Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

By-pass calorifer


bogdangepeto

Postări Recomandate

Re: Baypass calorifer

 

Salut, din ce am intalnit eu pana acum instalatia de incalzire este montata in asa fel incat sa sa nu afecteze pe cea de racire a motorului in caz de colmatare. In principiu ai putea sa anulezi(sugrumi) furtunele de intrare in radiatorul de incalzire si nu ar trebui sa iti afecteze instalatia de racire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baypass calorifer

 

Salutare.

Dupa parerea mea mai bine unesti furtunele ca sa ocolesti radiatorul de incalzire dar apa totusi sa circule prin ele. Asa am procedat la rusoaica mea si nu afecteaza cu nimic. Practic elimini radiatorul de incalzire din circuit.De “sugrumat” furtunele nu cred ca este o idee buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baypass calorifer

 

Multumesc pentru raspunsuri.Cand am avut probleme cu caloriferul(la o alta masina) le-am unit, furtunele de tur-retur. Dar pe o perioada scurta de timp. Este perfect daca nu afecteaza racirea motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: By-pass calorifer

 

Am revenit cu pareri :) Este o diferenta enorma, acum ac-ul chiar baga aer rece(iti ingheata mana) Fostul proprietar mi-a spus ca are o problema la clapeta de selectare rece-cald. Ce am descoperit eu acolo a fost doar varnisul de la cablul de selectare desprins(clapeta nu actiona pe toata cursa). Dar si dupa reparatie tot trecea aer cald de la calorifer. Imi pare rau ca nu le-am anulat de la inceputul verii :)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: By-pass calorifer

 

Da, dar este ok iarna. Vara merge si fara caldura. Ac ul dezumifica aerul, de aceea dezaburirea geamurilor este rapida. In alta ordine de idei, acum am descoperit un filet de la corpul termostatului știmuit. Practic nu strange si supureaza lichid de racire in zona termostatului. :( O alta solutie in-afara de a face un nou filet in corp, exista?

Editat de bogdangepeto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: By-pass calorifer

 

. Dar si dupa reparatie tot trecea aer cald de la calorifer. Imi pare rau ca nu le-am anulat de la inceputul verii :)).

 

In fapt se incalzeste clapeta in draci de la calorifer, nu scapa aer cald pe acolo, il trage de afara peste clapeta, multe alte modele au buba asta.

Ceva totusi nu e in ordine, trebuie sa bage suficent aer rece in situatia normala.

Cam la citiva ani trebuie spalate radiatoarele, nu merge bine decit dind jos radiatorul de racire si spalat cel de clima pe masina din spate.

E util ala de incalzire si daca ajungi sa incingi motorul, la T2/2,7l asta se mai intimpla si e tare bun radiatorul de la clima...

Solutia pentru reparat filete corecta este asta:

https://www.google.com/search?client=ubuntu&channel=fs&q=helicoil&ie=utf-8&oe=utf-8

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: By-pass calorifer

 

Am avut dat jos radiatorul de AC(din interior), practic toata cutia cu radiator, aeroterma etc. Asa am avut spatiu suficient s repar clapeta de rece/cald. Am curatat si caloriferul. Radiatorul pentru AC l-am schimbat, iar inainte de montare l-am curat. Absolut tot functioneaza in parametri, stricat nu are ce s fie. El stie pe unde scapa aer cald. Pana ce da frigul asa merg cu ea, imi pare rau ca nu-mi am dat seama cand a inceput caldura :)). Eu sunt si mare fan AC :)), vreau congelator in masina. Ce nu imi place este debitul de aer la gurile de ventilatie, este foarte slab. Doar cand este pe recirculare are un debit satisfacator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: By-pass calorifer

 

... Ce nu imi place este debitul de aer la gurile de ventilatie, este foarte slab. Doar cand este pe recirculare are un debit satisfacator.

 

Trebuie bordul dat jos si luata toata tubulatura de dirijare a aerului la verificat.

In timp acel burete de la imbinari se distruge iar etansarea lasa de dorit.

Eu am pus silicon in locul acelui burete si s-a imbunatatit substantial debitul aerului atat spre parbriz/oglinzi/sofer-pasager cat si spre podea.

 

Spor la munca :grin:

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: By-pass calorifer

 

O pernă veche de scaun, din burete, este o sursă excelentă pentru confecționat garniturile tubulaturii. Tot Nissan, numai că un Y60, a avut parte de acest tratament și rezultatul a fost perfect.

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare