Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?


matteo_tgv

Postări Recomandate

Salutare,

 

urmaresc sa cumpar un 4x4 mai spatios si sa-l camperizez.

 

Ma uit spre urmatoarele modele:

 

1. Toyota LC 90 sau chiar LC120.

2. LRD2 sau chiar LRD3.

3. Nissan Patrol (generatia in jur de 2001)

 

Ma intereseaza distanta dintre scaunele din fata si usa spate, distanta dintre podea si tavan, latimea interioara.

 

Si, ma mai intereseaza consumul (va face expeditii lungi) si fiabilitatea. Partea de off-road nu e foarte importanta pentru ca nu voi face chestii severe cu el, doar drumuri de munte si forestiere. Totusi, trebuie sa aiba reductor (astea toate au) si diferential blocant spate sau, macar, un traction control bun.

 

Pareri?

 

Cu stima,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Salut, o parere: ia in calcul si o remorca pt offroad, e mult mai versatila solutia si iti largeste mult plaja de autoturisme pe care le poti folosi.

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Cred ca Discovery are cel mai mare volum interior, avand acea cocoasa.

LC90/120 imi par, dar nu inseamana ca si sunt, mai mici (mai scurte) decat LR D2 sau Patrol Y61.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

De acord, insa nu as mai fi la fel de agil cu remorca in coada si, in plus, costurile ar creste drastic. Eu am nevoie de o solutie dintr-o bucata.

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Si eu caut fix acelasi lucru....

Momentan strang banii si ajustez bugetul scotocind cu sentimente contradictorii si dupa un T4- T5 poate chiar multivan cu 4x4. Ca buget poate fi chiar mai mic,dar sunt plusuri si minusuri. Pentru strada si km sunt mult mai ok, pentru un WE pe munte este mega handicapat.

 

Patrol sau Toy 90/120 sunt optiuni , dar eu vreau doar utilitar cu minim 4 locuri. Tribul ma obliga.

 

Alternativa - unde nu am vazut inca utilitar- , dar pretul este 4500 VS + 8000 la cele de mai sus este Mitsu Pajero. 2,8 din 99-2000 cel cu aripile umflate este super ok pt offroadul de felul asta, cutia superselect + manual sau automat iarasi,este super ok. Si este singurul automat pe care l-as accepta....vorbesc de mine.

Din pacate asta merge doar BG, ca nu am vazut utilitar cu 4 locuri, inca...si de Bg sunt satul.Inseamana complicatii la vama, mai ales daca vrei o ieseala extra EU.As spune pas la masina pe BG in cazul asta.

 

 

Toate astea combinate cu 2locuri de dormit in masina , plus un cort de portbagaj.... 4 oameni lejer.

Restul de detalii pt camping incap in spate, in cutii si organizarea de sub ceea ce devine pat.

Am verificat asta in timp si pt mine/noi este suficient.Dupa 3-5 zile exista mastercard si supermarche.

 

 

 

Ma chinui cu idei din astea de cand a inceput vara. M-am gandit chiar si la o rulota cu un maxim de 3000 buget si confort maxim....dar iarasi natura este doar la televizor.Si eu vreau in padure,nu in camping, legat la curent si apa.

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Volum maxim al portbagajului fara bancheta spate.... LC 120-1350 L,Patrol Y61-1374 L,LR D2-1970L.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Eu ma uit cu jind la LR D2, dar ma trec fiori cand ma jandesc la ce liste am vazut la colegii noi proprietari.

Masina arata super ok,dar nu mai cred chiar in toate legendele.

 

Pe mine ma intereseaza in primul rand daca , dupa rabatarea scaunelor spate raman 2000cm intre scaunele fata si usa portbagaj....

ca volumul este si nu prea.Toate au scaune mari si voluminoase in spate, dar la unele se strang ,mai ergonomic si la altele nu...

 

ceea ce pt mine poate fi o problema.

 

Daca ma bag in discutie este ca de 2-3 sapt tot ezit sa deschid un topic. am eu niste 'amici ' atotcunoscatori care se simt ofensati de ideile unui nimic bagator in sema ca mine.... sarind peste problemele altora,tare-mi doresc sa acumulez chestii noi referitor la aceasta noua idee fixa...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Daca tot esti in gama LR, Defender 110 cred ca este cel mai versatil, plus exista posibilitatea montari unui cort de acoperis cu acces din masina, vezi pe youtube Defender Icarus, ca si echipare, dar preturile sar in aer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

:grin: nimeni nu a bugetat treaba intreadevar...

 

eu am vazut mai multe optiuni

-una in care la final nu sari de 7-10.mii E ca echipare si masina- disco, patrol,poate si ceva toy 90.

-una care depaseste 10.mii E - un 120 bun si utilitar este minim 9000, spre 12000 chiar...plus echiparea cu si din masina care sunt undeva spre 3000-5000E facute de cineva care mai si pune mana nu doar cardul si are idee exact ce trebuie facut.

-una in care nu exsta decat dorinta si card- unde iti aduci cumva dintr-o tara cu multa apa calda via DE o toy de legenda cu 500 km in bord si motor de 4,8 benzina ,o echipezi de +15000E, si ai casa noua. sau dupa gust,Def 110 de mai sus.....

eu personal as aduce un Patrol de 4,5 benzina de la beduini....dar acum doar visez :grin:

 

 

Revenind, eu nu as sari de 5-6 mii cu achizita. Mai repede imi cumpar repede un cort de montat pe orice detin momentan si mai vad eu cu masina dedicata strict iesiri 4x4 pe urma. oricum ar face 5000-7000km /an maxim. Revenind la amintiri, am ceva experienta cu 5000km, 3000km, 2000km,in 3 ani si vandut de bou sub pret de achizitie ,lasand bonus investitia egala cu achizitia.Acum,6 ani mai tarziu si-ar fi gasit utilitatea. si pretul ar fi fost macar acelasi :old

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Salutare,

 

Ar trebui sa luati in considerare si RR P38, eu am unul de 3 ani, https://forum.club4x4.ro/showthread.php?91037-Inca-un-Range-Rover-P38-in-club!, si sunt foarte multumit de el, intre timp masina a mai suferit modificari si inbunatatiri, servisat complet compresor si bloc valve, resoftat motor si acum are 163 CP si 325Nm si multe altele.

 

Ma bate un gand sa-l vand pentru ca nu apuc sa ma bucur prea mult de el si la sumele vehiculate de voi este o varianta foarte buna unde iesiti si sub 5000 de Eur in functie de cei mai doriti sa-i faceti,si va alegeti cu o super masina. Momentan nu am pus nici un anunt de vanzare ca nu sunt foarte hotarat.

 

Capacitate maxima portbagaj 1640 L si 3500 kg posibilitate tractare iar de confort la drumuri mai lungi nu cred ca sunt multe in clasa lui care sa -l ajunga nu mai zic sa-l depaseasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe apaRe: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Mateo !

Cate persoane vor merge in masina?

Ce confort iti doresti?

Adica: frigider(obligatoriu pe 12v si cu compresor),aragaz fix sau portabil ?,dus ,chiuveta?,incalzire (pe aer sau vei gasi apa)pe motorina,rezervor apa, un umbrar,invertor,a 2 a baterie,etc.

 

PS: cele enumerate nu au volum interior mai mare ca Delica !!!(care de altfel ai avut !)

sa mai auzim si de Bine,ca de rau este pamantul plin!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Urmaresc discutia pentru ca, cu ocazia unui weekend prin natura, dar cu cazare la pensiune, doamna inimii mele mi-a intarit ideea de a adapta Patrolul meu lung pentru expeditii.

Atentie, expeditie, nu campare langa rulote.

Necesar: confort mobil minim acceptabil, capabilitati offroad maxime in configuratia data.

Mai vedem...

 

@RZV: gandirea buna provine din experienta, experienta provine din gandire proasta:wink:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

LR Disco 3 si 4 au podea dreapta cu scaunele spate rabatate si 2 metri intre cotiera si oblonul spate(pana in scaunele față ai peste doi metri lejer),cu 1,2 metri latime...eu am o saltea gonflabila de 1,2 din decathlon si intra la fix,doi adulti dorm boiereste acolo...ma rog,de sexe diferite ...:ha:

Editat de sean70

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

LR Disco 3 si 4 au podea dreapta cu scaunele spate rabatate si 2 metri intre cotiera si oblonul spate(pana in scaunele față ai peste doi metri lejer),cu 1,2 metri latime...eu am o saltea gonflabila de 1,2 din decathlon si intra la fix,doi adulti dorm boiereste acolo...

 

D2 nu e la fel bre Altetza, la podea? cocosate, toate Disco sunt:wink:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Salutare,

 

urmaresc sa cumpar un 4x4 mai spatios si sa-l camperizez.

 

.........

 

Ce intelegi tu prin aceasta "camperizare" ?

Vrei sa dormi inauntru, vrei aragaz, frigider, dus, buda, masa de mancat inauntru ca intr-o rulota sau ce anume intelegi ?

 

Daca nu dai ceva detalii clare, aceasta "camperizare" este inteleasa de fiecare in stilul propriu :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?43900-DORMITOR-in-Opel-Astra-Classic-II-hatchback&highlight=opel

(din pacate, s-au pierdut pozele, dar esentialul il poti vedea in poza de avatar....)

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?57630-Toyota-LJ70-a-lui-Astral-Black-Swan&p=819475&viewfull=1#post819475

(pentru dormit aveam cortul pe masina...)

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?93501-IVECO-DAILY-40-10-4X4-expedition-vehicle

si nu in ultimul rand :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?66607-Recamier-in-Y60-quot-Designed-amp-Handmade-by-Vio-quot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Exploatez un T5 de ceva vreme si e cam bun la toate. Nu stiu mare lucru despre cele 4x4 dar... ptr drumuri pe forestier, as alege o “baza” scurta. De loc nu se pune problema ca exista din belsug iar de consum nici macar...

In ceea ce privesc cotetele de coclauri cu spatiu suficient orice masina in 4 porti descrisa aici ar putea fi o optiune, depinzand doar de ce inseamna “suficient” ptr fiecare.

 

Intr-o ierarhie “dupa capul meu” ptr expeditii eu asa as face asa lista:

1. Toyota J8 turbodiesel sau diesel chior

2. Nissan Patrol Y61 LWB indiferent de motorizare

3. LR disco1, 2 sau 3

4. orice pickup in 4 porti de la Nissan/Toyota sau Mitsubishi in functie de bugetul avut

 

In rest sa avem timp de golaneala pe coclauri si sa fim sanatosi ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

D2 nu e la fel bre Altetza, la podea? cocosate, toate Disco sunt:wink:

 

Nu e la fel bre majestate,se rabateaza clasic scaunele,nu intra in podea ca la D3-4...

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

:old pentru spatiu si sertare, in configuratia de 4 persoane,este ideal sa nu intre scaunele in podea.un 30-40 cm inaltime ajuta la sertarele/organizarea din portbagaj.

eu si asta am vazut ca fiind ok. in diferenta interioara de 80-90cm te descurci sa dormi.nu este chiar comod, dar te descurci.

nici varianta cu scaunele platforma nu este rea, la final mai ai niste spatiu de depozitare acolo,platforma de dormit o faci oricum mai sus,la nivelul aceleiasi organizari cu sertare din portbagaj.

Si daca la doua persoane poti oricand sa iei si dormi in cort pe portbagaj, la 4 persoane esti obligat sa dormi si in masina .

 

intr-un portbagaj de Patrol, intra un minim necesar-o bucatarie mica ,un aragaz de voiaj, ceva recipient pentru apa,pompa pt dus de urgenta,si un frigider....asta, frigiderul fiind un mic inconvenient la spatiu,inaltime dar rezolvabil cumva....

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

ptr asa ceva cel mai bine se preteaza UNIMOG.....da ie strugurii acrii:grin:

 

in lista voastra de masni nu le vei avea ever pe toate la un loc...si lebensraum si utilitati :grin:

 

daca tot se ramane la Patrol...Discovery....si altele asemanatoare eu as lua in calcul la modul serios o remorca.....cu gume pe 31....

 

nu de alta da nu cred ca vei merge pe ravene si alte drumuri asemanatoare cu o masina in care ai incarcat tot tribul....vb lui RZV:ha:.....vesela...baia si garderoba

 

sau poate gresesc eu :grin:

 

ps.....arunca un ochi pe la aia din tara cangurilor...ei frecvent au dupa masinai o remorcuta cu de toate

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Remorca te limiteaza rau daca iesi de pe asfalt si pipai mai adanc niste forestiere necunoscute ... mancatorii de canguri pleaca cu saptamanile prin niste locuri izolate atat de intinse ca sunt comparabile

cu Romania ... au nevoie de remorca/rulota solida si incapatoare dar si grea insa drumurile sunt total diferite , doar 1% offroad soft in rest putin munte si majoritar drumuri de padure , boschetarie , pamant , plaje lungi ( acolo unde e permis numai din cauza

ca nu e alta cale de circulatie ) , mult asfalt interminabil . Dar , ei stiu exact unde ajung , au locuri de campare bine stabilite , locuri de vanatoare bine definite ... ei se duc direct , nu exploreaza o urcare naravasa , s-ar rataci cu mult succes prin padurile ...

... padurile ... padurile ... care ne-au mai ramas ... Urmaresc de mult pe mai multi pe forumurile canguriene de vreme ce acolo e adevarata patrie a Patrolului , oricand e posibil ei opteaza pentru civilizatie , o ambarcatiune tractata pana la tarmul oceanului etc ... nu porceala pe forestiere . Probabil ca nici n-au atata verde , sau daca au il tin ca pe un sanctuar ( uite ca n-am prins pana acum , o sa intreb ... in pozele lor sunt niste paduri deprimante rau ... iar ma intorc la padurea ... care ne-a mai ramas .... ) .

 

Unimogul e bun dar intra la categoria camioane ... fara sa vorbim de buget , nu socotim banii nimanui , el sa fie sanatos ... dar , cu un Unimog facut camper iti cam piere cheful de offroad ... ajunge in linie cu dubele facute camper sau cu Sprinterele camioneta facute temporar camper cu cate un container mic in spate , masinile astea pot fi vazute in fiecare vara la lacul Sf Ana ....

 

 

 

Revenind , o masina trebuie sa aiba minimul necesar dar maximul de utilitate . Cea mai mare problema nu e cate rahaturi inutile cara ( am trecut prin asta , acum sunt uimit de cate n-am avut nevoie niciodata ) ci e mult mai important spatiul de odihna . Metri cubi , litri , podele , scaune rabatabile etc ... nu reflecta corect spatiul utilizabil . Pentru doua persoane adulte si una mai putin corpolenta platforma libera minima e de 190 x 140 cm , cu inaltimea minima de la saltea la plafon 90 cm . De obicei masinile LWB indeplinesc necesarul de spatiu . Y60 sau Y61 LWB stiu ca se incadreaza .

 

Din proprie experienta cu Patrolul LWB , eu imi instalez salteaua de acasa si asa ramane pana la intoarcere , e atat de comod ca nu ma gandesc sa instalez cortul de portbagaj desi e disponibil . Au fost destule cazuri in care am oprit masina , am reglat-o pe drept si cu asta s-a incheiat camparea ... Ploaie , vant , frig , oboseala ... nici o problema cu instalarea ca e patul gata instalat cu totul pregatit ... au fost cazuri cand nici n-am coborat din masina doar am oprit , m-am spalat pe picioare de pe scaunul soferului , am trecut printre scaune si m-am culcat lasand grijile pentru a doua zi . Si gata . A doaua zi am vazut pe lumina care era problema , am scos cizmele ( le tin sub scaunul soferului cu cateva combinezoane de unica folosinta in ele plus cateva manusi ) si am rezolvat impotmolirea care m-a oprit la miezul noptii , dar mai inainte am luat micul dejun , tot fara sa cobor din masina ca eram intr-o mlastina ( pe acolo era drumul ) . Unele bagaje si cateva sarsanale le puneam elegant la f.t.u-i ma-sa pe masina pe timpul noptii , cu timpul am descoperit ca mai mult de jumatate nici nu le atingeam ... Ceaun , tigai , gratar etc ... au fost candva multe dar s-au dus in pod si acolo au ramas , acum toata bucataria din masina incape in cateva castroane , o oala mica si o tigaie mica plus aragaz si numai atat , incap cu mult succes sub bancheta intr-o cutie joasa de la Ikea . Sunt zile in care aprind focul mai mult pentru a avea o scanteie ca tiganul , nu ca sa gatesc ...

Rezerva de apa la mine e prioritara dar in ultimul timp am prins obiceiul sa imprastii prin cotloane cateva baxuri de apa plata , nici nu le simt ca ma incurca ... frigiderul ar fi o problema cu spatiul eu am rezolvat-o ignorand problema si lasandu-l acasa , nici nu stiu pe unde mai e ... altfel ar trebui sa stea pe podea intre locurile fata si spate dar mai mult l-am mazilit ca incalzeste interiorul masinii . In rest , numai de bine dar ma descurc si fara el .

 

Considerand de cat de mare e masina si cum ma potrivesc in ea in vacantele de la munte ( ca de tantari sunt satul si las pentru altii ) , un LWB mare ( sunt si LWB mici si stiu ca sunt chinuitoare ) e numai bun . Cum ziceam , Patrolul indeplineste necesitatile

de campare si se descurca onorabil in teren ( asa mai umbla vorba ... ) .

 

Nota de final - un timp am fost doi adulti si un copil si am incaput fara probleme , a crescut copilul si a plecat sa toceasca bancile celor doua facultati , si am ramas numai aceasi doi adulti , e spatiu mai mult decat suficient ...

Editat de cos
  • Like 1

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Cam tot pe principiul asta am mers si eu in primii ani, “sa pun de toate” in masina” dar odata cu trecerea timpului, am inceput sa le decartez una cate una acasa ...ptr ca devenisem ca magarul ala care cara 10 sarsanale dintre care de fapt foloseam aproape ...una. Am pus ani de zile cortul in masina degeaba, ca tot mai comod era sa apas butonul sa se “autoumfle” gonflabila ... puneam vesela ptr 12 persoane plus tigaile cainelui.. si tot mai comod era sa manc cu “gheara direct din locul creatiei” ... si lista poate continua. Asa cum zic si cos mai sus ... apa de baut si de spritz niciodata nu e destula ...Partea hilara e ca am in curte “obiectul muncii” ... dar nu prea am mai gasit timp de ieseala si de multe ori partea de relax (ieseala) se organizeaza spontan ca mereu apare altceva care ma tine in mizeria de oras.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

@Cos - ma regasesc total in ce ai scris acolo. Nu stiu cum dar eu am refuzat sa mai cumpar frigider.Cand din 2 in 2 zile dai de asfalt si magazine nu prea merita 500E . si berea este rece in parau in 20 minute....eu beau maxim 2,ca deh, volumul de junior fara burta ma tradeaza si peste zi, mai ales daca conduc, niciodata.

