel-de-200-de-cai-38841.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare