GTC Auto Shop
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Afisez rezultatele 21 la 22 din 22

Data Inscriere
    Nov 2007
    Varsta
    44

Implicit Re: Jeep TJ 2.4 ezita la accelerare

Pe un divizor restistiv poti citi acceasi tensiune , fie ca ea cade pe 100 de ohmi sau pe 100kohmi. In concluzie ( teoretic ) nu prea conteaza rezistenta TPS ului, repet in anumite limite.
    De ex la un senzor gen TPS poti avea intre 0-10komi si la fel de bine merge masina si cu alt senzor care are intre 0 si 20kohmi.
    Gandeste-te, sa zicem clapeta la jumate, deci tot 2.5V ar primi calculatorul fie ca ei cad pe 5kohmi sau pe 10 kohmi, in ideea ca ECU masinii vrea sa stie tensiunea, ceea ce asa si e in cazul tau.

Oricum de acord sa scoti din ecuatie, TPS ul, clapeta, lambda.
    De asemenea benzina daca zici ca ai verificat presiunea.

Fise , bobina / bobine si MAP ar mai ramane.
    Legat de MAP nu stiu cum verifici, poate e o procedura intr-un factory service manual.
    XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    26
    Masina
    Jeep Wrangler TJ 2.4.

Implicit Re: Jeep TJ 2.4 ezita la accelerare

Da, ai perfecta dreptate, daca nu este curent in circuit nu masori cadere de tensiune, inteleg perfect ce spui.
    Nu stiu sincer cum este managementul traductoarelor la Jeep-ul meu dar banuiesc ca ECU masoara caderea de tensiune din circuit, cadere de tensiune generata de rezistenta variabila a TPS-ului, dar este o banuiala si cam atat. In fine, deci zici ca elimin complet ipoteza ca problema ar putea fi TPS?
    Am sa ma concentrez saptamana aceasta pe bujii si bobina/bobine.
    Caut o modalitate de verificare a MAF.

Multumesc pt. implicare!

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123