 

in rest, sunt doua inconveniente- timpul ,mare dusman dar am descoperit ca daca vrei iti faci.pt mine si tribul meu , munca poate sa astepte.

banii - investitia, plecand de la 0 fara o baza solida este cam mare. mai ales daca stii ca ce vrei tu exact este ceva extravagant pentru orice muncitor normal -Y61 , LWB ,manual, utilitar in 4 locuri, nu obligatoriu dar ideal dupa 2004.... :grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Timpul, mare dusman ? ... Nu stiu ce sa zic ... dar ai sa realizezi repejor ca se termina resursa de timp . Si atunci incepe o nedorita febra surda a incercarii de recuperare , pe unde n-ai fost dar mereu ai vrut , ce n-ai facut dar mereu ti-ai dorit ... prostii ... si incerci sa le prinzi din urma si fara mare greutate te apuci si faci aia , ajungi acolo ... dar totul lasa niste urme amare pe care nu ar trebui sa le traiasca nimeni niciodata . Traieste ce-ti doresti inainte sa-ti para rau , mai bine traiesti prea devreme decat prea tarziu .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care 4x4 are mai mult spatiu pentru conversie camper?

 

Salutare,

 

am scapat din ochi topicul asta pentru cateva zile si iata ce s-a populat intre timp. Ma bucura sa vad ca sunt si altii care au preocuparea asta.

 

Ovidiu: da, am avut Delica, era mare, dar consuma enorm (13,5% la drum intins) si nu intra chiar pe orice forestier, am avut situatii cand am atins-o pe sus zdravan de crengi plus garda la sol prea joasa fata de ampatamentul ala mare si am mai ramas suspendat si alte cele. Vreau ceva mai adunat. Am deja frigider de 12/24V cu compresor si freon (Dometic CDF36). Nu putem vorbi de apa curenta, dus si wc intr-o masina de genul asta (sau iese o chinuiala si nu mai dorm 2, oricum). Bucataria se poate amenaja in partea din spate, pe glisiere (o sa vezi ce am facut pe Sharan cand fac clipul), dar nu ai cum sa gatesti la interior daca vrei sa doarma 2 oameni in confort.

 

Astral: prin camperizare eu inteleg o masina cu pat dublu, in primul rand. Am camperizat deja un VW Sharan (pat dublu generos, frigiderul de mai sus, aragaz cu 2 ochiuri, a doua baterie etc.), mi-a placut enorm experienta si vrea sa incerc si cu un 4x4 cu reductor. Nu am poze si video dar am in plan sa-i fac un video zilele astea. Am facut doar un clip in care explic cum se adauga a doua baterie (pentru ca nu am gasit informatii complete, m-am gandit ca mai sunt si altii care ar vrea asta si am zis sa-i ajut), deocamdata atat dar umeaza si clipul cu toata conversia:

 

REVIN la scopul topicului: cel mai mult ma intereseaza distanta dintre consola centrala (sau cel mai din spate punct al planului scaunelor fatza) si usa din spate (aia de la portbagaj). Am rugat un prieten cu LRD2 sa si-l masoare, e cam mic - doar 160 cm. Ai nevoie de minim 190 cm. La Sharan am patul de 196 cm si asta cu scaunul in pozitia din care conduc (si am 181 cm inaltime eu). Sharanul se preteaza super pt asa ceva dar, chiar si in varianta 4motion, tot masina de strada ramane.

 

Posibil ca LC90/Prado sa se preteze bine, am vazut niste clipuri pe Youtube dar nu mi-e clar cat de strans dorm aia acolo. Trebuie sa ajung sa vad si sa masor una.

 

LRD3? Zicea un coleg ca ar avea 2 metri intre consola dintre scaunele fatza si usa din spate/de la portbagaj. Suna foarte incurajant dar am auzit ca au mari probleme de fiabilitate. Nu as vrea sa-mi aduc in viata o mare sursa de nervi... Dar voi studia.

 

Bafta,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare